Partly Cloudy 14 °C
C. 29.05
Maksis, Raivis, Raivo
SEKO MUMS
Reklāma
Vai nepieciešama apdrošināšana, ja brauc ar velosipēdu?
Vai nepieciešama apdrošināšana, ja brauc ar velosipēdu?
Foto: Publicitātes

Riteņbraukšana jau sen vairs nav tikai brīvā laika pavadīšanas veids un velosipēds nav tikai hobija pārvietošanās līdzeklis – tas ir kļuvis par ikdienas transporta veidu daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Arvien vairāk cilvēku izvēlas pārvietoties ar velosipēdu, lai izvairītos no sastrēgumiem, samazinātu izdevumus par degvielu, uzlabotu fizisko formu un rūpētos par vidi.

Reklāma

Tomēr, lai arī velobraukšana šķiet brīva un vienkārša, tā nav bez riskiem. Ceļu satiksmes negadījumi, velosipēdu zādzības, traumas un citi neparedzēti atgadījumi ir daļa no realitātes. Un šeit sākas jautājums – vai pietiek tikai ar ķiveri un piesardzību? Vai arī noderētu papildu drošības tīkls?

Mīts: Velosipēdistiem negadījumi notiek reti.

Bieži sastopams uzskats, ka ar velosipēdu nekas slikts nenotiek – it īpaši, ja pats brauc mierīgi, ievēro satiksmes noteikumus un esi uzmanīgs. Taču realitāte diemžēl nav tik vienkārša. Pat ļoti piesardzīgi velosipēdisti var nonākt situācijās, kurās nav iespējams izvairīties no sadursmes vai kritiena. Nevienmērīgs ceļa segums, neparedzama auto vadītāju rīcība, pēkšņi šķēršļi uz ceļa, citu satiksmes dalībnieku neuzmanība – tie visi ir riski, ar kuriem sastopas pat pieredzējuši braucēji.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) apkopotajiem datiem, Latvijā ik gadu ceļu satiksmē tiek traumēti vairāki desmiti velobraucēju. Šie skaitļi svārstās, taču katru gadu tiek reģistrēti ne tikai viegli, bet arī smagi negadījumi – tostarp ar letālām sekām. Diemžēl statistika atklāj tikai daļu no kopainas. Liela daļa negadījumu netiek ziņoti vai fiksēti oficiālajās datu bāzēs, jo tie notiek ārpus pilsētām, uz meža takām vai mazāk noslogotiem lauku ceļiem, kur palīdzība netiek izsaukta, un cilvēki paļaujas uz saviem spēkiem.

Jāpatur prātā, ka negadījuma sekas bieži vien skar ne tikai pašu velobraucēju. Ja sadursmes rezultātā tiek sabojāts citas personas īpašums – piemēram, automašīnas virsbūve, žogs vai pat kāda cita velosipēda daļas –, vai arī tiek traumēts kāds garāmgājējs vai gājējs, tad atbildība gulstas uz velobraucēja pleciem. Tas nozīmē, ka šādās situācijās jāsedz ne vien savi medicīniskie vai remonta izdevumi, bet arī jākompensē trešajām personām nodarītie zaudējumi. Šie izdevumi var sasniegt ievērojamus apmērus – pat vairākus tūkstošus eiro.

Piemēram, kritiena gadījumā, ja tiek gūta trauma, kas prasa operāciju vai ilgstošu rehabilitāciju, izdevumi par ārstēšanu var ievērojami pārsniegt valsts segto minimumu. Turklāt, ja velosipēdists pats kļūst darbnespējīgs, tas var radīt papildu finansiālu slogu ģimenei. Tādēļ šie riski nav tikai teorētiski – tie ietekmē ikdienas dzīvi, veselību un finansiālo stabilitāti.

Tāpēc ikvienam, kurš regulāri lieto velosipēdu, neatkarīgi no tā, vai tas ir ikdienas transports vai brīvā laika izklaide, būtu vērts apsvērt, kā vislabāk pasargāt sevi un savu maciņu no šādiem neparedzētiem gadījumiem. Un viena no saprātīgākajām izvēlēm šajā ziņā ir apdrošināšana – kā papildu drošības spilvens, kas palīdz ne tikai atgūties pēc nelaimes, bet arī nodrošina mierīgu prātu ikdienas gaitās.

Mīts: Velosipēds ir pārāk lēts, lai to apdrošinātu.

Velosipēds nav auto – tā ir taisnība. Taču vai tas nozīmē, ka tā zādzības vai bojājuma gadījumā zaudējumi būs nenozīmīgi? Diemžēl nē. Daudziem cilvēkiem velosipēds maksā vairākus simtus, pat tūkstošus eiro, nemaz nerunājot par elektrovelosipēdiem, kas kļūst arvien populārāki.

