Mazs telpaugs, stikla trauks, akmentiņi, un florārijs gatavs! Protams, arī šo darbošanos var izkopt līdz īsta mākslas darba līmenim. Šādi telpu dekori ir kļuvuši par modes lietu, jo iederas jebkurā interjerā un gandrīz neprasa kopšanu. Florāriju gatavošana ir aizrautība arī vides dizaineram Jānim Buševicam.

Šogad aktuālākā krāsu kombinācija gan interjerā, gan augu komponēšanas modē – melns un balts. Daudziem pret melno krāsu gan ir aizspriedumi. Taču vides dizainers Jānis Buševics skaidro, ka svarīga ir proporcija un akcenti. Veidojot augu dekoru vai floristikas izstrādājumu, svarīgi arī zināt, kam tie tiks dāvāti – kādi iederēsies saņēmēja mājā un sagādās dāvinātājam prieku.

Stikla traukā augi izskatās perfekti kārtīgi un iederēsies jebkurā interjerā. Ja traukam ir vāks, arī ikdienas kopšana būs minimāla – noslauka tikai trauka ārpusi.

Gādā trauku

Florāriju gatavošanai ir speciāli stikla trauki, parasti ar vāku. Ir pat tādi, kam vākā ir ierīkots apgaismojums (šāda kompozīcija telpā rada brīnumainu noskaņu). Taču tikpat labi derēs jebkurš skaists stikla trauks, pat dekoratīva burciņa.

Iesācējiem florāriju veidošanā pirmo trauku noteikti vajadzētu izvēlēties ar platu vaļējo augšu, lai brīvi varētu iebāzt roku. Tad būs viegli gan gatavot kompozīciju, gan vēlāk florāriju kopt.

Florāriju gatavošana ir pasaulē populārs mākslas novirziens, un šīs jomas profesionāļi augus un dekorus iemāna pat pudelēs ar šauru kaklu. Līdzīgi, kā kuģu maketiņus. Veidojot savu augu trauku, var arī iedvesmoties no šiem meistariem. Daudz informācijas atrodams interneta plašumos.

Florārijos vēlams stādīt atsevišķi augus ar dažādām prasībām. Piemēram, tā sauktos sukulentus ar gaļīgām lapiņām vai kaktusiņus stāda vienā traukā, bet lapainīšus – citā.

Izvēlas augus

Kompozīcijas gatavošanai der jebkādi nelieli augi, kurus izdodas dabūt vai iegādāties. Šai vajadzībai izmanto gan lapainos (tie, kam ir parastas, plānas lapiņas), gan tā sauktos sukulentus (ar gaļīgām, biezām lapām). Izvēlas augus paredzētajā tonī ar atšķirīgām lapu faktūrām.

Plašs sortiments ar dažādiem maziem augiem ir pieejams ziedu veikalos. Tie jau ir iestādīti nelielos podiņos, un augus var florārijā likt ar visu podiņu (vēlāk to nomaskē) vai arī izņemt no tā. Šie augi ir īpaši izturīgi un gadiem var veģetēt bez pārstādīšanas. Jauku kolekciju var savākt, arī paņemot spraudenīšus no telpaugiem. Piemēram, populārais naudas koks ir izcili piemērots florāriju augs.

Ja stāda sukulentus, tad vāku neliek vai uzliek viegliņām, lai gaiss var cirkulēt. Sukulenti necieš mitrumu, un kondensāts (kas veidosies) tiem kaitēs.

Profesionāliem florāriju veidotājiem ir pat īpaši rīki, kas palīdz labāk darboties traukā. Taču var pielāgot arī dažādas mājās atrodamas lietas, piemēram, no virtuves arsenāla...

