Partly Cloudy 16.9 °C
O. 23.07
Magda, Magone, Mērija
Protesta dalībnieki izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu sagaidīja ar skaļiem izsaucieniem. Bet ministre savā uzrunā atkārtoti uzsvēra, ka valdība esot izpildījusi pedagogu streika vienošanos.
Protesta dalībnieki izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu sagaidīja ar skaļiem izsaucieniem. Bet ministre savā uzrunā atkārtoti uzsvēra, ka valdība esot izpildījusi pedagogu streika vienošanos.
Foto: Anatolijs Subhankulovs / Latvijas Mediji

Vairāki tūkstoši izglītības darbinieku otrdien pulcējās pie valdības ēkas, paužot iebildumus pret Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai.

Reklāma

Protestētāji demonstrēja daudz dažādu plakātu, kuru saturs vēstīja par problēmām nozarē un aicinājumiem rīkoties, lai tās novērstu. Politiķi tika aicināti paust cieņpilnu attieksmi pret pedagogiem un pildīt solījumus. Protesta akcijai tuvojoties noslēgumam, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvji devās uz valdības ēku, pieprasot tikšanos ar politiķiem. Arodbiedrības pārstāvji gan netika tālāk par apsardzes posteni.

Pirms protesta akcijas sākuma LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga medijiem turpināja uzturēt nostāju, ka IZM piedāvājums pasliktinās darba apstākļus pedagogiem. 

Viņa arī pauda neapmierinātību, ka valdības pārstāvji otrdien nav aicinājuši LIZDA padomi uz sarunām. 

Pedagogu darba slodzes balansēšana bija viena no LIZDA streika prasībām. Par slodžu sabalansēšanas modeli bija jāvienojas jau pērn maijā, taču arodbiedrībai un IZM joprojām ir atšķirīgi redzējumi, kā to īstenot.

Jauno pedagogu pārstāve Egija Romanovska Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības rīkotajā piketā pie Ministru kabineta.

IZM piedāvā no 2025. gada 1. septembra visiem pedagogiem pāriet uz vienotu normālo darba laiku – 40 stundu darba nedēļu. Ministrija rosina arī noteikt jaunu metodoloģiju pedagogu darba slodzes sastāvam astronomiskajās stundās, kur iekļautas mācību stundas vai nodarbības.

Proti, mācīšanas laiks un laiks citu pienākumu veikšanai, ko izglītības iestādes vadītājs norādījis pedagoga amata aprakstā. Savukārt pedagoga darba slodzi astronomiskajās stundās un tās sadalījumu plānotu izglītības iestādes vadītājs sadarbībā ar pedagogu, pamatojoties uz izglītības iestādes kārtību pedagogu slodžu sadalei, kas saskaņota ar dibinātāju, nosakot darba pienākumus gada laikā.

Pedagogu arodbiedrību satrauc, ka IZM piedāvājums varētu samazināt darba stundu vērtību, līdzīgi kā tas jau notika 2016. un 2023. gadā.

Turpretī izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ir pārliecināta, ka ar piedāvājumu pedagogu slodžu sabalansēšanai virzās uz to, ka pedagogiem tiks apmaksāta katra darba stunda neatkarīgi no tā, uz kādu slodzi viņi ir nolīgti un kāda slodze viņiem iedalīta. Pēc viņas paustā, IZM piedāvājums pedagogiem pāriet uz 40 stundu darba slodzi no 2025. gada 1. septembra ir tāds pats, kādu piedāvā citviet pasaulē, rēķinot astronomiskās stundas.

Čakša arī piebilda, ka piedāvātais risinājums paredz lielāku uzticēšanos skolu direktoriem un pašvaldībai, veicinot viņu autonomiju. Par to bažas izteikusi LIZDA, taču ministre norādīja, ka svarīgi direktoriem un pašvaldībām iedot vadlīnijas, kādā veidā pedagogu slodze drīkst tikt veidota, lai nebūtu situācija, ka skolotāji ir pārstrādājušies.

