1934. gada 18. martā. Pirms 90 gadiem Jūrniecības departamentā un Rīgas ostas valdē uztraucās ne pa jokam.

Kolkas bākas radiotelegrāfists Fricis Tabaks (1888–1942) bija sācis izsūtīt dīvainas radiotelegrammas, kuru teksts preses pārstāstos skanēja apmēram šādi: "Migla. Sargi piedzērušies. Sirēna nestrādā. Tvaikoņi atrodas neziņā. Radiotelegrāfists." Cita telegramma vēstīja, ka bākas salu "ielencot" kaut kādi karakuģi un vajadzīga palīdzība. 45 gadus vecais Tabaks uz 5 km no krasta attālās bākas dežūrā tobrīd atradās viens. Radās aizdomas, ka viņš no darba slodzes un vientulības sajucis vai arī piedzēries. Bet Kolkas radiotelegrāfista darbs bija ļoti atbildīgs, jo vajadzēja uzturēt sakarus ar kuģiem Irbes jūrasšaurumā, informēt par ledus situāciju, sazināties ar krasta dienestiem. Nākamajās dienās parādījās ziņas, ka Tabaks jau agrāk sūtījis mīklainas radiotelegrammas "uz visām pusēm", arī "Jaunāko Ziņu" redakcijai. Jūrniecības departaments, par kuģošanu atbildīgās amatpersonas un mediķi lēma, ka telegrāfists nekavējoties pārvedams krastā. 

Kolkā Tabaku, kas rādījās izbrīnīts par kņadu un atstāja pilnīgi normāla cilvēka iespaidu, gaidīja policijas eskorts. Avīzes zināja teikt, ka "ar Tabaku noticis kāds garīgs lūzums" un viņš sirgstot ar vajāšanas māniju. 

Daži atcerējās, ka līdzīgi 1925. gadā noticis ar Miķeļbākas pārzini Rihardu Ripkinu, kurš arī "sajucis". Radiotelegrāfista garīgo stāvokli vērtēja vesela komisija. Viņu uz ilgāku pārbaudi ievietoja psihiatriskajā slimnīcā Sarkandaugavā. Pārbaudāmais tikmēr skaidroja, ka noticis pārpratums, kas vēl uzpūsts avīzēs – telegrammas viņš sūtījis, taču pieņēmēji signālus nav pratuši pienācīgi atšifrēt, kas novedis pie saputrošanās. Tabaks bija pazīstams kā pieredzējis, kārtīgs darbinieks, nedzērājs. Aprīļa beigās ārsti pēc atkārtotas vērtēšanas nolēma, ka viņš nav garīgi slims, drīzāk savādnieks. Tabakam piešķīra atvaļinājumu, atzina par darbspējīgu un atjaunoja darbā Kolkas bākā. Fricis Tabaks gāja bojā Atlantijas okeānā Otrā pasaules kara laikā 1942. gada jūnijā, kad tvaikoni "Reģents", uz kura viņš tobrīd strādāja par telegrāfistu, torpedēja vācu zemūdene.

Latvis, 1924. gada 18. martā

"Forum" ieguvis divas ļoti ievērojamas filmas, kuras pilnīgi atšķiras no parastā repertuāra. Viena filma ļoti interesantā kārtā iepazīstina ar laulības dzīves higiēnu, dažādām slimībām, bērnu radīšanas un dzemdēšanas procesu un nobeidzas ar aicinājumu laulātiem dzemdēt daudz un veselīgus bērnus. Otra filma "Nanuks" attēlo eskimosa Nanuka dzīvi tālajos ziemeļos. Nanuks, viņa sieva un bērni ir tik interesanti, tāpat viņa pastāvīgā cīņa ar dabas spēkiem, ka nekādu kino zvaigžņu spēle un nekādi izdomāti scenāriji nevar aizsniegt šo no patiesās dzīves ņemto filmu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.