Tā Zāļu dienas rītā Skultes pagasta Ziemeļblāzmas vasarnīcu ciemata vietējā "Elvītī" trīs vīri viens otram novēlēja labrītu.

Reklāma

Vārda "prostitūta" vietā skanēja tā līdzinieks krievu valodā, proti, "bļaģ". Pirms turpinu prātuļojumu, ko darīt, kad ausis vai vīst no šādiem un līdzīgiem izpušķojumiem, kas lielākoties vīriešiem ir kļuvuši par dabisku sarunvalodas sastāvdaļu, palūkoju, ko par to saka latviešu valodas vārdnīca "Tēzaurs". "Bļaģ" ir izsauksmes vārds; vulgārisms, lieto kā lamuvārdu, arī kā parazītvārdiņu, un tā tulkojums latviski tiešām ir "prostitūta".

Veikalā torīt biju iebraukusi pēc siltām maizītēm, un rīts ar trīs, teiksim, palaistuvēm izskatījās pabojāts. Ko darīt, izlikties, ka nedzirdu vai… Nolēmu "vai". Lai arī jau krietni iesilušiem, tomēr vaicājums, kādā jēgā viņi viens otru uzrunā par prostitūtām, vīriem šķita saprotams. Nu, tā taču veči runā! Lauzītā latviešu valodā viens skaidroja, tomēr apņēmās veikalā atturēties no šī vārda. Solījumu pildīja, nopirka pāris spirtoto dzērienu blašķu, novēlēja man "labu ļigo", es viņiem – neiet uz jūru peldēties, citādi nebūs vairs ne līgo, ne prostitūtas.

Pēc pāris dienām, kad gāju ar savu suņudraudzeni Džīnu pastaigā uz jūru, atkal – veču runas. Brauc vīrs ar velosipēdu, vienā rokā stūre, otrā – tālrunis, un jau labā gabalā dzirdu "bļaģ" vai katrā trešajā vārdā. Patrauca garām, un valoda aiz viņa vilkās kā gara netīra aste.

Dīvaini, ka krievu runas sārņus lieto arī latvieši, it kā pašu mēlē nebūtu ne lamuvārdu, ne parazītvārdu, ja reiz tik ļoti vajag, protams, ne jau publiskās vietās. 

Turklāt tos izmanto arī jauni ļaudis, kas nav dzīvojuši padomju okupācijas laikā, kad līdz ar iebraucēju, sveštautiešu tūkstošu tūkstošiem ieplūda arī milzīgs krievu lamuvārdu krājums.

Nu, neiet man kopā publiska vieta un rupjības, tāpēc arī turpmāk esmu apņēmusies, ka neizlikšos tās nedzirdam. Iespējams, kādā Rīgas mikrorajonā vai citā krieviskākā vidē tā būtu kā neiespējamā misija, taču Saulkrastos, kur vairākumā dzīvo latvieši, nodoms nav bezcerīgs. Piliens izdobj akmeni, vai ne. Starp citu, kā rīkojaties jūs, kad pie auss skan "po matjuški"?

Abonē žurnālu "Mājas Viesis" šeit

"Mājas Viesis".

Aptauja

Kāds ir jūsu biežākais LASI.LV apmeklējuma laiks?

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.