Karš ir nepārtraukta laimes spēle, kurā kādam lemts izdzīvot frontes pirmajās līnijās veselas sešas rotācijas, bet citam dzīve apraujas jau pirmajā izgājienā uz ierakumiem.
Tā man saka Aleksandrs Homenko ar segvārdu Vēsturnieks. Viņš bez nomaiņas nodežurēja savās pozīcijās 76 dienas, bet divas dienas vēlāk, kad tajās jau atradās jauna maiņa, tiešā trāpījumā tur gāja gaisā jaudīgs lādiņš. Vienā rāvienā tika izdzēstas divu karavīru dzīvības, bet divi ievainoti. Vēl pieci viņa karabiedri gāja bojā, kad bruņumašīnai trāpīja vadāma prettanku raķete.
Līdzīgi tas attiecas uz civilajiem iedzīvotājiem. Var apbrīnot Ukrainas ļaudis, kas dienu pēc dienas pavada visai netālu no frontes, turklāt viss labi zināms – Krievijas uzbrukums, lai arī lēnām, kā ļaunu siseņu uzlidojums spiežas uz priekšu vien, pa ceļam iznīcinot gandrīz visu. Nonākuši artilērijas šāvienu attālumā, tie uzsāk plānveidīgu kārtējās apdzīvotās vietas iznīcināšanu.
Kāds karu apskatnieks izteicies, ka šāda veida karadarbība, kā rādot dažādu konfliktu un karu vēsture, varot turpināties pat desmit gadus. Cik tālu krievi varētu šajā laikā aiziet, ja vien nemainīsies sabiedroto palīdzības apjomi un piegāžu ātrums?
Grūti iztēloties, ko jūt 70 gadus veci pensionāri piefrontes zonā, kad gluži blakus viņu mājai un čakli koptajam dārzam ar dārzeņiem, dažādiem garšaugiem, ogulājiem un augļu kokiem pēkšņi nokrīt pāris artilērijas lādiņi. Kā dzīvot tālāk, ja zināms, ka labāk diezin vai būs?
Ja fronte pietuvojusies un nākamo apdzīvoto vietu Krievija var sasniegt ar artilēriju, faktiski sākas tās iznīcināšana.
Mans ceļš atkal ved uz šādu rajonu, ko sauc par Konstantinivkas–Kramatorskas aglomerāciju. Eksperti nešaubās, ka tuvākajos vasaras mēnešos sāksies intensīvas cīņas par to.
Cilvēku rocība izsīkst
"Nav laika skumt un raudāt…" Tā saka Natalka Pozņaka-Homenko, ar kuru abi esam ne vien kolēģi žurnālisti, bet arī voluntieri. Ne reizi vien viņa teikusi, ka tagad nav laika asarām, tās jāatstāj uz laiku pēc kara. Esam vienisprātis, ka katram vajadzētu atrast veidu, kā palīdzēt cīņā pret Krievijas agresiju. Kara sākumā viņa arī domājusi par pievienošanos teritoriālās aizsardzības vienībai, taču tagad no šādas domas atteikusies. Nesen pabijusi apmācībās un, kad instruktors licis visiem mesties guļus un norāpot piecdesmit metrus, viņa jau pavisam drīz jutusies kā bez spēka. Tad sapratusi, ka savos 53 gados tomēr nevar kļūt par ierindas karotāju. To viņa saka bez milzu vilšanās, jo jau ceturto gadu paralēli savam maizes darbam Ukrainas nacionālās piemiņas institūtā aktīvi palīdz aizstāvēt savu valsti. Viņa, tāpat kā tūkstošiem citu ukraiņu, kļuvusi par brīvprātīgo armijas palīgu. Saprotami, ka lielākā daļa no sagādātā nosūtīta Nacionālās gvardes bataljonam "Svoboda", kur dienē viņas dzīvesbiedrs – pieminētais Vēsturnieks.
Ir jau satumsis, kad sasniedzam Harkivu. Dīvainas sajūtas, it kā kara nemaz nebūtu. Tas pats "Okko" benzīntanks, kurā mēdzu piestāt pirms došanās uz pilsētas centru. Tā pati sirsnīgā apkalpošana, patiesi laba kafija, turklāt uz pusi lētāka nekā Latvijā. Varētu teikt – kāds karš, jūs ko! Tomēr ierobežojumu šajā piefrontes pilsētā netrūkst. Kafejnīcas astoņos vakarā jau ir slēgtas, un ar labo paziņu Borisu Redinu satiekamies degvielas uzpildes stacijā, to slēdz vēlāk kādu laiku pirms komandanta stundas.