Ne vienmēr, ja sākušās iesnas, pret tām jāvēršas ar visu bardzību. Nereti labi palīdz arī tāda vienkārša metode kā deguna skalošana ar jūras ūdeni un, ja nepieciešams, deguna pilieni.

Deguna skalošana

Ja ir iesnas, deguna skalošanai ar sālsūdeni ir labs ārstniecisks efekts – sālsšķīdums minimāli kairina deguna gļotādu, toties ļoti labi attīra no izdalījumiem, veicina arī tās skropstiņepitēlija darbības atjaunošanos. Var izmantot paša pagatavotu šķīdumu vai arī aptiekās nopērkamo jūras ūdeni smidzināšanai degunā. 

Sālsūdens šķīdumam izmanto rupjo vārāmo sāli bez piedevām vai vēl labāk jūras sāli, izšķīdinot pustējkaroti vai tējkaroti sāls glāzē silta vārīta ūdens. Skalo 1–2 reizes dienā, izmantojot aptiekā nopērkamu šļirci vai klizmas baloniņu. 

“Lai no šīs procedūras būtu vēlamais efekts, šķidruma tilpumam, kas tiek izlaists caur katru nāsi, jābūt līdz 100 mililitriem,” iesaka ausu, kakla, deguna ārsts Rihards Urtāns. 

Katrai skalošanas reizei jāgatavo jauns sālsšķīdums. Procedūras veic tik ilgi, cik nepieciešams.

Jūras ūdens aerosoli galvenokārt domāti deguna gļotādas mitrināšanai un iesnu šķidrināšanai, lai vieglāk izšņaukt. Tie iedalās izotoniskos (tikpat sāļi kā organisma asins plazmā) un hipertoniskos (sāļāki nekā asins plazmā). 

Pirmie ir piemērotāki deguna skalošanai iesnu sākumā, lai ātrāk atbrīvotos no vīrusiem, kā arī tad, ja gļotas tā sabiezējušas, ka deguna izšņaukšanai jāpieliek spēks. 

Otros labāk lietot pie izteiktas deguna blakusdobumu tūskas, lai audi ātrāk atjaunotos, kā arī akūta sinusīta – blakusdobumu gļotādas iekaisuma gadījumā. Iepūšot skalojamos līdzekļus, ieteicams gaisu vilkt uz iekšu un izspļaut saturu, kas nonācis aizdegunē. Degunu smalo vienu līdz trīs reizes dienā.

Ierīce deguna skalošanai.

Zāles pret iesnām

Ja deguns stipri tek, ir aizlikts, var doties uz aptieku, lai nopirktu kādus deguna gļotādas asinsvadus sašaurinošus pilienus. Tie palīdzēs mazināt tūsku un attīrīt deguna blakusdobumus no izdalījumiem. Parasti šajos pilienos aktīvā viela ir ksilometazolīns, oksimetazolīns vai tamlīdzīga, skaidro deguna ārste Līva Šperla-Skritņika.

Tikai šos bezrecepšu deguna pilienus nevajadzētu lietot ilgāk par 3–5, maksimums 7 dienām. Tie sausina gļotādu, tāpēc var izvēlēties tādus, kam pievienotas papildu vielas, piemēram, hialuronskābe, dekspantenols, kas mitrina, mīkstina gļotādu. Tas palīdzēs mazināt izteikto sausuma sajūtu.Ja šie deguna pilieni 5–7 dienās nav palīdzējuši, ārsts var izrakstīt ārstnieciskākus pilienus – degunā pūšamus aerosolus ar glikokortikosteroīdiem jeb hormoniem. “Tie ir tie paši, ko lokāli lieto alerģiski pacienti, bet kas labi palīdz arī parastu akūtu iesnu gadījumā un darbojas gan pret tūsku, gan iekaisumu. Akūtā situācijā parasti pietiek ar vienu divu nedēļu lietošanu,” stāsta ārste.

Pat ja ārsts tos izrakstīs mēnesi ilgai lietošanai vai vēl ilgākai, lai iesnu dēļ neiedzīvotos vidusauss iekaisumā vai deguna blakusdobumu gļotādas iekaisuma komplikācijās, no šiem līdzekļiem nav jābaidās, turklāt hormons caur degunu organismā uzsūcas minimāli.

Der zināt!

  • Vīrusu izraisīta augšējo elpceļu infekcija visbiežāk sākas ar kņudināšanu degunā, arī sausuma sajūtu, bet pēc tam kļūst par mums labi zināmajām iesnām.
  • Ja ir iesnas, nevajag stipri šņaukt degunu, jo ar spiedienu tās tiek aizpūstas tālāk pa dzirdes kanālu. Vispirms saudzīgi jāizšņauc viena, pēc tam otra nāss.
  • Zāles degunā jāiesmidzina pareizi: virzienā it kā uz aci dziļāk degunā, ar labo roku kreisajā nāsī un ar kreiso – labajā nāsī.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.