Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Sakņu dienās (20., 21.05.) sēj sakņaugus, stāda kartupeļus, sīpolus, dālijas, gladiolas.
  • Ziedu dienā (22.05.) stāda puķes. Sēj nektāraugus. Ievāc ārstniecības augus.
  • Lapu dienās (23.–25.05.) stāda kāpostu un citus lapu dārzeņu dēstus.  Sēj skābenes, salātus, spinātus un zālājus. Dala un pārstāda hostas.
  • Augļu dienās (25., 26.05.) stāda ķirbjus pastāvīgā vietā. Sēj gurķus, kabačus, pupiņas. Ievāc rabarberu kātus un gatavo uzglabāšanai.

Padoms

Efeju sētložņa.

Pirms ķerties pie mauriņa pļaušanas ir vērts papētīt, kas tajā ir atrodams. Ja mauriņš ir iepriekšējā gadā iesēts no jauna, izmantojot veikalā pirktu stiebrzāļu maisījumu, nekādi interesanti atklājumi nav gaidāmi. Taču, ja par mauriņu pārveidots jau sen esošs dabiski veidojies zālājs, tad maijā var pamanīt augus ar košiem, sārti violetiem ziediem. Tie mēdz ievīties ne tikai zālājos, bet arī ziemciešu dobēs, kā kaitinādami perfekto stādījumu cienītājus. Jāzina, ka tas ir visnotaļ cienījams augs – efeju sētložņa (Glehoma hederacea L), saukta arī par suņu piparmētru, sētaudzi, ūdraju. Augs gan ir nedaudz indīgs, salātos nederēs, taču tam piemīt dziedinošas un antiseptiskas īpašības. Senāk ar to dezinficēti piena trauki. Mūsdienu cilvēkam sētložņa var noderēt kā dabas ātrā palīdzība augoņu dziedināšanai, ja gadās, ka tāda liga piemeklē laikā, kad cita medicīniskā palīdzība nav pieejama. Augu ievāc zaļu, sasmalcina un pietin slimajai vietai. Efeju sētložņa ar savu ložņājošo stumbru varētu labi iederēties arī puķu kastēs – kā papildinājums krāšņumaugiem.

Maijs

21. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.