Partly Cloudy 12.1 °C
P. 23.05
Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija
SEKO MUMS
Reklāma
Atrodoties uz ūdens, glābšanas vestes ir obligātas gan lieliem, gan maziem, turklāt – neatkarīgi no peldētprasmes.
Atrodoties uz ūdens, glābšanas vestes ir obligātas gan lieliem, gan maziem, turklāt – neatkarīgi no peldētprasmes.
Foto: Arvis Ančevskis / Latvijas Mediji

Makšķerēšanas popularitāte ir liela, un daudzi jau kopš mazotnes nodarbojas ar šo interesanto un aizraujošo vaļasprieku. Pēdējos gados makšķerēšana ir kļuvusi arī par populāru sporta veidu. Lai ilgi gaidītās brīvdienas vai atvaļinājums nekļūtu par traģēdiju, makšķerēšanas laikā vajadzētu nopietni izturēties pret uzvedības noteikumiem uz ūdens un tā tuvumā.

Reklāma

Kas jāzina, makšķerējot no krasta

Ja ūdenskrātuvei ir stāvi krasti, nevajadzētu stāvēt pie pašas malas, jo krasts var iebrukt. Savukārt, ja krasta mala slēpjas zālē, it sevišķi, ja zāle ir gara un pats krasts īsti nav redzams, jābūt ļoti uzmanīgam, jo pastāv risks iekrist ūdenī.

Pirms došanās lejup pa stāvu krastu vajadzētu pārliecināties, kā būs ar tikšanu atpakaļ: vai būs iespēja atgriezties sākuma punktā. Labāk neuzņemties risku kāpt lejup, ja esi viens vai ir problēmas ar veselību. Piekļūšanai ūdenim nav ieteicams izvēlēties stāvas un slidenas nogāzes. Ja nav labas vietas, kur droši nokāpt, iespējams, no ieceres tikt pie ūdenstilpes noteiktajā vietā labāk ir atteikties pavisam. Vienmēr ir lietderīgi ierīkot krasta stāvumā pakāpienus – kaut vai improvizētus.

Drošība, atrodoties peldlīdzeklī

Atrodoties laivā, vienmēr jābūt uzvilktai glābšanas vestei vai jostai. Tas jādara neatkarīgi no peldēšanas prasmēm: uz peldlīdzekļa visiem jābūt vestēs. Tāpat katrā laivā jābūt spainim vai citam traukam, kas būtu piemērots ūdens izsmelšanai no laivas. Pirms došanās ceļā jāpārbauda ūdens transportlīdzekļa tehniskais stāvoklis. Kā minimums jāpārliecinās, ka laiva netek un ka airi ir teicamā darba kārtībā. 

Nekādā gadījumā nevajadzētu lēkāt pa laivu, kā arī atspiesties pret laivas sāniem, mazākā kļūda, un liela iespēja piedzīvot "kuģa avāriju".

Piesiet enkurus labāk, izmantojot stipru virvi vai auklu, nevis dzelzs ķēdes vai stieples. Tas nepieciešams, lai ārkārtas situācijā varētu ātri pārgriezt enkura auklu ar nazi. Enkurs jāpaceļ, nometoties uz ceļiem. Ja tas pēkšņi noraujas, makšķernieks spēs saglabāt līdzsvaru un nenokļūs aiz borta negaidītā un nevienam nevajadzīgā peldē.

Aizliegts atrasties un novietot laivu kuģu ceļā – vietās, kur iet lielie kuģi. Lielais vilnis, ko saceļ kuģis, var nogremdēt nelielo ūdens transportlīdzekli.

Lai būtu droši makšķerēt no laivas

Makšķerēšanas piederumiem jābūt izvietotiem gar laivas sāniem, bet mugursomai un makšķernieka drēbēm jāatrodas pakaļgalā, priekšgalā vai zem sēdekļa.

Saliekamajiem un piepūšamajiem kajakiem un gumijas laivām makšķerēšanai nepieciešama īpaša piesardzība un rūpīga ekspluatācija. Pastāv liels risks caurdurt laivas dibenu vai bortu uz asiem akmeņiem vai citiem ķērājiem.

Reklāma
Reklāma

Sliktos laikapstākļos ar gumijas laivām ieteicams nebraukt tālu no krasta un pat vidējos viļņos labāk ir atgriezties uz sauszemes, drošībā. Tas nepieciešams laivas nestabilitātes dēļ, jo sliktos laikapstākļos nav iespējams piecelties kājās, nav iespējams noliekties pāri bortam vai sēdēt uz tā, nav iespējams veikt pēkšņas kustības. Jābūt sevišķi piesardzīgam.

Ja nepieciešams, tad gaiss no piepūšamajiem peldlīdzekļiem jāizlaiž tikai krastā. Nekādā gadījumā to nedrīkst darīt uz ūdens.

Biezas miglas laikā labāk izvairīties no došanās uz ūdenstilpēm. Ja no tā nevar izvairīties, ieteicams navigācijai izmantot GPS vai sliktākajā gadījumā – kompasu, lai neapmaldītos.

Vēl viens iemesls makšķerēšanas atlikšanai ir lieli viļņi spēcīgā vējā. Šādos laikapstākļos airu laivās pārvietoties ir bīstami.

Aizmigt un gulēt nevajadzētu nevienā laivā.

Ieteikumi makšķerēšanai no krasta

1. Makšķerēšanas vietai jābūt ērtai un, galvenais, drošai lielas un spēcīgas zivs izvilkšanai, pretējā gadījumā jāmeklē cita copes vieta.

2. Pirms atbalstīties pret pauguru, celmu vai koka stumbru, obligāti jāpārbauda tā izturība.

3. Jebkurš koks, kas noliecies virs ūdenskrātuves, var šķist pievilcīga vieta copei, taču makšķerēšana no tāda koka ir ļoti bīstama.

4. Gara zāle un zari ir šķērslis mānekļa iemešanai. Šādā situācijā, iespējams, vērts nomainīt makšķerēšanas vietu vai iemešanas tehniku.

5. Nav vēlams izmētāt makšķerēšanas piederumus un aprīkojumu pa visu krastu, jo pretējā gadījumā pastāv liels risks nejauši uzkāpt uz tiem vai aizķerties un ievilkt inventāru ūdenī.

6. Attālumam līdz makšķerēšanas partnerim jābūt tādam, lai, metot mānekli, tas neaizķertos aiz kolēģa vai viņa inventāra.

7. Ja māneklis ir aizķēries, pieredzējuši makšķernieki iesaka vilkt auklu tikai tad, ja tā atrodas uz ūdens virsmas vai ir nogrimusi.

8. Lai atbrīvotu seklā vietā aizķērušos mānekli, dažkārt vienkārši pietiek iekāpt ūdenī, protams, ja vieta nav dziļa, tajā nav straumes un ja vieta ir zināma. Uzmanīgi ar kāpšanu ūdenī svešā, sev nezināmā vietā.

9. Ja māneklis ieķeras krasta krūmā, vislabāk to atbrīvot ar garāku nūju. Dažkārt pietiek noliekt krūma zaru.

10. Nedrīkst ar rokām, bez papildu inventāra izņemt āķi no plēsīgas zivs mutes, piemēram, sama, līdakas vai asara. Nepieciešamais papildu inventārs ir mutes atpletējs un pincete vai garākas knaiblītes, iespējams, kādam lieti noder arī improvizēti līdzekļi. Vēl viens variants ir vienkārši nogriezt pavadiņu, bet mānekli izņemt mājās no jau nekustīgas zivs.

Raksts tapis sadarbībā ar Zivju fondu

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
PAR SVARĪGO
Reklāma