Pēdējos gados man neizdodas izaudzēt trušus. Pirms diviem mēnešiem dzimušus trusēnus baroju ar sienu, zāli, vārītiem un svaigiem kartupeļiem. Nupat iedevu burkānus ar visiem lakstiem. Viens dzīvnieciņš nomira, bet otrs ir pavisam vārgs. Kas varētu būt par vainu? Jautā Irēna Saldus novadā.

Trušu mazuļi tiek ēdināti pareizi, vienīgi barībā trūkst sāls un mikroelementu. To trūkums palēnina augšanu, kā arī palielina uzņēmību pret slimībām. Šajā gadījumā dzīvnieku bojāeju varēja izraisīt divi iemesli. Iespējams, pie zāles trāpījās kāds indīgs augs, jo tie bieži sastopami pļavu un tīrumu zālē. Cits, ticamāks variants – trusēni saslima ar kokcidiozi, – ir pārliecināts biedrības “Trusis un citi” ciltsdarba un ēdināšanas speciālists Dzintars Rancāns.

Trusēni 2–3 mēnešu vecumā ļoti bieži slimo ar kokcidiozi. Tā ir parazitāra, nevis vīrusu slimība, pret kuru nav vakcīnas. 

Kokcidiozi ierosina vienšūņi kokcīdijas. Slimības gaita saistīta ar oocistu lokalizācijas vietu – tātad ir zarnu, aknu vai jauktā kokcidioze, kas ir izplatītāka. Pazīmes: bieža caureja, vēdera uzpūšanās, slikta ēstgriba, novājēšana, izspūris apmatojums, trusis novājē un pēc 10–15 dienām nobeidzas. 

Slimību veicina strauja barības maiņa. 

Truškopis profilakses nolūkā cīņā pret kokcidiozi iesaka dzīvniekus attārpot. Trusēniem tūlīt pēc atšķiršanas no mātes pie dzeramā ūdens vajag pievienot recepšu preparātu Intracox Oral.

Nevakcināti 3–4 mēnešus veci truši un pieauguši dzīvnieki parasti iet bojā no miksomatozes. Tā ir plaši izplatīta lipīga slimība, ar ko slimo tikai truši un savvaļas zaķi. Veselie truši saslimst, nonākot saskarē ar slimiem dzīvniekiem, barību, dzeramo ūdeni un traukiem, kas aptraipīti ar slimā grauzēja izdalījumiem. Visvairāk slimība izplatās vasaras otrajā pusē, rudenī, kad savairojies daudz asinssūcēju kukaiņu.

Lai pasargātu trušus no saslimšanas, tie obligāti jāvakcinē. Var izmantot miksomatozes vakcīnu Myxoren. Vakcinēšanu var sākt no viena mēneša vecuma (agri pavasarī). Potēšanu atkārto pēc sešām nedēļām. Vienas ampulas deva paredzēta 20 trušiem. Vakcinēt drīkst tikai licencēts veterinārārsts. Izmaksas – aptuveni 1,50 eiro par dzīvnieku (cenā tiek iekļauti, piemēram, transporta izdevumi, uzcenojums vakcīnai).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.