Līdz īstam pavasarim ar sauli, plaukstošiem kokiem un putnu dziesmām vēl kādu brīdi jāpaciešas, taču nemiera gariem arī februārī ir pietiekami daudz interesantu iespēju, kur pavadīt brīvo laiku.

Piemēram, 17. februārī, iespējams piedalīties tematiskā ekskursijā "Nevienādie livonieši" Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Atliek vien par trim eiro nopirkt ieejas biļeti un ierasties muzejā līdz plkst. 12, kad sāksies ekskursija. To vadīs Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Imants Cīrulis. "Laika posms no Livonijas izveides 13. gadsimtā līdz dzimtbūšanas atcelšanai aptver vairāk nekā pustūkstoti gadu. Šajā laikā Latvijas teritorijā vairākkārt mainījās politiskās varas un pārvaldes struktūras un pakāpeniski no dažādajām baltu un somugru sentautām izveidojās puslīdz viendabīga latviešu tauta. Šo periodu ietekmēja lēņu sistēmas iedibināšana, Livonijas varas centru nemitīgā konkurence, bet vēlāk arī Polijas–Lietuvas un Zviedrijas karaļu, Kurzemes–Zemgales hercogu un Krievijas caru nostāja pret vietējo muižnieku privilēģijām," ekskursijas tematiku ieskicē gids, ar kuru kopā interesenti varēs apmeklēt divas vēstures ekspozīcijas daļas "Livonija. 13.–16. gadsimts" un "Latvijas teritorija un iedzīvotāji. 16.–18. gadsimts".

Garšu ceļojums un muižnieku stāsti

25. februārī pulksten 10.30 Jelgavas reģionālais tūrisma centrs aicina doties izzinošā ekskursijā – pārgājienā "Caur muižnieku stāstiem un novada garšām", kuru vadīs gide Ina Jurģe. Ekskursijas sākums plānots pie Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torņa, kur atrodas Jelgavas reģionālais TIC – tur gaidīs autobuss, lai aizvestu uz pirmo pieturas punktu netālu no Lielvircavas muižas. "Ciemojoties muižā, iepazīsim tās vēsturi un apskatīsim 2021. gadā restaurētās kungu mājas telpas. 

Lielvircavas muiža daudziem vēl ir neatklāta pērle un pārsteidz ar Baltijas mērogā unikālu ekspozīciju – Klopmanu dzimtas pēcteča barona Georga Pētera fon Klopmana vēsturisko priekšmetu deponējumu, kurā ietilpst senās mēbeles, lustras, dažādi interjera un sadzīves priekšmeti," 

atklāj Ina Jurģe.

Tālāk ceļotāji kājām dosies uz bišu un cidoniju dārzu "Ievgravas", lai ne tikai uzzinātu par šajā saimniecībā iegūtajiem veselības produktiem, bet arī vērotu bišu dzīvi stikla studijas stropā un viesošanās noslēgumā mielotos ar saimnieces sarūpētām siltām pankūkām un aromātisku zāļu tēju.

Pēdējais pieturpunkts būs ģimenes uzņēmums "Dūcmaizīte". Tur būs iespēja iepazīt maizes tapšanas procesa nianses, kā arī nogaršot rudzu rupjmaizi, čia sēklu, pilngraudu, auzu un citu veidu maizi. Pēc "Dūcmaizītes" apmeklējuma autobuss vedīs ceļotājus atpakaļ uz Jelgavu, kur paredzēts ierasties ap pussešiem vakarā. Kopējā kājām veicamā distance – sešpadsmit kilometri. Tā kā dalībnieku skaits ir ierobežots, jāpiesakās laikus.

Sekot ātrām idejām

Dažkārt gadās, ka spontāna ideja nedaudz paceļot pa Latviju rodas piektdienas vakarā vai pat sestdien agri no rīta. Tad jāļaujas šim impulsam, jo nereti tieši neplānotie ceļojumi izdodas vislabāk.

Viens no virzieniem, kurp doties, ja pārņēmusi pēkšņa ceļotkāre, noteikti ir pilsēta, kurā piedzimst vējš. 

Tad der zināt, ka katru sestdienu un svētdienu plkst. 12 gids ar zaļi sarkano Liepājas karodziņu rokās gaida zinātkārus pilsētas viesus pie koncertzāles "Lielais dzintars", lai vestu apmēram divu stundu ilgā, nesteidzīgā pastaigā pa Liepājas vecpilsētu. 

Pastaigas laikā iespējams ielūkoties Liepājas vēsturē, novērtēt jūgendstila arhitektūru un pilsētvides skaistumu neatkarīgi un laikapstākļiem un gadalaika. Pieteikšanās šai ekskursijai nav nepieciešama, vienīgi jāatnāk laikus norādītajā vietā un jārēķinās, ka gida stāstījums var būt divās valodās, ja nu grupā būs kāds ārzemnieks.