Reklāma
Reklāma

Valsts policijas dati liecina, ka katru gadu Latvijā tiek nozagti vairāki simti velosipēdu, bet reālais skaits, visticamāk, ir vēl lielāks. Un, pat ja velosipēds nav zagts, tas var tikt sabojāts negadījumā, vides apstākļu ietekmē vai kāda cita cilvēka neuzmanības dēļ.

Apdrošināšana šādās situācijās var būt vienīgais glābiņš, kas palīdz atgūt kaut daļu no zaudētā vai pat pilnībā segt izmaksas. Atlīdzības summa var palīdzēt iegādāties jaunu velosipēdu.

Mīts: Apdrošināšana ir tikai profesionāliem sportistiem.

Ir izplatīts priekšstats, ka apdrošināšana ir nepieciešama tikai tiem, kuri ar velosipēdu piedalās sacensībās, brauc pa kalniem vai veic īpaši garus maršrutus. Tomēr realitātē arī ikdienas braucēji ir pakļauti dažādiem riskiem – neatkarīgi no tā, vai brauc uz darbu, ved bērnu uz bērnudārzu vai izbrauc brīvdienu velomaršrutā.

Bērni, kuri mācās braukt ar velosipēdu, īpaši bieži piedzīvo dažādas situācijas, kurās rodas traumas vai tiek sabojāts kāds īpašums. Tieši tāpēc vecākiem būtu vērts apsvērt apdrošināšana bērniem, kas palīdz segt ārstēšanas izmaksas un citus neparedzētus izdevumus, ja notiek nelaime.

Līdzīgi ir ar pieaugušajiem – jebkurš braucējs var nejauši uzbraukt uz ledus gabala un gūt traumu, saskrieties ar citu transportlīdzekli vai arī kļūt par sadursmes liecinieku. Un šādās situācijās svarīgākais ir ne tikai veselība, bet arī iespēja operatīvi saņemt palīdzību un atbalstu.

Kādu apdrošināšanu vislabāk izvēlēties ikdienas braucējam?

Lai velobraucējs justos droši, ir vērts izvēlēties apdrošināšanas polisi, kas iekļauj vairākus elementus:

  1. Nelaimes gadījumu apdrošināšanu – noder, ja negadījumā tiek gūti sasitumi, lūzumi vai nopietnākas traumas, jo piedāvā segumu traumas gadījumā nelaimes gadījuma rezultātā.
  2. Atbildības apdrošināšanu – ja tiek nodarīts kaitējums trešajai personai vai viņa īpašumam.
  3. Velosipēda zādzības vai bojājumu apdrošināšanu – īpaši aktuāli tiem, kuri izmanto dārgāku inventāru vai glabā velosipēdu koplietošanas telpās.
  4. Ceļojumu apdrošināšanu – ja velobraucējs plāno doties izbraucienā ārpus Latvijas.

Balcia apdrošināšana piedāvā elastīgas iespējas dažādu vajadzību segšanai – no individuāla braucēja līdz visai ģimenei, arī bērnam. Balcia piedāvājumi pielāgoti arī aktīviem bērniem un pusaudžiem, kā arī velotūristiem. Apdrošināšanas polise var būt spēkā gan Latvijā, gan ārvalstīs, un tās iegāde ir ērta – viss notiek tiešsaistē, pāris minūšu laikā.

Vai apdrošināšana ir nepieciešamība vai tikai papildu drošības spilvens?

Dzīvē nevaram paredzēt visu. Taču mēs varam sagatavoties, lai iespējamās nepatikšanas nesagādā milzu problēmas. Apdrošināšana nav tikai luksusa lieta vai pārmērīga piesardzība – tā ir pārdomāta izvēle tiem, kas rūpējas par sevi, savu ģimeni un īpašumu.

Velosipēds ir brīnišķīgs pārvietošanās līdzeklis. Un, ja tam pievieno apdrošināšanu, tas kļūst vēl drošāks. Iespēja pasargāt sevi no finansiāliem zaudējumiem, saņemt medicīnisko palīdzību vai segt citu radītos zaudējumus – tas viss ir daļa no atbildīgas braukšanas kultūras.

Ja jūs, jūsu bērni un ģimene regulāri pārvietojas velosipēdu, apsveriet iespēju izvēlēties piemērotu apdrošināšanas risinājumu. Tā būs neliela investīcija, kas var atmaksāties desmitkārtīgi.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV dārza darbu kalendāra vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un reizi nedēļā saņem LASI.LV atlasītus rakstus par dārza, dabas, recepšu tematiku.

Ko tu saņemsi:

🌱 Noderīgus padomus par dārza un mājas kopšanu, aktuālo dārza darbu kalendāru
🍏 Sezonālas un veselīgas receptes
🐾 Ieteikumus par mājdzīvnieku aprūpi
🌿 Stāstus par Latvijas dabu un vidi
⚖️ Praktisku informāciju par tiesībām un ikdienas jautājumiem

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma