Kas ir indigo tomāti un vai tiem nepieciešama īpaša kopšana? Jautā Tamāra Valmierā.

Latvijas Universtitātes Augu fizioloģijas katedras vadītājs profesors Ģederts Ieviņš stāsta, ka ir izveidotas tumšas krāsas tomātu šķirnes (t.s. melnie tomāti), bet tiem

 krāsa nav saistīta ar antociānu klātbūtni, bet gan augstu karotinoīdu saturu kopā ar dažiem hlorofila daļējas sadalīšanās produktiem. 

Antociāni ir daudzu nakteņu dzimtas sugu augļu mizā (piemēram, baklažānu) un arī parasto tomātu lapās, kuras gan kopumā ir indīgas.

Izmantojot tradicionālās selekcijas metodes, izdevies iegūt tomātu šķirnes, kurām antociāni veidojas arī augļu mizā. Tās ir pieejamas un tiek audzētas piemājas dārzu siltumnīcās. Taču koncentrācija ir būtiski zemāka nekā mellenēm un citām ogām un augļiem. 

Melni tomāti.

Savukārt ģenētiskās modifikācijas rezultātā tomātu augļos ir ielikts gēns no lauvmutīšu ziediem, tādējādi panākot antociānu koncentrācijas simtkārtīgu pieaugumu ne tikai augļu mizā, bet visā auglī. Šādas šķirnes vēl nav izveidotas, pie tām notiek selekcijas darbs. Pašlaik arī nav radīti tomātu augļi ar pietiekami augstu antociānu saturu, kas būtu salīdzināms ar mellenēm.

Vairākas indigo krāsas tomātu šķirnes ir A. Sildes dārznieku entuziastu kluba Tomāts biedra Valda Pūliņa kolekcijā: Sibīrijas rozā tīģeris, Seržants peppers, Ametista dārgums, Ozarkas saullēkts, Tumšā galaktika un Ksanadu zaļā dieviete.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.