"Baltu ceļš" aptver seno baltu tautu vēsturi un apdzīvotās teritorijas. Vēsta par seno baltu tautu unikālo vēstures mantojumu, kas vēl nesen bijis maz pētīts un noslēpumainības plīvura klāts un ar kuru tagad mēs, latvieši un lietuvieši – baltu pēcnācēji un šobrīd vienīgās baltu tautas, – varam patiesi lepoties un saudzīgi nodot turpmākajām paaudzēm. Šoreiz apskatīsim pārgājienu iespējas Latvijā.

Sabiles pilskalns – Drubazu botānikas taka – Buses pilskalns

  • 1 dienas maršruts ar auto. Var sadalīt vairākos pārgājienu posmos
  • 15 km
  • Nav pieejams ar bērnu ratiem
  • Kur paēst: RestoTerase, Rausis, Zviedru cepure, Plostkrogs
  • Vīna un sidra degustācijas: http://www.visit.sabile.lv/apskates-objekti/vina-degustacijas/

Sabiles pirmsākumi meklējami ielejas augstā labā pamatkrasta stūrī, kur pirms apmēram 1000 gadiem izveidots Sabiles pilskalns. Vispirms to apdzīvojuši Baltijas somi, bet vēlākos laika posmos tie pārkuršoti. Viduslaikos cauri Sabilei gar Abavas upi veda galvenais zemes ceļš, kas savienoja Kuldīgas, Rendas un Kandavas pilskalnu.

No pilskalna.

Trīspadsmitā gadsimta zemju dalīšanas dokumentos Sabiles pilskalns minēts ar nosaukumu Zabele. Blakus bijusi apmēram 1 ha liela senpilsēta, apdzīvota no 11. līdz 16. gadsimtam. Lai gan pilskalns bija dabiski nodalīts ar divām sāngravām un nocietināts ar grāvi un augstu valni, tomēr tas piedzīvojis vairākus iebrukumus. Mūsdienās no pilskalna paveras lieliska, plaša ainava uz Abavas ieleju un pilsētu. Augšpus pilskalnam atrodas slavenais Vīnakalns, kas gadsimtiem zināms kā vīnogu audzēšanas vieta.

Drubazas.

Kad izstaigāts Sabiles pilskalns un nobaudīti slavenie Sabiles vīni, dodies uz Drubazām, kur atrodas viena no blīvākajām un skaistākajām kadiķu norām Latvijā. Drubazu takā manīsi daudzus un dažādus retus augus: taka ir īsta botānikas pērle. Tā vijas augšup un lejup pa nogāzi cauri Abavas ielejai raksturīgajām pļavām, veidota 2 lokos – īsākā (1,2 km) un garākā (2 km). Pie Drubazu takas saimnieka Ģirta Dzērves (tel. 26342050) iespējams nobaudīt arī pašu darinātu vīnu un pavizināties pa trošu ceļu pāri Abavai.

Buses pilskalns.

Buses, saukts arī Matkules, pilskalns, domājams, bijis ievērojams senās Vanemas politiskais un ekonomiskais centrs. Tā apdzīvotība aizsākusies jau bronzas laikmetā un turpinājusies līdz pat 14. gadsimtam. Pilskalns ir izcili ainavisks, tā kopējais garums ap 200 m un augstums 27 m. Apkārtne ir labiekārtota, un no pilskalna paveras elpu aizraujošs skats uz Imulas ieleju. Tā ir viena no skaistākajām skatu vietām Abavas senlejas dabas parkā. Par dabas krāšņumu tas apbalvots ar diviem Eiropas kultūrvēsturiskā mantojuma karogiem.