Katru gadu Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Lielajā gadatirgū, kas šogad norisināsies no 7. līdz 8. jūnijam, godina amata meistarus. Šoreiz tie būs smēdes priekšnieki – kalēji. Par to, cik naglu dienā var izkalt, jauniešu interesi un pārmaiņām amatniecības nozarē stāsta kalējs Ģirts Bērziņš. Savukārt par topošo Sēlijas sētu, kultūras mantojuma saglabāšanu krīzes situācijās un nākotni vēsta muzeja vadītāja Zanda Ķergalve.
Kā iesākāt vasaras sezonu Brīvdabas muzejā?
Zanda Ķergalve: Ar svētkiem "Viena diena mūsmājās" pa īstam atklājām vasaras sezonu – no 1. maija atvērtas ir gandrīz visas eksponātēkas. Pagājušajā gadā, muzeja simtgadē, muzeju atdzīvināja amatieru teātri no visas Latvijas, bet šogad sētās darbojās paši muzeja darbinieki – pētnieki, restauratori, krājuma glabātāji, projektu vadītāji un pat juriste. Katrs demonstrēja kādu amatu vai prasmi, kas nu kuram piemīt un kas iederas attēlotajos laikmetos. Es biju saimniece Kurzemes sētā un rādīju, kā spēlēt kokli. Parasti ne visi darbinieki ir gatavi sadarboties ar cilvēkiem, īpaši tie, kuri ikdienā pieraduši strādāt vienatnē. Bet šoreiz visi bija druvā: tika pīti grozi, laboti spaiņi – viss notika!
Kas vēl gaidāms šovasar?
Mūsu pamatuzdevums līdzās materiālā kultūras mantojuma glabāšanai ir stāstīt un rādīt tradīcijas. Dzīvojam gada ritumā, sākot ar Meteņiem, Lielo dienu un Lieldienām, kam seko vasaras sezonas atklāšana, Lielais amatnieku gadatirgus un vasaras saulgrieži. Vēveros notiks Audēju diena, bet pēc tam mūsdienu amatniecības tirgus, kam atkal sekos rudens svētki. Tā dzīvojam šo saules ritu, stāstām par to.
Īpašs notikums ir Lielais amatnieku gadatirgus jūnijā, kas šogad notiks jau 53. reizi. Tā ir vieta, kur vienkopus pulcējas vairāk nekā 530 amatnieku un meistaru.
Varēs iepazīties ar prasmēm, kuras kopš sendienām veic mūsu ļaudis. Paralēli notiks bagātīga kultūras programma: pasākumu vadīs stāstnieki un folkloristi Iveta un Vidvuds Medeņi, piedalīsies tautas muzikanti, teātris; būs dejas, mūzika – viss kā pienākas kārtīgam gadatirgum.
Tas nav tikai tirgus, bet arī amatnieku darbu izstāde, meistaru godināšana un prasmju izrādīšana. Kalēji, audēji, podnieki, pinēji nāk, lai rādītu, ko prot. Latvijā nav otras tik ilglaicīgas un ilgtspējīgas tradīcijas amatniekiem. Mūsu uzdevums ir noturēt kvalitātes latiņu, lai katrs apmeklētājs, kas kaut ko iegādājas, var būt drošs – šis atbilst tautas lietišķās mākslas pamatprasībām. Vai tas būtu tautastērps, kokle, keramikas izstrādājums, visam jābūt ar savu vērtību.
Ģirts Bērziņš: Galvenais kritērijs – roku darbs. Bet to noteikt kļūst arvien sarežģītāk. Tāpēc mums ir speciālistu komisija, kas izvērtē darinājumus.
Z. Ķergalve: Katru gadu vienu amata nozari ceļam godā. Šogad tie būs kalēji.
Ģirt, pastāstiet par savu ceļu līdz kalēja amatam. Kā tas sākās?
Ģ. Bērziņš: Brīvdabas muzejā strādāja mans vectēvs Pēteris Millers. Viņš piedzima 1910. gadā, bet divdesmitajos gados, pēc kara, tēvs viņu aizveda un atdeva par mācekli Bīriņkalējam. Tur viņš nostrādāja divus gadus, līdz kļuva par zelli. Pēc tam viņš pārvācās uz Upesciemu un sāka strādāt par kalēju. Kā jau kolhoza kalējam viņam bija jānodarbojas ar tehnikas remontēšanu un zirgu apkalšanu. Septiņdesmitajos gados viņš sāka strādāt Brīvdabas muzejā, kad te aktīvi sāka stutēt augšā sētas. Tā kā viņš bija specializējies būvkalumu, piemēram, logu, durvju un naglu, izgatavošanā, tad šeit viņam bija darba pilnas rokas.
Jau sešu gadu vecumā sāku iet pie vectēva uz Kaldabruņas smēdi vienā no muzeja ēkām, jo vajadzēja kādu, kurš mani pieskata. Apkārt bija mežs, tāpēc vectēvs man gatavoja bultas un lokus. Bet man pašam viņš lika taisīt uzgaļus bultām. Tad sākās nazīšu kalšana, jo bultas vajadzēja nospicēt, atzarot.