Ar ko vislabāk barot vistas vēlā rudenī un ziemā?
 Jautā Uģis B. Konsultē putnu audzētāja Anna Astiča.

Aukstums vistas ietekmē mazāk nekā karstums, tomēr ziemā dējība samazinās. Šajā gadalaikā putniem jānodrošina papildu apgaismojums 12–14 stundu diennaktī. Ja putni iet ārā, apgaismojumu ieslēdz tikai tad, kad iestājas tumsa, – tā pagarinās vistu diena, un tās vairāk dēs. 


Nav jābaidās vistām dot iespēju iet ārā arī ziemā, īpaši saulainās dienās, ja gaisa temperatūra nav zemāka par –10 grādiem.


Vairāk dārzeņu un augļu


Ja kūts ir auksta, arī barības patēriņš palielināsies, jo vēsumā putniem paātrinās vielmaiņas procesi. Šajā periodā vistām jāsaņem enerģētiski bagāta barība ar pietiekamu vitamīnu un minerālvielu daudzumu. 

Iesācējiem labāk izmantot jau gatavu kombinēto barību jeb kombikormu, kur visas uzturvielas ir sabalansētas. Kombikormu var izmantot arī kā piedevu pie pašu gatavotas vistu barības.


Anna Astiča uzsver, ka ziemas periodā bez graudu pamatbarības vistu ēdienkartē vairāk jāiekļauj dārzeņi un augļi. 

Ideāli ir rīvēti burkāni, kāļi, sakapāti kāposti, ķirbji, vārīti kartupeļi un citi dārzeņi. 

Kāpostgalviņu visērtāk piestiprināt pie kūts sienas, lai putni to nevar noraut un savīļāt pa zemi, bet tikai knābāt. No augļiem ziemā pieejamākie būs āboli. Labs enerģijas avots ir ogļhidrāti, kas atrodami kaņepēs un auzu pārslās. Nedrīkst izbarot sapelējušu vai citādi iebojātu barību.


Piena produkti un ogas


Biezpiens, kefīrs, rūgušpiens, sūkalas un bezpiedevu jogurts ir labs olbaltumvielu avots, bet izmaksā samērā dārgi. Svaigu pienu nedrīkst dot, jo vistām var piemesties caureja. Olbaltumvielas satur arī pupas un zirņi, kurus var dot sadrupinātus vai vārītā veidā. Putnu audzētāja putniem izbaro arī saulespuķu sēklas un kukurūzas graudus. 


Putnu audzētāja iesaka vasarā salasīt un sasaldēt dažādas ogas: upenes, jāņogas, brūklenes un dzērvenes, bet ziemā atlaidinātas dot putniem – tas būs lielisks vitamīnu avots. Noderīgas ir vasarā izkaltētas nātru slotiņas. Nātres ir bagātas ar beta karotīnu un C vitamīnu. Tās satur arī dažus B grupas vitamīnus un daudz kalcija. Kalciju nodrošina arī ar saberztām olu čaumalām, gliemežvākiem un lopbarības krītu. Vistām visu laiku jābūt pieejamai grantij. 


Der zināt!

Svarīgi putniem nodrošināt svaigu dzeramo ūdeni, kas nekādā gadījumā nedrīkst sasalt. Ieliets aukstais ūdens sasalst lēnāk nekā silts ūdens.


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.