"Kultūrzīmes" piedāvā iknedēļas jaunāko grāmatu apskatu, kurā iekļauti dažādu Latvijas grāmatu izdevniecību jaunumi. Grāmatplauktā atrodami žanriski atšķirīgi gan Latvijas, gan ārvalstu autoru darbi, tulkojumi, proza un dzeja.

Reklāma
Vilis Kasims, "Svešuma grāmata".

Vilis Kasims, "Svešuma grāmata". "Latvijas Mediji".

Rakstnieka un tulkotāja Viļa Kasima romānā esejās autors, balansējot starp realitāti un iztēli, radījis literāri izsmalcinātu un dziļi personīgu stāstu par dzīvi un nāvi, mākslu un mīlestību. "Svešuma grāmata" ir atklāts mēģinājums atrast savu vietu mūždien mainīgajā pasaulē. Sākot ar tēva nāvi un beidzot ar meitas pirmajiem gadiem, grāmata stāsta arī par autora bērnību mazā Ziemeļvidzemes ciematā un vēlāko dzīvi Rīgā, Londonā un Barselonā, cenšoties izsekot šķietami neizbēgamajai svešuma sajūtai. "Vilis Kasims, vēstot savu nobriešanas stāstu, ieved lasītāju gluži vai meditatīvā starpstāvoklī starp izlasīto un savām paša atmiņām un vīzijām," teic literāte Jana Egle. Vilis Kasims (1986) ir rakstnieks, tulkotājs un redaktors, strādājis laikrakstā "Diena" un interneta žurnālā "Punctum", joprojām regulāri raksta dažādiem medijiem. Iepriekš iznākušas trīs prozas grāmatas: "Lielā pasaule" (2015), "Lizergīnblūzs" (2020) un "Atvaros" (2023). Tulko no angļu, krievu, katalāņu un spāņu valodas, latviski izdoti vairāk nekā 20 tulkojumi. Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Rvīns Varde, "Kur tu biji".

Rvīns Varde, "Kur tu biji". Mākslinieki Andris Breže un Jānis Esītis. "Dienas Grāmata".

Šī ir otrā Rvīna Vardes prozas grāmata – stāstu krājums par savrupību, pieaugšanu un identitātes meklējumiem. Varonis ir jauns cilvēks, kurš saskaras ar dažādām stihijām un pieredzēm. Starp tām ir draudzības, narkotikas, subkultūras, darba nedienas, emigrācija un reliģiskie meklējumi. Viņu pavada kļūdīšanās, pašcieņas un atzinības trūkums. Norises laiks: divtūkstošie gadi. Rakstnieks Jānis Joņevs par šo grāmatu teicis: "Par ko mēs esam tikai dzirdējuši, tur Rvīns ir bijis klāt; ko mēs negribam atcerēties, to Rvīns uzraksta. Bet nu tā viena vieta – tas nu bija par traku!" Rvīns Varde (dz. 1985) ir rakstnieks un publicists. Viņa teksti regulāri publicēti žurnālos "Rīgas Laiks", "Satori", "Punctum" u. c., 2019. gadā par īsprozas krājumu "Kas te notiek" saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu. Viņa tekstus vieno absurds, detaļas un telpisks optimisms. Brīvajā laikā Varde joņo no projekta uz projektu, grib nofotografēt vālodzi un radīt universālu prāta karti. Labprāt iztiek bez cilvēkiem, lai pēc tiem zvērīgi sailgotos. Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Jānis Kalnačs, "No Liepājas līdz Leksingtonai. Janis Šternbergs".

Jānis Kalnačs, "No Liepājas līdz Leksingtonai. Janis Šternbergs". Literārā redaktore: Kristiāna Ābele. Dizains: Anta Pence. "Neputns".

Latviešu grafiķa un mākslas pedagoga Jaņa Šternberga (1900–1981) tikpat kā neaptveramā, dažādās krātuvēs un kolekcijās izkaisītā māksla ir latviešu mākslas vēstures nozīmīga daļa. Mākslas vēsturnieka Jāņa Kalnača pētījums daudzpusīgi atklāj līdz šim maz izzinātas personības biogrāfiju un profesionālo darbību. Mūža pirmajā pusē akadēmiski izskolojies un izkopis savu izcilo grafiķa talantu, Šternbergs Otrā pasaules kara laikā devās trimdā un mūža nogalē ASV nerimtīgos radošos eksperimentos nonāca pie saviem sietspiedes tehnikā radītajiem smilšu rakstiem. "Viņa grafikas tehniku pārvaldīšana un amatnieciskā nostrādātība ir izcila vērtība mūsdienu izplūdušajā, tikpat kā bez kritēriju mākslas pasaulē," raksta grāmatas autors Jānis Kalnačs. Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda un valsts pētījumu programmas "Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai" projekta "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai"/CERS atbalstu.

Artis Ostups, "Patiesība".

Artis Ostups, "Patiesība". "Neputns".

Artis Ostups savā piektajā dzejoļu krājumā ir nonācis līdz iepriekš viņa daiļradē neredzētam aspektam: mierpilnām un samiernieciskām attiecībām ar pasauli. Ir pierimusi viņa poētiskajam stilam raksturīgā taustīšanās tumsā – tādu tēlu un metaforu darināšana, kas dzīvo tikai nakts aizsegā. "Patiesībā" dzejnieka skatiens pat sīkākajās vides detaļās uzkurina ugunsgrēkus vai laiku sasaldē ledū, kuru drīz arī atkausē. Viņu interesē cilvēku un cilvēcīgā pasaule, uz ko norāda arī krājumā itin lielais skaits aizšifrēto veltījumu. Artis Ostups ir dzejas krājumu "Biedrs Sniegs", "Fotogrāfija un šķēres", "Žesti" un "Variācijas par mēness tēmu" autors. Par pēdējo saņēmis Dzejas dienu balvu. Patlaban strādā LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtā, kā arī vada laikmetīgās literatūras un filozofijas žurnālu "Punctum".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu