Pēc astoņu mēnešu nolieguma un klusēšanas Maskava un Phenjana šonedēļ beidzot atzina, ka karā pret Ukrainas spēkiem Kurskas apgabalā piedalījies arī Ziemeļkorejas karaspēks – fakts, par kuru Ukrainā un Rietumos nešaubījās kopš pērnā gada rudens.
Pagaidām nav atbildes, vai pēc ukraiņu izspiešanas no Kurskas apgabala ziemeļkorejiešus metīs karadarbībā jau Ukrainas teritorijā.
"Iznākšana no skapja"
"Mūsu bruņoto spēku vienības, kas pēc Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas (KTDR) vadītāja pavēles tika iesaistītas Kurskas apgabala rajona atbrīvošanā, pilnā mērā demonstrēja augstu kaujas garu un militāro tvērienu, izrādīja masveida varonību, nepārspējamu drosmi un pašaizliedzību un ar to deva būtisku ieguldījumu Ukrainas neonacistu spēku iznīcināšanā un Krievijas Federācijas teritorijas atbrīvošanā," pirmdien svinīgi pavēstīja Ziemeļkorejas ziņu aģentūra KCNA. Phenjanā drīz pacelšoties piemineklis "par godu lepno KTDR dēlu varonībai", bet pie viņu kapiem klāšoties "Dzimtenes un tautas ziedi". Ne Maskava, ne Phenjana gan nav sniegusi nekādu informāciju par ziemeļkorejiešu zaudējumiem.
Vēl pagājušajā sestdienā ziemeļkorejiešu līdzdalību kaujās Kurskas apgabalā it kā garāmejot, tomēr pašu pirmo reizi pieminēja Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšnieks Valerijs Gerasimovs – ziemeļkorejieši Krievijai esot snieguši "nozīmīgu palīdzību". Pēc KCNA teksta, arī Krievijas diktators Vladimirs Putins pauda pateicību "korejiešu karavīriem, kas plecu pie pleca ar Krievijas cīnītājiem aizstāvēja mūsu Dzimteni kā savējo".
Abas puses cildina "ciešo militāro brālību" un tās "augsto stratēģisko līmeni".
Tagad kadrus ar ziemeļkorejiešiem Kurskas apgabalā un mācību poligonos drīkst demonstrēt arī Krievijas telekanāli.
Vienlaicīgā atklāšanās, šķiet, notikusi pēc iepriekšējas norunas. "Abas valstis vienojās atklāt [Ziemeļkorejas karaspēka] izvietojumu, jo uzskata, ka labums, ko tās iegūst no karaspēka izmantošanas, atsver potenciālo kaitējumu starptautiskajam tēlam. Ziemeļkoreja vēlas demonstrēt, ka uzvara [Kurskas apgabalā] sasniegta, pateicoties tās iesaistei. Tādējādi tā nodrošina sev lielāku atalgojumu no Krievijas," aģentūrai AFP komentējis Ziemeļkorejas studiju universitātes Seulā vadītājs Jans Mūdžins.
Ātri mācās
Ziemeļkorejiešu piedalīšanās kaujās bija acīmredzama un ukraiņiem vismaz divus izdevās arī sagūstīt, taču Maskava līdz šim sadarbību vai nu noliedza, vai vairījās no konkrētas atbildes. Bija arī liecības, ka ziemeļkorejiešus mēģina uzdot par "burjatiem" vai piederīgiem citām pēc skata līdzīgām Krievijas Tālo Austrumu tautām. Tikmēr Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs pagājušā gada 10. oktobrī tādas ziņas nosauca par "preses pīli", bet pats Putins jau šī gada 24. februārī, kaut nenoliedza ziemeļkorejiešu uzturēšanos Krievijā, tomēr nepieminēja viņu piedalīšanos karadarbībā.
Tagad abu pušu propaganda ziemeļkorejiešu iesaisti skaidro ar pagājušā gada jūnijā parakstīto Krievijas un Ziemeļkorejas stratēģiskās partnerības līgumu. Tā 4. punkts paredz militāru palīdzību trešās valsts uzbrukuma gadījumā.
Ukrainas, ASV un Dienvidkorejas izlūkdienestu aplēsumā, Ziemeļkorejas vadonis Kims Čenuns pagājušajā gadā nosūtīja uz Krieviju vispirms ap 11 tūkstošiem karavīru, bet šī gada sākumā vēl kādus trīs tūkstošus, jo no sākotnējā kontingenta četri tūkstoši bija jau krituši vai ievainoti. Jāpiebilst, ka Ziemeļkoreja piegādājusi Krievijai arī ievērojamu daudzumu tuva darbības rādiusa ballistisko raķešu, kā arī 220 pašgājējlielgabalus un reaktīvās zalvjuguns sistēmas, tāpat lielu daudzumu artilērijas munīcijas.
Ukraiņu militārie eksperti atzīmējuši, ka ziemeļkorejiešu karavīri, saskaroties ar frontes realitāti, sākotnēji cieta lielus zaudējumus, taču ātri spēja pielāgoties.
Gūstekņu liecības apliecināja, ka šie karotāji, kurus apbruņo Krievijas armijas ieročiem un ietērpj Krievijas armijas formastērpos, tiek turēti informatīvā izolācijā. Viņiem nav skaidra priekšstata, pret ko un kur tie karo.
Nākotne neskaidra
Ziemeļkorejas iesaistīšanos karā Krievijas pusē ir nosodījusi Vašingtona, atzīmējot, ka tā Phenjana padara sevi līdzatbildīgu. Tajā pašā laikā apskatnieki ir mazliet izbrīnīti par Ķīnas vienaldzīgo attieksmi. Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis pirmdien žurnālistiem pauda, ka "sadarbība starp Phenjanu un Maskavu, ieskaitot militāro kooperāciju, ir viņu pašu darīšana" un "Ķīnas valdības pozīcija ir neiejaukties trešo valstu lietās". Ķīnu uzskata par praktiski vienīgo, kas spēj ietekmēt Ziemeļkorejas politiku, jo starp abām valstīm pastāv ekonomiskas saites. Skaidrs, ka Kims Čenuns karavīrus un militāro tehniku Krievijai devis apmaiņā pret jaunākām militārajām tehnoloģijām, tajā skaitā tādām, kas palīdzētu raķešu un kodolieroču programmās. Starptautiskajām sankcijām pakļautā Phenjana no Krievijas tāpat sagaida ekonomisku un citu veidu palīdzību. Tādēļ tas, ko novērotāji Dienvidkorejā nosaukuši par "diplomātisku izrādi", ir ārkārtīgi svarīgi Kimam. Tagad viņš var sevi demonstrēt kā līdzvērtīgu Putinam. Turklāt pasludinātās ciešās militārās saites ar Krieviju Phenjana uztver kā drošības garantijas sev. Un potenciāli tas ir precedents, lai "asinīm saistītos" ziemeļkorejiešus varētu izmantot vēl citur. Piemēram, Ukrainas teritorijā, kas gan formāli vairs neatbilstu abu pušu sadarbības līguma nosacījumiem. Vismaz līdz šim analītiķi velti meklējuši starp oficiālo Ziemeļkorejas mediju paziņojumu rindām kādus mājienus par tālākajiem karotāju izmantošanas plāniem.
KONTEKSTS
2022. gada 24. februārī Krievijas diktators Vladimirs Putins deva pavēli iebrukt Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija pierādījumu. Starptautiskā krimināltiesa (SKT) 2023. gada martā izdeva Putina aresta orderi par nelikumīgu ukraiņu bērnu deportāciju no okupētajām teritorijām Ukrainā.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.