Kairinājums, sausums un aizlikts deguns, deguna asiņošana vai bieža slimošana ar elpceļu vīrusiem apkures sezonas laikā var liecināt par pārāk sausu gaisu telpās. Par to, kāpēc svarīgi pievērst uzmanību gaisa temperatūrai telpās un kā parūpēties par elpceļiem, stāsta otolaringologs Renārs Deksnis.

Reklāma

Sauss gaiss rosina slimības

Deguns un tā blakusdobumi ir augšējie elpceļi, kas kopš dzimšanas saskaras ar potenciāli kaitīgām apkārtējās vides substancēm, ko mēs ieelpojam, proti, netīrumiem, putekļiem, baktērijām un vīrusiem. Elpceļu gļotādas funkcija ir vietējais aizsardzības  mehānisms,  kas  palīdz  novērst infekciju vai gļotādas bojājumu rašanos. Šo funkciju pilda gļotādas skropstiņepitēlijs – skropstiņas kustas pretēji ieelpotā gaisa virzienam, tā attīrot deguna gļotādu no ieelpotajiem netīrumiem. 

Gļotādā arī atrodas gļotu dziedzeri,  kas  izdala  sekrētu,  kas  mitrina gļotādu un saķepina netīrās ieelpotās daļiņas, palīdzot tās izvadīt no deguna dobuma,” skaidro Renārs Deksnis.

Apkures sezonā, īpaši, ja telpas ierasts uzturēt  ļoti  siltas,  gaiss  kļūst  ievērojami sausāks. 

Siltais gaiss sausina deguna gļotādu, samazinās izdalīto gļotu daudzums, un tā vairs nespēj sevi pietiekami labi mitrināt. 

Šādi tiek traucēta deguna gļotādas aizsargfunkcija, kas palielina iespēju elpceļos nokļūt baktērijām un vīrusiem. 

Mitrini telpas...

Ideālā variantā mitruma līmenim telpās jābūt aptuveni 60%. Ir vairāki veidi, kā apkures sezonā to nodrošināt. Pats svarīgākais un vienkāršākais veids ir telpu vēdināšana, par ko ziemā bieži piemirstam. Arī aukstā laikā telpas jāvēdina regulāri – vismaz pāris reižu dienā. Visefektīvāk telpu var izvēdināt, vismaz 15–20 minūtes turot logu plaši atvērtu. Regulāra vēdināšana palīdzēs nodrošināt arī to, ka gaiss telpās nekļūs pārāk mitrs, kas savukārt var veicināt kondensāta veidošanos un pelējuma rašanos, kas tāpat kā sauss gaiss negatīvi ietekmē elpceļus.

Vēl viens veids, kā novērst pārlieku sausu gaisu telpās, – izmantot speciālus elektriskus gaisa mitrinātājus. Daļai no šīm ierīcēm ir iebūvēti mitruma kontroles sensori, kas palīdzēs uzturēt gaisa mitrumu ieteicamajā līmenī. 

“Citi praktizē vienkāršāku metodi – uz apkures  radiatoriem  saliek  mitras drānas vai dvieļus, žāvē drēbes, kas arī rada lielāku gaisa mitruma līmeni telpās,” piebilst Renārs Deksnis.

Vēl viens veids, kā novērst pārlieku sausu gaisu telpās, – izmantot speciālus elektriskus gaisa mitrinātājus.

...un deguna gļotādu

Vēl viens veids, kā palīdzēt elpceļiem, – lietot aptiekās nopērkamas deguna eļļiņas. Tās palīdz uzturēt mitru vidi deguna gļotādā, novērš tās izžūšanu. Šīs eļļiņas pieejamas gan pilināmā, gan izsmidzināmā vai gela veidā, tās var lietot profi laktiski. “Pārāk sausa deguna gļotāda var rosināt kreveļu rašanos, kurām noplīstot tiek bojāti deguna gļotādā esošie asinsvadi, un var sākties deguna asiņošana. Tās ir sīkas, taču ļoti nepatīkamas problēmas,” stāsta otolaringologs un piebilst, ka par gaisa mitrināšanu jādomā ne vien apkures sezonā, bet arī siltajos mēnešos, kad izmantojam gaisa kondicionētājus, kas tāpat kā apkure ļoti sausina gaisu. 

Der zināt!

Jo gaisa temperatūra telpās augstāka, jo gaisa mitrums ir zemāks. Ja iespējams, jācenšas gaisa temperatūru uzturēt optimālā līmenī – no 20 līdz 22 °C dienā, bet naktī to par 3–4 °C pazemināt.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.