Katrs, kurš reiz lidojis, visticamāk, zina, kas ir turbulence un piedzīvojis satraukumu, ko rada šī vibrācija, lidaparātam gaisā drebinoties. Gaisa bedres šobrīd ir kļuvušas par biežu parādību klimata pārmaiņu ietekmes dēļ, planētai sasilstot. Pēdējā laikā notikušas arī vairākas ļoti spēcīgas turbulences ar dramatiskām un traģiskām sekām, ar daudz cietušajiem un pat bojāgājušo. Kas tad īsti ir turbulence un vai civilajā aviācijā to dēļ gaidāmas kādas pārmaiņas – pie ekspertiem uz lidostu dodas skaidrot “360TV ZIŅneši”.

Reklāma

Šajā karstajā laikā visai bieži mūs pārsteidz negaiss ar spēcīgu vēju un krusu. Tas nozīmē, ka, atrodoties gaisā, lidmašīnā var sastapties ar turbulenci. Tas ir brīdis, kad milzīgo gaisa kuģi mētā kā spalviņu un pasažieri bailēs sastingst. Tad pat neticīgais kļūst ticīgs, saucot palīgā augstākos spēkus. "SmartLynx Airlines" drošības eksperts ir gatavs ZIŅnešiem pastāstīt, vai no turbulences ir jābaidās.

Šobrīd mūs skar drastiskas klimata pārmaiņas. Arī ģeopolitiskā situācija ir sašaurinājusi gaisa telpu, tāpēc pilotiem ir arvien mazāk iespēju izvairīties no laikapstākļiem, kas ietekmē turbulences. Pārliecību, ka te dzīvojam kā Dieva ausī, ZIŅnešiem apgāž. Nav te tropu, kalnu grēdu, okeāna, bet mums ir jūra.

Lauris Kiukucāns, "SmartLynx Airlines" Drošības daļas un kvalitātes uzraudzības vadītājs, vecākais instruktors stāsta: 

"Mums ir Baltijas jūra, kas ir auksta, bet no Dienvidiem nāk karstās gaisa masas. Satiekas divas atmosfēras frontes savā starpā, līdz ar to mums apkārtējais gaiss kustas ievērojami ātrāk vai lēnāk, un tas ietekmē vadāmību. Pilotiem nākas mazliet iesvīst sevišķi uz nosēšanos un pacelšanos."

Vieglu turbulenci, kur lidmašīnu nedaudz pakrata, neviens neuzskaita, jo tas nav būtisks risks gaisa kuģa lidojuma drošumam. Tādēļ šādas statistikas nav. Spēcīgas turbulences Latvijas gaisa telpā nav fiksētas. Par spēcīgu dēvē skaidra laika turbulenci – tā ir gaisa bedre, kas iepriekš nav paredzama, un to nefiksē meteoroloģiskie radari. Tā pasažieru un apkalpes drošībai rada vislielāko bīstamību un traumu risku.

Nesen lidmašīna ceļā no Londonas uz Singapūru iekļuva vienā no civilās aviācijas vēsturē spēcīgākajām skaidra laika turbulencēm. Pasažieru piedzīvotās šausmas tagad pārlido sociālos tīklus. Gaisa bedre bija 2 kilometrus dziļa, brīvais kritiens ilga 3 minūtes. Visi, kas nebija piesprādzējušies, ietriecās griestos. Desmitiem cietušo, viens miris.

Piesprādzēties visa lidojuma laikā – tā šobrīd ir vien rekomendācija. Ir atļauts staigāt pa kabīni, aiziet uz labierīcībām, pie stjuartiem. Izņēmums ir pacelšanās un nolaišanās laikā un mirklī, kad salonā ieslēgta informējošā gaismas zīme – piesprādzēties ar drošības jostām.

Līdz ar globālo sasilšanu skaidra laika turbulences būs arvien izplatītāka parādība, prognozē aviācijas eksperti.

Plašāk skaties video:

Aptauja

Par kādu saturu LASI.LV būtu gatavs maksāt?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.