Brīvdienu pavadīšanu plānojot, der maršrutos iekļaut arī gadatirgu apmeklējumu. Tā nav tikai iepirkšanās, bet arī mājražotāju ideju izstāde un pieredzes apmaiņa. Kaut vai pupas vai medu pērkot, pie reizes no saimniekiem var uzzināt viņu receptes vai izstāstīt savas. 11. martā no plkst. 10 līdz 16 Zemgales Olimpiskajā centrā Jelgavā notiks pavasara svētku gadatirgus.

Biškopju pavasara konference 2023

18. martā pulksten 10 Zemgales Olimpiskajā centrā Jelgavā, Kronvalda ielā 24, Latvijas Biškopības biedrība aicina ikvienu interesentu uz Biškopju pavasara konferenci. Tiks pārrunātas aktualitātes biškopības nozarē, jaunā atbalsta sistēma biškopjiem un daudzas citas aktuālās tēmas.

Norisināsies arī biškopības inventāra izstāde, tirdzniecība, kā arī citu ar biškopību saistītu lietu tirdzniecība.

Drīz modīsies!

Gada dzīvnieks ir viena no iemīļotākajām Dabas muzeja aktivitātēm, un kopš akcijas pirmsākumiem 2000. gadā šis gods ticis virknei dzīvnieku: cūkdelfīnam, lidvāverei, brūnajam lācim, ūdram, smilšu krupim, pelēkajam vilkam, mežacūkai, āpsim, zutim un citiem.

Gada dzīvnieks 2023 ir pļavas ķirzaka (Zootoca vivipara) un sila ķirzaka (Lacerta agilis). Latvijā sastopamas divas klasiskās ķirzakas jeb ķirzakas ar kājām. Ķirzaku āda ir klāta ar ragvielas zvīņām. Briesmu gadījumā ķirzakas nomet asti, ko sauc par autotomiju. Pēc nomešanas aste ataug, bet tā ir mazāka. Ķirzakām raksturīga šķelta mēle, kas kalpo kā garšas, ožas un taustes orgāns.

Ķirzakas ir aukstasiņu dzīvnieki. Tas nozīmē, ka ķermeņa temperatūra atkarīga no apkārtējās vides temperatūras. Tās bieži var novērot sildāmies saulē uz akmeņiem vai citām siltām virsmām. Ņemot vērā, ka abas ķirzakas ir aukstasiņu dzīvnieki, tām raksturīga aktivitāte dienā, kad gaisa temperatūra ir augstāka. Šie dzīvnieki ziemā nevar būt aktīvi aukstuma un barības trūkuma dēļ un laiku no oktobra līdz aprīlim pavada ziemas snaudā. Latvijā ķirzakas ziemo zem koku saknēm, ejās augsnes virskārtā, ēku pagrabos un citur. Ķirzakas savstarpēji sazinās, izmantojot vizuālos un smaržas signālus. Vidējais pļavas un sila ķirzaku dzīves ilgums ir 5–6 gadi.

Moderni un praktiski

Modernā dārzā siltumnīca kļuvusi par vietu ne tikai dārzeņu audzēšanai, bet arī aizraujošam hobijam. Augu mājas karkass, seguma materiāli, iekārtojuma paņēmieni, augsnes kopšana, augu izvēle un aprūpe sezonas garumā – tā ir tikai daļa no kopuma, kas veido veselu ekosistēmu dārzā.

Padoms Rokā žurnāls Moderna siltumnīca veidots kā draudzīgs palīgs siltumnīcas kopējam gada garumā. Katram mēnesim sniegti padomi par darbiem no sēšanas brīža līdz ražas novākšanai un augu mājas sakārtošanai ziemai.

Žurnāla autore dārzeņkope Mārīte Gailīte skaidro un māca, kā audzēt dārzeņus arī bez augsnes.

