1854. gada 20. martā. Pirms 170 gadiem ASV Viskonsinas štata Riponas pilsētiņas vietējās skolas ēkā sapulcējās no dažādām politiskām partijām un organizācijām nākusi pilsoņu grupa, kas vienojās, ka dibināma jauna partija – Republikāņu partija.

Tāds nosaukums tika izvēlēts par godu vienam no ASV valsts tēviem Tomasam Džefersonam, kurš 18. gadsimta beigās bija izveidojis Demokrātisko republikāņu partiju. Riponas sanāksmes brīdī tāda nepastāvēja jau pārdesmit gadu. Jaunās Republikāņu partijas biedrus sākotnēji vienoja ideja cīnīties pret verdzības izplatīšanos jaunajās jeb brīvo rietumu teritorijās. Konkrētajā gadījumā bija runa par verdzības neizplatīšanu Kanzasas un Nebraskas štatos, pret tā saukto Kanzasas – Nebraskas aktu, kuru Kongresā virzīja demokrāti, kam no tā brīža līdz pat mūsdienām bijis lemts kļūt par galvenajiem republikāņu sāncenšiem. 

Agrīnie republikāņi iestājās par liberālisma idejām un ekonomiskajām reformām. Pret verdzību tie iebilda nevis principā, bet tikai pret tās areāla paplašināšanu.

 Tiesa, drīz šī platforma mainījās, un ne velti, kad 1860. gada ASV prezidenta vēlēšanās pirmo reizi vēsturē uzvarēja republikāņu kandidāts – leģendārais Ābrams Linkolns –, pret viņu nostājās visi ASV dienvidi, kas saprata, ka to ekonomiskais pamats – verdzība – ir apdraudēts. Ja mūsdienās Republikāņu partiju uzskata par konservatīvu spēku, tad politologi un vēsturnieki pauž, ka par tādu tā kļuva 20. gadsimta 60. gados un īpaši jau republikāņu prezidenta Ronalda Reigana pilnvaru laikā 80. gados.

ASV Demokrātu partijas tradicionālais simbols karikatūrās ir ēzelis, bet republikāņi par savu zīmolu izvēlējās ziloni. Oficiāli pieņemts, ka pirmo reizi partijas attēlošanai to žurnālā "Harper’s Weekly" izmantojis karikatūrists Tomass Nests 1874. gada 7. novembrī. Taču atsevišķos štatos kā republikāņu simbols populārāks ir baltgalvas ērglis vai furgons.

Brīvā Zeme, 1924. gada 20. martā

Ledus stāvoklis Daugavā. Ledus Daugavā augšpus tiltiem sasniedz vietām 2 pēdu biezumu. Dažās vietās pie krāģēm palikuši ledus sastrēgumi vēl no pagājušā rudeņa un ledus še sniedzas upei līdz dibenam. Sniegs pārklāj upes ledu ar vairākpēdu biezu kārtu. Dažās vietās pie Jumpravmuižas un augstāk ledus sagrūdies no rudens tik augstu, ka nevar redzēt otru krastu. Stipra ledus un lielā sniega dēļ Daugavas apkārtnes iedzīvotāji paredz pavasaru stipru ledus iešanu un augstu ūdeni.

Aptauja

Kurš būs nākamais ASV prezidents?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.