Kā pareizi kopt Āfrikas sparmāniju jeb liepu? Vai jātur ļoti saulainās telpās? Tā izaugusi gara, bet slinki zied. Jautā Inese Cēsīs.

Āfrikas sparmānija (Sparrmannia africana) jeb istabas liepa telpās izaug 90–120 cm augsta. To var audzēt kā krūmu vai koku. 

Sparmānija sāk ziedēt ziemas beigās un turpina līdz agram pavasarim. Ziedi ir balti, smaržīgi ar spilgti dzeltenām un sarkanām putekšnīcām. 

Augam vajag ļoti gaišu vietu, lai veidotos ziedpumpuri, tomēr tas jāsargā no tiešiem saules stariem. 

Ja sparmānija nezied, lapas ir dzeltenas, visticamāk, tai trūkst gaismas. Ilgāk telpaugs zied +12…+14 °C temperatūrā, jo vēsumā tas ziedus plaucē lēni.

Vasarā sparmānija bagātīgi jālaista – vismaz ik pēc dienas. Mēslo no pavasara līdz rudenim reizi divās nedēļās, izmantojot šķidro mēslojumu. Ja nepieciešams augu apgriezt, vispareizāk to darīt pavasarī vai vasarā.

Āfrikas liepa.

Sparmāniju var pavairot visu gadu ar aptuveni 6 cm gariem galotnes spraudeņiem. Tie viegli sakņojas gaismā +20 °C temperatūrā, mitrā kūdras un smilts maisījumā (1:1), vēlams zem seguma. 

Jāņem vērā, ka jaunie augi aug diezgan strauji, tādēļ tos pārstāda 1–2 reizes gadā. 

Liela Āfrikas liepa nav jāpārstāda katru gadu. Pilnībā pietiek, ja augsnes virskārtu podā vienreiz gadā apmaina pret jaunu, svaigu substrātu – trūdvielām bagātu augsni ar neitrālu reakciju.

Āfrikas sparmānijai ir lielas, laima zaļas, samtainas lapas, tāpēc tās grūti tīrīt. 

Ļoti putekļainus augus vasarā, lietainā laikā der iznest ārā. Lapas no putekļiem var arī regulāri tīrīt ar mīkstu, sausu otu, bet nedrīkst appūst ar augu lakām, kas padara lapas spīdīgas.

Augs necieš karstas istabas un caurvēju, kā arī vēsas telpas, ja substrāts podā ir pārmērīgi slapjš. Āfrikas liepu var apdraudēt baltspārnes un laputis.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.