Pret vardarbību

Datumam ir nozīme. Sieviešu solidaritātes gājiens notiks 8. martā pulksten 11.30 Doma laukumā Rīgā. No Doma laukuma gājiens virzīsies pa Jēkaba ielu gar Saeimas namu un noslēgsies Jēkaba laukumā.

Šogad gājiena tēma ir vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē izskaušana. Gājiena mērķis ir aicināt katru individuāli un mūs kā sabiedrību kopumā izdarīt izvēli par labu rīcībai, jo mēs zinām – vardarbībai patīk klusums.

Lai arī Latvijā trešā daļa sieviešu cieš no vardarbības ģimenē, joprojām esam starp sešām Eiropas Savienības valstīm, kas nav ratificējušas Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas konvenciju – un tas steidzami jāmaina.

Forma nenosaka saturu

Nogurums, miegainība, nespēja koncentrēties, viegla aizkaitināmība, ādas problēmas – tās ir tipiskākās pazīmes, kas liecina, ka organismam trūkst vitamīnu. “Nav jau tā, ka pilnīgi visiem dažādi vitamīni būtu jālieto papildus. Vissvarīgākais ir ieklausīties savā organismā. Ja tas norāda uz kādām vitamīnu trūkuma pazīmēm, lēmums par nepieciešamo vitamīnu uzņemšanu būs pareizs,” teic Mēness aptiekas farmaceite Ērika Pētersone.

Aptiekās vitamīnus var nopirkt dažādās formās: ūdenī šķīstošas, putojošas tabletes, kapsulas, tabletes, ampulas, želejas, injekcijas, pilienveida kapsulas. Tik plašs vitamīnu formu klāsts ir tādēļ, lai katrs pircējs atrastu savām vēlmēm, dzīvesveidam un komfortam piemērotāko veidu, kā uzņemt vitamīnus. Vienīgais izņēmums ir injicējamie vitamīni – tos var iegādāties tikai ar ārsta recepti konkrētu medicīnisku problēmu novēršanai.

Vecāka gadagājuma cilvēki biežāk izvēlas vitamīnus tabletēs vai kapsulās, kamēr gados jaunākie drosmīgāk eksperimentē ar dažādām vitamīnu formām.

LAIKAZĪMES. Skaties, vēro, klausies!

  • Ja pērkons uznāk, pirms sniegs vēl nokusis, – būs auksts pavasaris un auksta vasara.
  • Ja, pavasarim tuvojoties, ziemas taciņa ātrāk izkūst nekā apkārtējais sniegs, būs slikts pavasaris; ja otrādi – būs jauks pavasaris.
  • Ja pavasarī sniegs ātri nokūst, tad būs lieli plūdi.
  • Ja mežā ilgi stāv sniegs, tad būs slapja vasara.
  • Ja pēc sniega ceļi tūliņ kļūst sausi, tad būs slapja vasara.
  • Ja ceļš nokūst ātrāk nekā lauks, tad vasarā upēs būs maz ūdens.
  • Ja ezeros vējš ledu sadzen dienvidu malā, tad būs silta vasara, ja ziemeļu – būs auksta.
  • Cik līst martā, tikpat līs vasarā.

Kritiskās vietas bērnistabā

Iekārtojot istabas, jāatceras, ka mēbeles jāsaliek un jāizmanto tikai tā, kā norādīts instrukcijā. Ja tajā teikts, ka mēbele jāpieskrūvē pie sienas, tas noteikti jāizdara. Piemēram, IKEA dizaineri, iekārtojot telpas, mēbeļu drošību pārbauda, novērtējot, vai bērni no mēbelēm nevar nokrist, vai tajās nevar iesprūst vai uzgāzt tās sev virsū. Visu, ko var, ieteicams piestiprināt pie sienas. Nav ieteicams likt mēbeles pie logiem. Ja no tā nevar izvairīties, jāparūpējas, lai logs būtu aizslēgts un bērns nevarētu to atvērt un izkrist.

Žalūzijām bērnistabā vajadzētu būt bez regulēšanas striķīšiem – drošāka izvēle būs aizkari.