Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

Reklāma
  • Augļu dienās (3., 4.06.) sēj cukurzirņus un sviesta pupiņas vēlākai ražai. Sēj gurķus un kabačus.
  • Nedēļas atlikušās dienas nav pārāk labvēlīgas sēšanai un stādīšanai, bet ravēšanai labas diezgan. Pastāv arī salnu iespējamība.

Padoms

Jūnija sākums var pārsteigt ar vēlajām nakts salnām. Neko darīt, jādomā par piesegšanu un citām metodēm, kā mazināt salnu ietekmi. Jārēķinās arī ar sliktākiem scenārijiem, ka nāksies ko pārsēt un stādīt no jauna. Kā paredzēt, būs vai nebūs salnas? Var sekot līdzi meteodienestu prognozēm, kā moderniem cilvēkiem pieklājas. Vēl var noderēt ieteikums no tautas novērojumu pūra: ja Māras dienas (25.03.) rītā ir auksts laiks un viegli piesalis, tad dzestrs būs arī gaidāmais pavasaris. Ja salnas ir ievu ziedēšanas laikā, parasti aprīļa beigās un maija sākumā, tad tādas gaidāmas arī rudzu ziedā, kas iekrīt maija beigās un jūnija sākumā. Ne ievu, ne rudzu ziedēšanai precīzu datumu iepriekš noteikt nevar, katru pavasari tas pa nedēļām var atšķirties. Tomēr laika novērojumi un minētās sakritības darbojas arī 21. gadsimtā. Nenovērtēsim par zemu gadsimtu pieredzi. Tas palīdzēs sagatavoties iespējamajam apdraudējumam. 

Jūnijs

23. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.