Vai tad, ja pieprasīts bērna kopšanas atvaļinājums uz gadu, to var pagarināt līdz pusotram gadam? Ja tas iespējams, kā tas atsauksies uz vecāku pabalstu? Jautā Sigita P.

Var lūgt pagarināt

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Andrika Stretinska skaidro – saskaņā ar Darba likumu ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu saistībā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Šādu atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.

Ja bērna kopšanas atvaļinājums darba devējam pieprasīts par mazāku periodu, nekā Darba likumā noteiktais pusotrs gads, ir tiesības rakstiski vērsties pie darba devēja un lūgt bērna kopšanas atvaļinājumu pagarināt par konkrētu izvēlēto periodu.

Pabalsta izmaksas periodu nevar mainīt

Ar vecāku pabalstu bērna kopšanas atvaļinājums ir saistīts tikai tādā veidā, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā izmaksā, ja tā saņēmējs atrodas darba devēja piešķirtajā bērna kopšanas atvaļinājumā. 

Proti, nodarbinātām personām, kuras neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, vecāku pabalstu izmaksā 50% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra, bet personām, kuras atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, vecāku pabalsts tiek izmaksāts pilnā apmērā. 

Ja pabalsta saņēmējam ir vairāki darba devēji, tad, lai saņemtu vecāku pabalstu pilnā apmērā, ir jāatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā pie visiem darba devējiem. Savukārt, lai saņemtu vecāku pabalsta nenododamo daļu, obligāts nosacījums ir, ka jāatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Sākotnēji izraudzīto vecāku pabalsta izmaksas periodu par vienu un to pašu bērnu vecākiem nav tiesību mainīt.

Vecākiem ir iespēja izvēlēties saņemt vecāku pabalstu īsāku laika periodu, kad tā apmērs ir lielāks (60% no pabalsta pieprasītāja vidējās iemaksu algas), vai garāku laika periodu, kad pabalsts ir mazāks (43,75% no vidējās iemaksu algas). Izvēloties vecāku pabalsta kopējo periodu uz 13 vai 19 mēnešiem, abos gadījumos veidojas neapmaksāts periods Darba likumā paredzētajā bērna kopšanas atvaļinājumā, ja darbā tas pieprasīts uz pusotru gadu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.