Par ritmisku Saules, Mēness vai zvaigžņu ceļu debesjumā sakām – tie lec un riet. Kustība notiek uz stāvzvaigžņu – zodiaku fona. Saulei vajadzīgs gads, lai izietu cauri 12 zvaigznājiem, Mēness savukārt apriņķo Zemi 27,32 dienās, vienlaikus izejot cauri visiem 12 zodiaka zvaigznājiem. Šī kustība ir pamats Marijas Tūnas izveidotajiem sējas kalendāriem, kas grupēti sakņu, augļu, lapu un ziedu, kā arī dārza darbiem nelabvēlīgajās dienās.

  • Augļu dienā (7.05.) sēj zirņus un pupas. Stāda zemenes, siltumnīcās – gurķus un tomātus.
  • Sakņu dienās (9., 10.05.) stāda kartupeļus, sīpolus, topinambūrus, mārrutkus. Sēj sakņaugus.
  • Ziedu dienās (11., 12.05.) stāda dālijas, gladiolas un citas vasaras sīpolpuķes. Sēj un stāda viengadīgās puķes. Aprūpē un pārstāda ziemcietes.
  • Nelabvēlīgajās dienās visus spēkus velta ravēšanai.

Padoms

Pļavas dedestiņa.

Kamēr siltumnīcā un lecektī aug salāti un redīsi, ēdienkarti var papildināt ar pļavas dedestiņas (Lathyrus pratensis) jaunajiem dzinumiem. Pēc garšas tie atgādina zaļos zirņus. Papildinājums salātiem var būt arī jaunās, maigās liepu lapas. Bet egļu jaunie dzinumi un plaukstošie liepu pumpuri ir lielisks dabisko vitamīnu avots. Vēl šajā laikā var pagūt ievākt tējām jaunās lipīgās bērzu lapas, kas ziemā noderēs spēcinošām, organismu attīrošām tējām. Jāplūc tā, lai nenodarītu pāri kokiem. Katrs pumpurs un jaunais dzinums nākotnē izaugs par zaru. Plūcot jāpadomā, kā izskatīsies koks pēc mūsu darbībām. Būsim saudzīgi un apdomīgi.

Recepte

Pavasara salāti. Sauja spinātskābeņu lapu, sauja maurloku vai lakšu, pa nelielai saujiņai dedestiņu un liepu lapu. Visu sajauc, pievieno šķipsniņu sāls un sajauc ar jogurta vai eļļas un citronu sulas mērcīti. Sauju lielums atkarīgs no ēdāju skaita. Mērcīte – gaumes jautājums. 

Maijs

19. nedēļa.
Kā izprast kalendāru.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.