1993. gada 5. jūnijā. Pirms 30 gadiem neatkarību atguvušajā Latvijā pēc vairāk nekā 60 gadu ilgas pauzes atkal notika demokrātiskas Saeimas vēlēšanas. Līdz tam pēdējo reizi tās notika 1931. gada oktobrī, kad sekoja 1934. gada 15. maija apvērsums un autoritārisma periods, vācu un padomju okupācija, savukārt Augstākā padome pēc valstiskuma atjaunošanas būtībā spēlēja pagaidu parlamenta lomu.

Vēlēšanas ilga divas dienas, un iedzīvotāju aktivitāte bija ļoti augsta – balsot aizgāja 89,9% no kopumā 1,1 miljona vēlētāju. Jāatzīmē, ka turpmākajās desmitgadēs vēlētāju aktivitāte kritās un pēdējās reizēs uz Saeimas vēlēšanām parasti aiziet ap 60% balsstiesīgo. 1993. gada 5. Saeimas vēlēšanās, iegūstot 36 mandātus, uzvarēja Savienība ‘’Latvijas ceļš" ("LC"). No 23 partijām tobrīd uzlikto 4% barjeru vēl pārvarēja septiņas – LNNK un ‘’Tēvzemei un brīvībai", Kristīgo demokrātu savienība, Latvijas Zemnieku savienība, Demokrātiskā centra partija, ‘’Saskaņa Latvijai – atdzimšana tautsaimniecībai" un ‘’Līdztiesība". 

Jaunais parlaments sanāca 1993. gada 6. jūlijā un tajā pašā dienā sāka noformēt atgriešanos pie Latvijas pirmskara demokrātijas periodam raksturīgās sistēmas. 

Tika atjaunota Valsts prezidenta kā Latvijas valsts galvas institūcija un nodibināta Satversmē paredzētā Latvijas valdība – Latvijas Republikas Ministru kabinets. 1993. gada 16. jūlijā Saeima pieņēma likumu "Par 1925. gada 1. aprīļa likuma "Ministru kabineta iekārta" atjaunošanu".

Strādnieku Avīze, 1923. gada 5. jūnijā

Izbraukšanu zaļumos sarīkoja svētdien kāda baznīcas svētdienas skola. Ja šādā skolā ir kādi atbildīgi vadītāji, tad jābrīnās, ka varēja tādā laikā vest ārā bērnus un pie tam vēl tik maziņus. Savā laikā kāds vietējais ārsts uztraucās, ka bērnu svētkos nosalstot bērni, par laimi, tas nenotika, jo bērnu svētku rīkotāji nebūtu laiduši bērnus salā un lietū, bet vai šinī gadījumā nevajadzēja katram ārstam dot attiecīgu aizrādījumu, jo no paša rīta jau bija redzams, kādu laiku sola diena un ka zaļumi izvērtīsies par īsti pamatīgu izlīšanu un izsalšanu.