Līdz sen neredzētiem asumiem nonākušas attiecības starp veselības ministru Hosamu Abu Meri un Latvijas zāļu tirdzniecības sistēmu. Naidīgo attiecību iemesls – ministra deklarētais plāns panākt recepšu medikamentu cenu samazinājumu aptiekās par 17–20% no 1. novembra. Paaugstinātais tonis, kurā notiek komunikācija, liecina par to, ka aizskartas nopietnas intereses.
Īsumā aprakstot, veselības ministrs Hosams Abu Meri piedāvā ieviest citādu zāļu uzcenojuma modeli, kas ļaušot pielīdzināt zāļu cenas Latvijā pārējām Baltijas valstīm. Te jāatgādina, ka gan Konkurences padome, gan Valsts kontrole, gan arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības valstu grupa (OECD) ir norādījušas, ka Latvijā esošais zāļu piecenojuma modelis ir starp Baltijas valstīm pacientam visneizdevīgākais un Latvijas pacienti par zālēm maksā vairāk nekā kaimiņi. Arī OECD norādījusi, ka starp vairāk nekā trīsdesmit valstīm, kas apvieno šo pasaules ekonomiski sekmīgāko valstu apvienību, Latvijas pacienti par zālēm maksā vienu no augstākajām cenām. Ir skaidrs, ka pie šādiem vērtējumiem esošā zāļu piecenojumu sistēma nav ilgtermiņā dzīvotspējīga un ir jāmaina. Arī situācija, ka Latvijas iedzīvotāji sāk braukt pēc zālēm uz Lietuvu un Igauniju, neko labu par esošo sistēmu neliecina.
Zāļu cenu reformas pīlāri
Ministra piedāvājums paredz mainīt situāciju recepšu zāļu grupā, proti, zālēm, kas maksā vairāk par septiņiem eiro. Kā to ilustrējis ministrs pats, ja kādas konkrētas recepšu zāles šobrīd maksā 24 eiro, tad pēc izmaiņām tās maksātu 18,70 eiro. Lai to panāktu, H. Abu Meri paredz, pirmkārt, ieviest solidāru visas farmaceitiskās apgādes ķēdes dalībnieku iepirkumu nosacījumu pārskatīšanu, kā arī valsts līdzdalību ar kopējo mērķi uzlabot recepšu medikamentu pieejamību iedzīvotājiem. Atbilstoši Konkurences padomes rekomendācijām VM piedāvājums paredz atteikties no proporcionālā uzcenojuma zālēm un noteikt fiksētu piemērojamo uzcenojumu lieltirgotavām.