Lai arī tradicionāli decembrī vēstuļu sūtījumu skaits divkāršojas, sagaidāms, ka arī šajos Ziemassvētkos pastnieki ar apsveikuma kartītēm iepriecinās retāk nekā gadus iepriekš.

"Vienkāršu, nereģistrētu vēstuļu skaits "Latvijas Pastā" ik gadu samazinās. Paredzam, ka vēstuļu korespondences kritums šogad būs lielāks nekā ierastie 6–7%, pārsniedzot 10%," saka VAS "Latvijas Pasts" valdes loceklis Kristaps Krūmiņš.

Klibo pakalpojuma pieejamība

Apsveikumu sūtīšanas tradīcijai par labu nenāk arī "Latvijas Pasta" lēmumi par nerentablo pasta nodaļu slēgšanu. Guna no Rucavas novada, kur pasta nodaļu likvidēja pagājuša gada rudenī, ir gandarīta, ka viņai tomēr izdevies nosūtīt deviņus Ziemassvētku apsveikumus un trīs sīkpakas. "Rucava nav tikai vieta kartē, te dzīvo teju tūkstoš iedzīvotāju," viņa saka. "Lai uz svētkiem varētu nosūtīt paciņas, daudziem speciāli vajadzēja braukt uz Nīcu." Arī viņa pati vienu paciņu vedusi uz attālo pastu. "Visas vēstules sametu vēstuļu kastē pie Rucavas dzirnavām, divas sīkpakas sūtījumam uz ārzemēm izdevās nodot pastniecei, bet ar vienu nācās braukt uz Nīcu. Tomēr tas prasa zināmu laiku. Man, gados jaunai sievietei ar personīgo automašīnu, tā nav tik liela problēma, cik vecāka gada gājuma cilvēkiem, kuriem nav šādas iespējas vai ir grūtības pārvietoties."

Aptauja

Kas jums ir svarīgākais Ziemassvētku laikā?

Guna gan labi atsaucas par pagasta pastnieci, tomēr kritizē sistēmu. "Mūsu pagastā uz visu teritoriju ir tikai viena pastniece. Laukos, īpaši ziemā, kad visi ceļi aizsniguši, viņa viena pati nevar savus pienākumus izpildīt," vērtē Guna. "Ja pastniece ir Rucavas centrā, viņa vienmēr ir sasniedzama. Lai arī "Latvijas Pasts" viņai ir piešķīris džipveidīgu automašīnu, ziemas laikā, kad ceļi uz privātmājām nav notīrīti, daudzi no tiem nav izbraucami. Tāpēc bieži vien pasta sūtījumi tiek atstāti pastkastītēs lielceļa malā, un cilvēki paši brien pēc tiem pa sniegu visnotaļ garus gabalus." Guna pati abonē divus preses izdevumus – laikrakstu "Kurzemes Vārds" un žurnālu "IR". "Ar piegādēm esmu apmierināta, izdevumus saņemu laikus, bez kādas īpašas kavēšanās," vērtē Guna.

Spiedīs uz pakomātiem

VAS "Latvijas Pasts" informē, ka no 2021. gada līdz 2023. gada nogalei "darbības formāts mainīts 119 pasta nodaļās, valstspilsētās šajā periodā slēgtas 11 pasta nodaļas". Uzņēmumā to pamato ar iedzīvotāju paradumu maiņu, kas saistīti ar tradicionālajiem pasta pakalpojumiem. 

"Šobrīd "Latvijas Pasts" izvērtē pilnīgi visu pasta nodaļu darbību. Decembrī un nākamā gada janvārī arī Baltinavas, Garkalnes un Nautrēnu pasta nodaļas mainīs savu darbības formātu, piedāvājot pasta pakalpojumus dzīvesvietā pēc pieprasījuma," 

informē K. Krūmiņš. "Sūtījumu saņemšanai un nosūtīšanai iedzīvotāji aizvien vairāk izvēlas lietot pakomātus, tāpēc jau nākamajā gadā "Latvijas Pasta" pakomātu tīklu veidos vairāk nekā 400 pakomātu."

Pašlaik Latvijā darbojas 176 pilna pakalpojumu spektra "Latvijas Pasta" nodaļas, bet kopā uzņēmums nodrošina pasta pakalpojumus 610 pasta pakalpojumu sniegšanas vietās. Rīgā ir 29 pasta nodaļas, Rīgas reģionā – 23, Kurzemē – 32, Vidzemē – 38, Latgalē – 23 un Zemgalē – 31.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.