Rūpīgi sekojot līdzi gan mediju profesionāļu, gan sabiedrības pārstāvju kaismīgajai diskusijai par Latvijas Televīzijas redakcionālās padomes lēmumu tomēr rīkot Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā multimediju platformā "Rus.lsm", ar katru nākamo šā risinājuma aizstāvju argumentu tomēr pastiprinās tāda kā vecas un ielaistas infekcijas sajūta.

Reklāma

Lūk, daļa auditorijas aizvien patērē medijus krievu valodā, izpratne par Eiropas Savienības vērtībām un Latvijas politiskajiem mērķiem Eiropas Parlamentā jārada vēlētājiem, kas joprojām, Latvijas pilsoņi būdami, latviski nesaprot un runāt nemāk – tā pati apnikusī plate desmitiem gadu garumā... 

Turklāt debašu gaisotnē par diskusiju valodu notiekot, kā uzskata profesore un politoloģe Ilga Kreituse, "vieglas reklāmas veidošana no dažiem politiskajiem spēkiem". 

Nu, būtu no sākta gala uzstādījums par diskusijām tikai latviešu valodā, neveidotos auglīgā vide "reklāmai"... 

Arī Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) atbalstījusi debates krievu valodā, jo tāds, lūk, esot bijis šā gada raidījumu satura sabiedriskais pasūtījums un to ar atpakaļejošu datumu vairs mainīt nevar. 

Ko tu svētai govij padarīsi. Jācer tikai, ka nākamā gada "sabiedriskajā pasūtījumā" vairs tamlīdzīgi brīnumi iekļauti netiks. 

Eksprezidents Egils Levits ir precīzi formulējis, kāpēc politiskajam procesam (un Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tādas ir!) Latvijā jānotiek latviski: "Satversmes tiesa ir lēmusi, ka demokrātiskās līdzdalības valoda Latvijā ir latviešu valoda. Tas nozīmē, ka politiskajam procesam ir jānotiek latviešu valodā, jo valsts valoda veido kopēju informatīvo un demokrātiskās līdzdalības un diskusiju telpu visiem Latvijas pilsoņiem. Satversmes tiesa ir noteikusi, ka visiem pilsoņiem jāprot valsts valoda."

Un: "Tā politiski ir slikta zīme, ka Latvija kā ES dalībvalsts par Eiropu diskutē nevis savas valsts valodā, kas vienlaikus ir viena no oficiālajām ES valodām, bet gan Krievijas valsts valodā. Tas norāda, ka 

ne visi ir izpratuši, kurā ģeopolitiskajā telpā mēs atrodamies."

Te nekas nav piebilstams. Vēl tikai gribu atgādināt padomju laikos labi pazīstamā politiskā komentētāja Voldemāra Hermaņa teikto Latvijas Radio 1 raidījumā "Laikmeta krustpunktā" intervijā Arnim Krauzem – šodienas diskusija par krievu valodu ir nevis kā par kultūras vērtību, bet gan – kā ideoloģisku instrumentu. Šos rīkus Hermaņa kungs ar savu pieredzi, saprotams, atpazīst precīzi. Tā krievu valodu lietoja padomju vara, tā šodien izmanto Putina režīms. 

Latvijas sabiedriskajos medijos krievu valodai nav jāskan, intervijā ar pārliecību teica Hermanis. Gribas ticēt, tas tiešām būs tikai laika jautājums.

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.