Latvijā bakteriālā iedega ('Erwinia amylovora') šovasar konstatēta septiņiem augu paraugiem piecos perēkļos, informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).

Reklāma

No pieciem gadījumiem divi ir iepriekš zināmie perēkļi, kur organisms konstatēts atkārtoti, divi perēkļi ir esošu perēkļu buferzonā, bet viens perēklis ir jaunā vietā - Jelgavas novada Glūdas pagastā.

VAAD pārstāvji arī minēja, ka četri perēkļi ir Zemgales reģionā, tostarp trīs ir Jelgavas novadā un viens Bauskas novadā. Viens perēklis ir arī Dienvidkurzemes novadā.

Dienestā skaidroja, ka bakteriālās iedegas pārbaudes VAAD sāka jūnija sākumā, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra trīs dienas pēc kārtas sasniedza 15 grādus un, izvērtējot laika apstākļus, pārbaudes tika noslēgtas 5. septembrī.

Kopumā VAAD šogad veicis 1470 bakteriālās iedegas saimniekaugu pārbaudes un noņēmis 325 paraugus. Pārbaudes pabeigtas 323 paraugiem, bet divi nepabeigtie paraugi patlaban ir potenciāli pozitīvi.

Bakteriālās iedegas skarts koks.

Bakteriālā iedega ir ļoti bīstama augļkoku slimība, kas var izpostīt līdz 80% no augļu dārza stādījuma.  

Inficēties var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas un korintes.

2022. gadā VAAD bakteriālo iedegu konstatēja 20 personu īpašumos - deviņos piemājas dārzos vai privātpersonu apsaimniekotās teritorijās un vienā pašvaldības apsaimniekotā teritorijā Dienvidkurzemes novada Nīcas pagastā, trijos piemājas dārzos vai privātpersonu apsaimniekotās teritorijās Dienvidkurzemes novada Otaņķu pagastā, vienā privātpersonas apsaimniekotā teritorijā Dienvidkurzemes novada Gaviezes pagastā, divos piemājas dārzos Saldus novada Blīdenes pagastā, vienā piemājas dārzā un vienā komercdārzā Jelgavas novada Sesavas pagastā, kā arī vienā komercdārzā Augšdaugavas novada Pilskalnes pagastā.

Pērn kompensācijām par bakteriālās iedegas radītajiem postījumiem Lauku atbalsta dienestam (LAD) tika piešķirti 12 995 eiro. LAD kompensācijām pietikušās bija 19 personas par 343 bakteriālās iedegas saimniekaugu iznīcināšanu.

Slimība Latvijā pirmo reizi tika konstatēta 2007. gada jūlijā. Lai nepieļautu slimības izplatīšanos stādaudzētavās un dārzos ārpus inficētajām teritorijām, ir svarīgi laikus konstatēt perēkļus un iznīcināt inficētos saimniekaugus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu