Galerijā "MuseumLV" līdz 26. aprīlim apskatāma Elīnas Maliginas konceptuālā personālizstāde "NOME"
Multimediālās mākslinieces Elīnas Maliginas izstāde ir notikums, kas Rīgas un visas Latvijas mākslas telpā ienes modernas un avangardiskas noskaņas. Autore sabiedrības uzmanību bieži ir piesaistījusi ar savu emocionālo un radošo personību, paužot gan ideju par mākslu bez robežām, gan par neordināru dzīvesveidu, kā arī provokatīvus izteicienus.
Konceptuālajai mākslai ir raksturīgi, ka tajā iesaistītās un paustās idejas ir ne tikai līdzvērtīgas, bet bieži vien arī pārākas un prioritārākas, salīdzinot ar pašiem mākslas darbiem, kuros tās ir materializējušās un iemiesojušās. Arī izstāde "NOME" apliecina, ka ideja un mākslinieces koncepcija prevalē pār ekspozīcijā redzamajiem mākslas objektiem un mākslas darbiem.
Melnā līmlente
Izstādes "NOME" saturiskā nozīme un jēga ir jaunas kustības sākums, kas lauž uztveres un domāšanas robežas un liek apšaubīt sistēmu, kurā dzīvojam, apšaubīt pašam sevi un to, ko darām, domājam vai rīkojamies.
"Mums visa kā ir par daudz," savā kustības manifestā teic māksliniece un piedāvā līmlenti, ar ko aizlīmēt visu, kas nepatīk, regulē, traucē, uzbāžas, kaitina vai ierobežo mūsu dzīvi, piemēram, aizlīmēt zīmolu nosaukumus uz apģērba vai aksesuāriem. Ekspozīcijā redzami T krekli, kur zīmoli aizlīmēti ar lenti, un tas ir tikai viens no izstādes objektiem, kas liek aizdomāties, vai melnā līmlente kļūst par jauno Elīnas Maliginas zīmolu. Ir sākusies melnās līmlentes revolūcija, tā ir jaunās kustības pazīšanās zīme. Ir izgatavotas uzlīmes, ko dažādos dizainos un poligrāfiskā izpildījumā var saņemt pie izstādes ieejas durvīm.
Melnā līmlente nozīmē pretestības valodu. "Tā ir tavās rokās. Ko TU šodien izvēlies aizlīmēt?" tiek jautāts un sacīts "NOME" manifestā, "aizlīmē reklāmu, kas tev stāsta, ka neesi pietiekami labs. Aizlīmē logotipu, kas padara tevi par staigājošu baneri. Aizlīmē vārdus, kas vairs neko nenozīmē. Aizlīmē savu ekrānu, lai algoritms zaudē varu pār tevi."
Izstāde nesniedz atbildes, tā provocē un uzdod jautājumus. Ekspozīcija ir izkārtota divos stāvos un septiņās telpās, kur apskatāmas instalācijas, grafiski zīmējumi, viena skulptūra un gleznas. Ceļu, ko izvēlēties, lai apskatītu izstādi, norāda bultiņas.
Izstādes iekārtojums ir interaktīvs un uztverams vismaz divos slāņos – fiziskajā, kas nozīmē reālu kustību un iesaistīšanos, iekļūšanu instalācijās, un aktīvu intelektuālu jautājumu uzdošanā, lai saprastu, kas tas ir un ko tas nozīmē.