Lai gan lielākā daļa vecāku vēlas, lai viņu bērniem būtu veseli un skaisti zobi, diemžēl liela daļa vecāku nezina, kā jākopj bērna mutes dobums, līdz ar to nevar iemācīt un palīdzēt ieviest bērnam ikdienā kvalitatīvu mutes dobuma kopšanas rutīnu.

Reklāma

Bērnu zobu kopšana ir ļoti svarīga vispārējās veselības un labsajūtas sastāvdaļa, tādēļ par bērna mutes dobumu jāsāk rūpēties jau no brīža, kad sāk parādīties pirmie zobiņi. Lielu lomu šajā procesā spēlē tieši vecāki – ja arī Jumsi ģimenē ir mazs bērniņš, tad turpiniet lasīt šo rakstu, kur esam apkopojuši 6 lietas, kas ikvienam vecākam būtu jāzina par bērnu zobiem un to kopšanu.

1.   Bērna zobi jāsāk tīrīt no pirmā zoba parādīšanās brīža

Varētu likties, ka bērna zobi jāsāk tīrīt no brīža, kad parādījušies visi zobi, tomēr tas jāsāk darīt jau no pirmā zoba parādīšanās brīža. Sākotnēji zobu tīrīšanai var izmantot speciālu silikona pirkstu birsti, lai maigi notīrītu smaganas un pirmos zobus. Jau no pirmā zoba var sākt lietot mīkstu, īpaši bērniem paredzētu zobu birsti, arī elektrisko un nelielu daudzumu zobu pastas.

2.   Bērna pirmā zobārsta vizīte jāieplāno līdz 1 gada vecumam

Liela daļa vecāku pirmo reizi bērnu aizved pie zobārsta vien tad, kad bērnam sāp zobs vai jāuzsāk skolas gaitas, tomēr pirmā vizīte jāieplāno ap 1 gada vecumu. Pirmās vizītes laikā bērnu zobārsts veiks bērna mutes dobuma pārbaudi un novērtēs situāciju, kā arī pastāstīs un parādīs, kā veidot kvalitatīvu bērna mutes dobuma kopšanas rutīnu. Šāda agrīna zobārsta vizīte var palīdzēt savlaicīgi identificēt un novērst zobu problēmas, kā arī veidot pozitīvu bērna attieksmi pret zobārstu un mutes dobuma kopšanu. Tāpat laicīgi jāapmeklē arī zobu higiēnists bērniem.

3.   Knupis var negatīvi ietekmēt bērna mutes dobuma veselību

Reti kurš vecāks zina, ka knupis var negatīvi ietekmēt bērna mutes dobuma veselību – traucēt bērna žokļa kaulu, pareiza sakodiena un taisnu zobu attīstību. Protams, ne visi knupji ir slikti, tādēļ, izvēloties knupi, vajadzētu vadīties ne tikai pēc personīgajām sajūtām un vizuālā aspekta, bet piemeklēt to kopā ar speciālistu atbilstoši bērna vajadzībām.

4.   Piena zobi izkrīt dabiski, tomēr tie ir rūpīgi jākopj

Bērna piena zobi dabiski sāk izkrist aptuveni no 6 gadu vecuma, un lielākajai daļai bērnu 12 gadu vecumā vairs nav neviena piena zoba. Tomēr tas, ka piena zobi izkrīt dabiski, nenozīmē, ka par tiem nav jārūpējas, tieši pretēji – par tiem jārūpējas tikpat rūpīgi, ja pat ne rūpīgāk kā par pastāvīgajiem zobiem, jo piena zobu stāvoklis tiešā veidā ietekmē pastāvīgo zobu stāvokli. Tāpat jāņem vērā, ka pastāvīgie zobi izšķiļas vēl pilnībā neizveidojušies – to emalja ir mīksta un ļoti ievainojama, tādēļ zobu nomaiņas periodā mutes dobums jākopj ļoti saudzīgi.

5.   Kariess skar arī bērnu zobus

Varētu likties, ka kariess ir tikai pieaugušu cilvēku zobu problēma, tomēr patiesībā tas skar arī bērnu zobus – tas var izveidoties pat zīdaiņiem, un statistikas dati liecina, ka kariess skar aptuveni 60% bērnu vecumā līdz 10 gadiem. Kariesa ietekmē bērna zobi var mainīt toni, uz tiem var parādīties plankumi un bedrītes, savukārt smagākos gadījumos bojājumi var būt tik lieli, ka zobus var nākties izraut. Lai pēc iespējas izvairītos no kariesa, bērnu nevajadzētu midzināt ar pudelīti mutē, bērna uzturā vajadzētu iekļaut pēc mazāk cukurotu produktu, kā arī, protams, jāievēro kvalitatīva mutes dobuma kopšanas rutīna.

6.   Veselīgs uzturs kopš bērnības nozīmē veselus zobus arī nākotnē

Jo veselīgāks un sabalansētāks ir bērna uzturs, jo lielāka iespēja, ka bērns nākotnē nesaskarsies ar mutes dobuma veselības problēmām. Bērna uzturā vajadzētu izvairīties no cukurotiem un skābiem produktiem, lietot pietiekami daudz dzeramā ūdens, kā arī uzņemt visas organismam nepieciešamās uzturvielas. 

Veseli bērna zobi ir vecāku atbildība, jo bērna attieksme pret mutes dobuma kopšanu ir atkarīga no tā, kādu piemēru rāda vecāki. Ieplānojiet sava bērna vizīti pie zobārsta vai zobu higiēnista jau tagad – Apines zobārstniecības klīnika laipni uzņem arī mazos pacientus, rūpējoties par to, lai bērni vizītes laikā justos ērti un droši!

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu