Pēc malkas zāģēšanas pagalms pilns zāģskaidām. Esmu dzirdējis, ka tās var izmantot dažādu kaišu dziedināšanai. Ja tas tiesa, kuru koku skaidas un kādiem nolūkiem var izmantot? Jautā Edgars Ventspils pusē.

Zāģskaidas tiešām noder veselības uzlabošanai – jo svaigākas tās būs, jo labāk palīdzēs. Šādam nolūkam gan nedrīkst jaukt kopā dažādu koku skaidas, jo katrs koks palīdz pret citām vainām. 

Visbiežāk dziedniecībai izmanto papeļu un liepu skaidas, taču noder arī bērza, ozola, priedes un egles.

Ja nolemts tās izmantot, vispirms jāsagatavo auduma maisiņi, kuros skaidas iepildīt. Maisiņu izmērs atkarīgs no tā, kādas veselības problēmas novēršanai iecerēts tos lietot. Ieteicamāk maisiņus sagatavot četrkantaina spilventiņa formā, kurā ietilpst 50–200 g zāģskaidu. Dziedināšanas laikā jārauga, lai maisiņš cieši piegultu pie ādas.

Papeļu zāģskaidas noder pret iekaisumiem, zarnu trakta darbības traucējumiem, paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Maisiņu ar skaidām pieliek pie problemātiskās vietas un patur 2 minūtes. Paaugstinātas temperatūras gadījumā maisiņus piesaitē pie pēdām. Pēc tam tos nomaina pret bērza, ozola vai priedes skaidu maisiņiem un notur 4–5 minūtes.

Liepu zāģskaidu maisiņus lieto muskuļu iekaisumu gadījumā – pie problemātiskās vietas notur 5–7 minūtes. Liepu skaidām piemīt arī nomierinoša, atslābinoša iedarbība.

Zāģskaidas.

Zāģskaidas palīdz arī pret locītavu kaitēm. Šim nolūkam jāsagatavo maisiņi ar atsevišķām platām kabatiņām – kā patronsomas. Tās pamīšus piepilda ar papeles un liepu zāģskaidām, aptin ap locītavu un notur 1–3 tundas. Rezultātā mazinās sāpes, tūska, iekaisums.

Dziednieks, pirtnieks Juris Kraucis: “Pirtī ejot, svaigas egļu, priežu skaidas, ieberot maisiņā un pēc tam to aizsienot, var ielikt karstā ūdenī, kas paredzēts gara uzmešanai. Lēnām izdalīsies ēteriskās vielas, kas uzlabos elpceļu veselību, attīrīs un aromatizēs gaisu.

Līdzīgi šādus maisiņus var izmantot inhalācijām pie elpceļu slimībām: maisiņu ieliek ūdenī, to labi uzkarsē un ieelpo garaiņus. Pirms tam gan jāpārliecinās, vai cilvēkam nav alerģijas pret skujeņiem.”

Der zināt

Dziedniecībai nedrīkst jaukt kopā dažādu koku zāģskaidas, jo katrs koks palīdz pret citām vainām.