Rada vidi

Mazo augu stādīšanai vajag mazliet labi aerēta, ūdeni caurlaidīga, irdena augsnes substrāta (tikai ne no dārza!). Šo slāni ber kā pirmo, lai augiem būtu, kur ielaist saknītes. Dažkārt iesaka traukā kā pirmo bērt olīšu vai grants drenāžas slāni, taču tas nav vajadzīgs. Ja augu saimnieks būs prātīgs, tad nepārlaistīs augus un lieks mitrums (kam vajadzīga drenāža) nemaz neradīsies.

Vispirms traukā ieliek augu un tad sāk apbērt visus paredzētos augsnes, grants, smilts vai olīšu slāņus. Kompozīcija traukā nav kā dobe dārzā, un nebūs labi, ja tajā rušinās bedrītes un augu stādīs jau iebērtā substrātā.

Ap augu saudzīgi ber dažādu slāņu grunti, katru kārtu izlīdzinot un viegli piespiežot, lai nesajaucas ar nākamo. Tad arī traukā caur stiklu skats būs dekoratīvs kā kārtainai tortei. Ber vismaz tik daudz, lai auga saknes būtu apsegtas.

Kompozīciju traukos var iekonservēt arī atmiņas. Tajos var izvietot arī no ceļojumiem atvestus akmentiņus, gliemežvākus vai citus nieciņus.

Kad augi iestādīti un grunts uzbērta, var sākt dekorēšanu. Starp un ap augiem izvieto glītus olīšus, kociņus, gliemežvākus u. c. Nepārspīlē ar dekoru daudzumu, jo galvenie tomēr ir augi. Traukā lielāko daļu no augšpuses atstāj brīvu. Florārijs nosacīti ir uztverams kā pasaules modelis, un lielākā daļa ir debesis, kas jāatstāj elpošanai un proporcijai.

Kopj saudzīgi

Jārēķinās, ka iestādītie augi ir dzīvi un tiem arī vajadzīga kopšana. Turklāt augi mēdz arī nīkuļot un pat aiziet bojā. Par to nav jābēdā, jo tā arī dabā notiek. Ja kāds augs nonīcis, iestāda citu vietā. Taču šāda kompozīcija tik un tā būs priecējusi pietiekami ilgi.

Mainot dekorus florārijā, mainās arī noskaņa. Piemēram, ja ziemas noskaņu radīs stikla bumba un diožu lampiņu virtene, tad pavasarim piestāvēs kāda putna spalviņas.

Viens no svarīgākajiem noteikumiem – augus laista pavisam minimāli. Laistīšanai labi der šļirce vai kanniņa ar smalku snīpi. Noteikti neder miglošana, jo stikls paliks plankumains, zaudēs dzidrumu. Nevajag arī mēslot. Ūdens un barība veicina strauju augšanu, bet tas šajās miniatūrajās kompozīcijās nemaz nav vēlams. Lieks ūdens arī veicina kondensāta rašanos uz trauka sienām. 

Lai nerastos nogulsnes vai nesazaļotu aļģes, trauka stikla sieniņas regulāri noslauka arī no iekšpuses. Ja trauks ir ar šauru kaklu, šim nolūkam var pagatavot speciālus tamponus garā kātā (līdzīgi kā kosmētikā lietojamos kociņus).

Ir teorija, ka florārija augus nevajag kopt vispār, jo to radītā pasaulīte ir pašpietiekama. Tā tas gan ir, ka augs ilgi var dzīvot noslēgtā vidē, taču arī tas elpo. Traukā notiek dažādi procesi, kas augu dzīvotni padarīs neestētisku.

PRAKTISKIE ROKDARBI

Žurnāls "Praktiskie Rokdarbi" ir vienīgais izdevums, kas atspoguļo Latvijā darinātos rokdarbus jau kopš 2012. gada. Tajā publicē tādas populāras rokdarbu tehnikas kā adīšanu, tamborēšanu, aušanu, šūšanu, izšūšanu un plašu hobiju darbu klāstu. Sadarbojoties ar pirmsskolu un skolu pedagogiem, žurnālā redzami arī bērniem un skolniekiem saistoši darbiņi.