Aizvadītajās brīvdienās karstuma dēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) vidēji smagā stāvoklī slimnīcā nogādāja kādu piecus gadus vecu bērnu, kurš bija ilgstoši rotaļājies ārā.

Reklāma

NMPD atgādina, ka vislielākais pārkaršanas risks ir tieši zīdaiņiem un maziem bērniem, kā arī gados vecākiem cilvēkiem, kuri sirgst ar hroniskām saslimšanām. Tāpat brīvdienās NMPD mediķiem nācās sniegt palīdzību gan trīs gadus vecam bērnam, kurš bija iekritis ezerā, gan diviem 18 un 21 gadu veciem jauniešiem, kuri bija slīkuši pēc tam, kad alkohola reibumā bija gājuši peldēties. Vēl palīdzība bija nepieciešama arī 13 gadus vecam bērnam, kurš bija slīcis peldoties. Visi cietušie šoreiz krastā tika, pateicoties līdzcilvēkiem un nogādāti slimnīcā turpmāku pārbaužu veikšanai.

NMPD pieaugušajiem atgādina, ka bērnus ūdens tuvumā pat uz mirkli nevar atstāt vienus bez uzraudzības, savukārt ar pusaudžiem un jauniešiem noteikti ir jāpārrunā tas, ka pārgalvība un alkohola lietošana ar atpūtu ūdens tuvumā nav savienojama.

Arī Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti (SPKC) aicina baudīt siltu laiku ar mēru, kā arī rūpēties par savu veselību un atgādina galvenos piesardzības pasākumus.

Karstajā laikā ieteicams dzert daudz vairāk ūdens nekā ikdienā, atturoties no kafijas, tējas, saldinātiem dzērieniem, jo tie slāpes neremdina. Padzerties svarīgi, vēl pirms parādās slāpes.

Tāpat karstajā laikā jācenšas pēc iespējas vairāk uzturēties ēnā, izvairīties no pārkaršanas. Lai pasargātu ādu no ultravioletā (UV) starojuma kaitīgās ietekmes, SPKC iesaka vilkt gaišu, plānu apģērbu, lietot galvassegu. UV starojums var bojāt ķermeņa šūnas un laika gaitā UV starojuma radītie šūnu bojājumi uzkrājas un var veicināt ādas vēža attīstību.

Pirms došanās ārā uzklāj saules aizsarglīdzekli. SPKC iesaka izvēlēties tādu saules aizsarglīdzekli, kas pasargā gan no UVA, gan UVB starojuma, kā arī ar saules aizsargfaktoru (SPF), lielāku par 20. Aizsarglīdzekli jāuzklāj bagātīgi – aptuveni 35 mililitrus jeb divas ēdamkarotes visam ķermenim, kā arī atkārtoti to uzklāj ik pēc divām stundām vai biežāk. Tomēr SPKC atgādina, ka aizsarglīdzekļa lietošana nav paredzēta tam, lai varētu ilgāk atrasties saulē. Bērniem saules aizsarglīdzeklis jāuzklāj vismaz 20 minūtes pirms došanās saulē.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.