SIA "Schenker" terminālī Rīgā šī gada aprīlī notika ievērojama daudzuma sērskābes noplūde, par kuru glābšanas dienestam un galvaspilsētas kanalizācijas sistēmas saimniekam ziņots vien nākamās dienas rītā. Šāda rīcība varēja dārgi maksāt, burtiski nogalinot galvaspilsētas attīrīšanas iekārtas.
Grūti spriest, vai un kādi secinājumi pēc avārijas izdarīti SIA "Schenker", jo uzņēmums par notikušo avāriju laikrakstam nevēlējās sniegt nekādus komentārus, savukārt SIA "Rīgas ūdens", kura apsaimnieko pilsētas ūdensapgādes un notekūdeņu sistēmu, reaģējot uz notikumu, esot guvusi mācību.
Vai sērskābe tika kanalizācijā?
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) informāciju par ķīmiskas vielas noplūdi noliktavu teritorijā Rīgā, Biksēres ielā 6, saņēmis 23. aprīļa rītā pulksten 9.19. Pirmā VUGD apakšvienība notikuma vietā ieradusies pulksten 9.30. "Ugunsdzēsēji glābēji noplūdušo un tvertnē palikušo vielu neitralizēja, pārsūknēja, kā arī savāca. "Rīgas ūdens" darbinieki noslēdza notekūdeņu sistēmu, lai novērstu iespējamo vielas noplūšanu kopējā kanalizācijā. No objekta evakuējās 63 cilvēki. Notikuma vietā strādāja Valsts policijas, Rīgas domes Civilās aizsardzības departamenta, Valsts vides dienesta, NMPD un arī paša objekta pārstāvji," informē VUGD. Paaugstinātu risku vai apgrūtinājumu notikuma seku likvidēšanā neesot bijis.
Tomēr secināms, ka avārijas seku novēršana tika sākta novēloti, jo negadījumā iesaistītais uzņēmums glābšanas dienestu par notikušo informēja vien nākamajā rītā pēc avārijas. Šo faktu "Latvijas Avīzei" atklāj "Rīgas ūdens" drošības pārvaldnieks Kristaps Eklons.
"Līdz ar to sērskābe nokļuva mūsu kanalizācijas sistēmā, par to šobrīd mums nav nekādu šaubu,"
viņš atzīmē.
Sērskābi loģistikas firmā VVD nepieskata
Valsts vides dienests (VVD) par notikušo avāriju noskaidrojis, ka kravas kraušanas laikā loģistikas uzņēmuma "Schenker" terminālī pārdurts konteiners, kurā atradās 50% sērskābe. No konteinera kravas automašīnas piekabē un stāvlaukumā iztecējis apmēram 400 litru kodīgās vielas. Komentējot faktu par, iespējams, novēlotu ziņošanu atbildīgajiem dienestiem, VVD atzīmē, ka, pēc dienesta rīcībā esošās informācijas, uzņēmums ir mēģinājis likvidēt noplūdes sekas pašrocīgi pirms operatīvo dienestu iesaistes. Savukārt VUGD informē, ka dienestam nav sniegta precīza un oficiāla informācija, kad tieši ķīmiskās vielas noplūde radusies.
"Rīgas ūdens" pārstāvja rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka sērskābes noplūde notika iepriekšējās dienas vakarā ap pulksten 20, bet trauksme par to celta vien nākamās dienas rītā. Eklons:
"Grūti spriest, vai uzņēmuma darbinieki baidījās par savu ādu vai bija kādi citi iemesli, bet ne glābšanas dienestam, ne mums netika operatīvi paziņots par notikušo avāriju. Paziņošana bija novēlota.
Līdz ar to mēs jau reaģējām nevis uz incidentu, bet uz sekām, kad praktiski tas lielākais noplūdušās sērskābes apjoms jau sen bija nonācis mūsu kanalizācijas tīklā un aizplūdis."
Pēc informācijas saņemšanas nākamās dienas rītā "Rīgas ūdens" uz notikuma vietu nosūtīja savu speciālistu brigādi. Tās uzdevums bija sērskābes noplūdes seku likvidācijas laikā novērst papildu ķīmisku vielu nonākšanu kanalizācijas tīklā, atslēdzot šo posmu no kopējās notekūdeņu sistēmas.