Reklāma
Reklāma
Pedagogu darba slodzes balansēšana ir viena no arodbiedrības prasībām.

Vakar pie protestētājiem pie valdības ēkas iznāca arī premjere Evika Siliņa, kura teica, ka jautājumā par pedagogu slodžu balansēšanu esot atvērta dialogam, bet ultimātiem nepakļaušoties. 

Siliņa saprotot, ka skolotāji vēlas būt sadzirdēti, vienlaikus viņa uzsvēra, ka "sarežģītus jautājumus", tostarp par slodžu balansēšanu, atrisināt var tikai dialoga veidā. 

"Ir jāspēj sarunāties. Mēs līdz šim esam sarunājušies ultimātos. Es ultimātos nerunāšu. Es esmu gatava dialogam, es esmu gatava uzklausīt, saprast, iedziļināties, bet ultimātiem es nepadošos," savā uzrunā uzsvēra premjere.

Pedagogiem neesot pamata šobrīd uztraukties, ka "valdība nevēlas kaut ko pildīt", uzskata Siliņa, atzīmējot, ka IZM piedāvājums šobrīd vēl nemaz netiks apspriests valdībā. Viņa izcēla arī pašvaldību lomu, jo IZM piedāvājumu paredzēts īstenot tikai līdz ar jauno finansēšanas modeli "Programma skolā". Siliņa apliecināja, ka valdība turpinās sarunas ar pašvaldībām.

Tikmēr LIZDA priekšsēdētāja I. Vanaga lūdza Siliņu neuztvert arodbiedrības prasīto kā ultimātu, veltot kritiku komunikācijai ar IZM un nozares ministri. "Šis pikets atkal varēja nebūt, ja [no IZM puses] būtu pasperts kaut pussolis," pauda Vanaga.

"Mīļie skolotāji, vai jūs zināt, par ko esat atnākuši strīdēties? (..) Jums [pagājušajā gadā] algas nepalielināja valdība?" izsaucās Siliņa, aicinot pacelt roku tos protesta dalībniekus, kuri nesaņēma gaidīto algas palielinājumu.

Atsevišķi protesta dalībnieki pacēla roku. Premjere sacīja, ka rokas neredz, atkārtoti uzsverot, ka valdība ir pildījusi visu, ko tā apsolījusi. 

Tas izraisīja protestētāju neapmierinātību un ūjināšanu.

Pāris stundas vēlāk preses konferencē pēc valdības sēdes Siliņa, lūgta komentēt savu komunikācijas veidu piketa laikā un taujāta, vai viņa atvainosies skolotājiem, atbildēja, ka viņa ir "tikai cilvēks", taču pasākums neesot bijis labi organizēts un viņai "pieteikti dažādi ultimāti".

Ministru prezidente apgalvoja, ka vienmēr ir bijusi gatava sarunāties un līdz šim to vienmēr darījusi. "Palielinātās algas gan šajā, gan iepriekšējā budžetā to apliecina," savu pozīciju pamatoja Siliņa. Vienlaikus viņai esot "emocionāli ļoti nesaprotami" dzirdēt jautājumus, kas nav ne valdības, ne Siliņas dienaskārtībā. Ministru prezidente uzskata, ka dialogs ar pedagogiem ir jāturpina, bet "tam ir vismaz viens gads laika".

Arī A. Čakšas uzstāšanos pavadīja protestētāju neapmierinātība. Protesta dalībnieki ministri sagaidīja ar skaļiem izsaucieniem par atbildību. Savā uzrunā Čakša atkārtoti uzsvēra, ka valdība ir izpildījusi streika vienošanos.

Aptauja

Par kuru tēmu LASI.LV vēlētos uzzināt un lasīt vēl vairāk?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
MĀJA ĢIMENE
Reklāma