Par skaistiem, baltiem zobiem cilvēki sapņojuši jau izsenis un atklājuši ne vienu vien līdzekli, kas zobus darījis baltākus. Lūk, Dr. Apines zobārstniecības klīnikas zobu higiēnistes Karīnas Skabeiķes viedoklis par zināmākajiem.


Reklāma

Soda, sasmalcināta ogle – berzējot ar tiem zobus, tiek traumēta zobu emalja, jo abi ir abrazīvi. Pēc tam krāsvielas no ēdieniem, dzērieniem zobā iekļūst vieglāk, un tie ātrāk iekrāsojas. Joprojām turpinot zobus tīrīt ar sodu, ogli, tie kļūs arvien jutīgāki, un drīz vien cauri sāks spīdēt dentīns – zoba iekšējais slānis, kas ir dzeltenā krāsā.


Citrons, apelsīns – to sula šķīdina zobu emalju: sākumā pie zobu kakliņiem, tad pakāpeniski uz augšu. 


Apelsīna, banāna mizas – balto pusi zobu baltināšanai it kā varētu izmantot, jo tā nesatur ne emalju bojājošo cukuru, ne skābi, nav abrazīva. Bet, ņemot vērā, ka apelsīni un banāni to nogatavošanās un transportēšanas laikā tiek bagātīgi apstrādāti ar dažādām ķimikālijām, nav ieteicams to darīt.


Kokosriekstu eļļa – tās viļāšana mutē 10–20 minūtes vai iemasēšana zobos ar zobu suku vai auduma gabaliņu ir visnekaitīgākais no alternatīvajiem zobu baltināšanas līdzekļiem. Nav gan pierādīta tā iedarbība. Taču kokosriekstu eļļai piemīt antibakteriālas īpašības, līdz ar to tā labvēlīgi ietekmē mutes dobuma veselību. 


Zemenes ir visieteicamākais no zobu baltināšanas līdzekļiem. Ja no pašu dobes lasītas, arī droši ēdamas. 

Tikai pēc tam vēlams mutes dobumu izskalot ar ūdeni, lai neitralizētu augļskābes. Arī lielajā zemeņu ēšanas laikā zobu tīrīšanai labāk lietot zobupastu jutīgiem zobiem.


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.