Pirms 540 gadiem Memmingenē Bavārijā tirgotāju ģimenē piedzima viena no ietekmīgākajām un bagātākajām personībām vēlo viduslaiku Eiropā – Bartolomejs Velzers, saukts arī par Bartolomeju Velzeru Vecāko.

Reklāma

Viņa izveidotais tirdzniecības, banku, kuģniecības un kalnrūpniecības uzņēmums  16. gadsimtā bija viens no lielākajiem Eiropā.

Konkrēti Bartolomejs Velzers Vecākais dzimtas firmu vadīja no 1519. līdz 1551. gadam un bija galvenais tā brīža Eiropas vareno – Francijas karaļa Fransuā I (1494–1547), Spānijas karaļa un arī reizē vācu valstu Svētās Romas Impērijas ķeizara Kārļa V (1500–1558) – finansētājs, līdz ar to arī politikas ietekmētājs.

Par būtiskāko un interesantāko epizodi Velzera darbībā uzskata viņa devumu Dienvidamerikas kolonizēšanā un ekonomisko sakaru iedibinā-šanā starp "jauno" un "veco" pasauli. 1528. gadā Spānijas karalis Kārlis V par saviem parādiem uz gandrīz 20 gadiem Velzeram piešķīra apsaimniekošanā spāņu pakļauto Venecuēlas provinci, ko Velzeru laikā sāka saukt par Mazvenēciju vai Velzerlandi. Ietekmīgā magnāta uzdevumā uz Venecuēlu no vācu zemēm devās ap 700 kolonistu, starp kuriem bija vairāki simti amatnieku un kalnraču. Viņu misija vispirms bija meklēt un izstrādāt zelta raktuves. Velzera norīkotais gubernators Georgs Hoermuts vadīja koloniju kā uzņēmumu, liekot uzsvaru uz ražošanu un preču apmaiņu starp jauno koloniju un vācu zemēm, kā arī Nīderlandi. Tādēļ mēdz traktēt, ka Velzeri iedibinājuši tirdzniecisko saiti starp Dienvidameriku un Eiropu. Par šīs miljardieru dzimtas naudu organizēja arī ekspedīcijas teiksmainās zelta zemes Eldorado meklēšanā līdz pat mūsdienu Bolīvijas teritorijai. Venecuēlas kolonizācijas shēmas uzņēmējiem galu ga-lā atnesa milzīgus zaudējumus, taču kopumā Velzeru tirdzniecības namu tas maz ietekmēja un firma turpināja plaukt līdz pat 17. gadsimta pirmajām desmitgadēm.V

BRĪVĀ ZEME, 1924. GADA 25. JŪNIJĀ

Latvijas-Turcijas valsts futbola sacīkste notika 22. jūnijā uz Latvijas sporta biedrības laukuma. Jau no paša rīta rosīga biļešu pārdošana, kura nemitīgi turpinājās līdz sacīkšu sākšanai. Pulksten 3 laukums jau publikas pārpildīts, bet tā vienmēr vēl nāk klāt. Pulksten 4 pirmā uz laukuma iznāk turku komanda. Orķestrs spēlē turku himnu. Pēc nedaudz minūtēm seko Latvijas  komanda, orķestrs nospēlē mūsu himnu. Pēc abpusējas apsveicināšanās futbola savienības priekšnieks pasniedz turku komandas pavadonim Latvijas karodziņu. Atskan signāls un spēle sākas. Mūsu komanda izvēlējusies aizsargāšanos un manāms uztraukums, ko sevišķi varēja novērot pie labā aizsarga – šo stāvokli izlieto pretinieki, kuri ievada bumbu vārtos – kas pretējos apstākļos nebūtu varējis notikt.  Labā kombinējumā un veiklā situācijas aptveršanā pretinieki iegūst vēl vienus vārtus un pirmais puslaiks beidzas ar 2:0 vārtiem. Otrā puslaikā mūsējie pāriet straujā uzbrukumā un visu laiku spēle notiek pie pretinieku vārtiem. Šeit liktenis tomēr nelabvē-līgs, jo noteikti raidītās bumbas pret nieku vārtos atsitas pret vārtu stabiem vai pārlido pār tiem. Te negaidot E. Bārda ar sevišķu apķērību un izveicību izvada bumbu caur visiem šķēršļiem un iegūst pirmos vārtus. Publikā lielas gaviles. Mūsējie straujo gaitu visu otro puslaiku nespēj ieturēt, kāpēc pretinieki pēdējās 3 minūtēs iegūst vēl vienus vārtus, un cīņa beidzas ar 3:1 vārtiem turkiem par labu. Pulksten 10 vakarā virsnieku klubā viesiem par godu bija rīkots mielasts. Pie galda kopīgi dalījās iespaidos un iepazīstināja viens otru ar savām tautu dziesmām.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.