Pastaigājoties pa mežu Braslas apkaimē, ievēroju, ka priedes savādi apstrādātas. Kas ar šiem kokiem darīts un ar kādu nolūku? Vai tas ir atļauts un nekaitē kokiem? Jautā Ingūna Cēsu novadā.

Reklāma

Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vecākā referente Ieva Zadeika stāsta, ka attēlā redzamas sveķu ieguves brūces: “Ar sveķu ieguvi nodarbojās pagājušajā gadsimtā līdz 80. gadiem. Sveķus izmantoja rūpniecībā, ražojot kolofoniju un terpentīnu, ko savukārt izmantoja tālāk. 

Parasti sveķus ieguva no pieaugušiem kokiem, kurus bija paredzēts nocirst. Nenocirstie joprojām saglabājuši šīs vēsturiskās nodarbošanās pēdas. Pašreiz sveķu ieguve, vismaz rūpnieciskos nolūkos, vairs nenotiek.”

Eksperte skaidro, ka lielu brūču gadījumā neizturīgākās priedes var aiziet bojā, tomēr lielākajā daļā gadījumu koku augtspēja saglabājas. 

Jārēķinās, ka šādā veidā tiek bojāta vērtīgākā koksnes daļa un vairs nevar iegūt kvalitatīvu zāģmateriālu. 

Pašreiz spēkā esošajos normatīvajos aktos sveķu iegūšana nav regulēta, tātad teorētiski nav aizliegta. Taču to nedrīkst darīt svešā mežā bez saskaņošanas ar īpašnieku.

Ielāgo!

Koku bojāšana, kā rezultātā koks aiziet bojā, tiek pielīdzināta koku ciršanai. Tādēļ jāraugās, lai netiktu pārkāptas normatīvo aktu prasības, kas regulē koku ciršanu.