Kāda ir atdeve jaunatnes programmās iztērētiem miljardiem?
Sasniedzot pilngadību, Eiropas Parlamenta vēlēšanās grasās piedalīties vien 49 procenti Latvijas astotklasnieku, kas ir par septiņiem procentiem mazāk nekā 2016. gadā, liecina 2022. gadā veikta Eiropas pilsoniskās izglītības aptauja. Tas ir daudz zemāks rādītājs nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji, kur vēlēt Eiropas Parlamentu gatavs 61 procents šāda vecuma jauniešu. Jāpiebilst, ka šī aptauja parāda arī to, ka jauniešu vēlme piedalīties nacionāla līmeņa vēlēšanās mazinājusies pat par piektdaļu. 2016. gadā Saeimas vēlēšanās nākotnē bija gatavi piedalīties 78 procenti 8. klašu skolēnu, bet nu vairs tikai 57 procenti. Kāpēc jaunieši nevēlas piedalīties vēlēšanās?
Iespējams, nevēlēšanās balsot Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās saistīta ar to, ka jaunieši īsti neapzinās tā nozīmi. Ance Mālkalna, kluba "Māja" prezidente, stāsta:
"Jo sevišķi ārpus Rīgas un īpaši Latgales reģionā jaunieši bieži vien uzskata, ka Eiropas Savienība viņu dzīvi nekā neietekmē, neko viņiem nedod. Līdz ar to jaunieši nesaprot, kāpēc viņiem jāiesaistās.
Šo naratīvu bieži vien uzstāda arī bērnu vecāki vai skolotāji, kuri kritizē, cik viss ir slikti, apgalvo, ka pie daudzām problēmām vainīga Eiropa un tāpat tur neko nevar ietekmēt. Bērni un jaunieši to pārņem."
Neiesaistīšanās varētu būt skaidrojama arī ar to, ka ES politisko sistēmu un to, ko dara katra tās institūcija, tiešām var būt grūti saprast. "Ja daudzi pat neizprot Latvijas politisko sistēmu, kā gan mēs varam cerēt, ka izpratīs Eiropas Savienību?" vaicā A. Mālkalna.
Iespējas aizvien paplašinās
Tikmēr ES Jaunatnes stratēģija 2019.–2027. gadam paredz veicināt jauniešu izglītotību, mobilitāti, sadarbību, iepazīstināt jaunos cilvēkus ar ES vērtībām, kā arī uzlabot viņu nodarbinātību. Turklāt kā jaunatnes politikas stūrakmens minēta tieši jauniešu iesaistīšana politiskajos un pilsoniskajos procesos. Tie nav tikai vārdi – šim mērķim tiek tērēti miljardi.
Laikā no 2021. līdz 2027. gadam programmai "Erasmus plus" atvēlēts 26 miljardu eiro finansējums. Aptuveni puse no šīs naudas tiek novirzīta studiju (studentu un pasniedzēju) mobilitātei, bet otra puse tieši dažādiem jaunatnes projektiem.
Jauniešu aktivitāti vajadzētu veicināt arī Eiropas Solidaritātes korpusa programmai, kam sešiem gadiem atvēlēts viens miljards.
Latvijai gan pērn, gan arī šogad tikai jaunatnes mobilitātes, apmaiņas, sadarbības un brīvprātīgā darba projektiem no ES budžeta piešķirti teju astoņi miljoni eiro.