Elektrobusiņa ekskursijas pa Kuldīgu ir pieejamas visu gadu. Busa vadītāja Inga Trumsiņa pie viena ir arī gide, kas pilsētas viesus nenogurstoši iepazīstina ar Kuldīgu un tas vēsturi.

Individuāliem ceļotājiem, ģimenēm un nelielām grupām aizraujošas ekskursijas ar panorāmas elektroautobusu "Rumba Buss" gida pavadībā tiek piedāvātas Kuldīgā. Brauciena laikā var iepazīt ievērojamākos nupat UNESCO kultūras mantojuma sarakstā iekļautās pilsētas tūrisma objektus. Uz busam grūtāk sasniedzamām vietām ekskursijas dalībniekiem tomēr nāksies mazu gabaliņu izlocīt kājas. Lai varētu vieglāk sadzirdēt gida stāstījumu, brauciena un gājiena laikā katram ekskursantam pieejamas audioaustiņas. Atbilstoši gadalaikam pēc pieprasījuma iespējamas arī tematiskās tūres.

Ja nu tomēr vilina daba

Februāris ar laikapstākļiem mūs nelutina. Te līst, te stiprs vējš dzen slapju sniegu un ietves, ceļi apledo. Tomēr arī šādos skarbos apstākļos dzīve turpinās un aktīvākajiem nezūd vēlme doties svaigā gaisā. Tieši viņiem vajadzētu regulāri apmeklēt mājaslapu "Spectūrisms.lv", kur tiek izziņoti pārgājieni, kurus rīko vēsturnieks un dabas izzinātājs Andris Grīnbergs.

Taku uz Zvanu klintīm Gaujas Nacionālajā parkā jau šosestdien varēs izstaigāt gida pavadībā.

Jau rīt viņa vadībā iespējams doties pārgājienā pa Cēsīm un pilsētas tuvāko apkaimi Gaujas senielejā, lai redzētu daudz skaistu klinšu, avotu, alu un klausītos interesantus stāstus par šīm vietām, bet, ja paveiksies, kas zina, varbūt ceļā pagadīsies arī kāds leduskritums. Dienu vēlāk, 18. februārī, Andris zinātkāros ceļotājus vedīs Rīgas stāstu pārgājienā, atklājot Imantas pirmsākumus un noslēpumus. 

"Daudzi rīdzinieki pat nezina, kā radies Imantas nosaukums, kam par godu tas dots un ka Imantas vietā kādreiz bija Zolitūde! 

Šis pārgājiens var būtiski izmainīt priekšstatus un zināšanas par Imantas apkaimi," nākt ceļabiedros mudina A. Grīnbergs, solot saturīgi pavadītu svētdienu, kurā tiks iepazīta vēsturiskā Anniņmuiža un tās parks, iespaidīgi dižkoki, alejas un citi pārsteidzoši objekti, noskaidrojot, kur atradās Lielā un Mazā Dammes muižiņa un citas muižiņu vietas Imantā, kā arī Lāčupīte, kas kādreiz tecēja cauri šim Rīgas apvidum. Pārgājiena dalībnieki varēs apskatīt arī Brīvības cīņu piemiņas vietu, kas veidota pēc tēlnieka Kārļa Zāles meta no Brīvības pieminekļa pāri palikušā granīta un pēdējā laikā mainījusi izskatu.

Bauskas pusē – restorānu nedēļa

Astoņi ēdināšanas uzņēmumi no 8. līdz 17. martam aicina ceļotājus un gardēžus uz Bauskas novada restorānu nedēļu. Pasākuma tēma ir pavasaris, bet moto – "Par zaļu pat vēl zaļāks". Restorānu nedēļas ietvaros tās apmeklētājiem būs iespēja baudīt īpašas pavasarīgas trīs kārtu maltītes par pievilcīgu cenu. Piemēram, Pilsrundālē viesu nama "Baltā māja" kafejnīcā varēs baudīt gan tradicionālos ēdienus, gan arī izsmalcinātas maltītes, sākot ar ceptu vistu vai zivi un beidzot ar vīngliemežiem sviesta–ķiploku mērcē. Turklāt šo garšu ceļojumu ērti apvienot ar Rundāles pils apmeklējumu.

Savukārt, dodoties apskatīt Ribbes dzirnavas, kas celtas no 1867. līdz 1869. gadam pēc holandiešu projekta, mieloties varēs turpat līdzās esošajā restorānā "Rožmalas", kas piedāvā dažādu valstu virtuvei raksturīgas maltītes, kā arī plašu dzērienu karti, labu itāļu kafiju, konditoreju un pašceptu maizi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.