“Tu esi mana saule, un es riņķoju ap tevi,” tā Mātes dienā var teikt bērns māmiņai, pasniedzot oriģinālu ziedu kompozīciju – lielais pušķis savienots ar maziņo. Šādi pušķi ir arī populāri, sveicot jaunās māmiņas ar bērniņa ierašanos pasaulē.

Konsultē florista amata meistare Ligita Danenberga (floristikas skola–meistardarbnīca “Grieta”)

Visiem dubultpušķiem vajag divas vāzes: vienu lielajam, otru mazajam pušķītim. Lai nerastos neērtības ar trauku meklēšanu, pušķu kātus jau uzreiz var ievietot caurspīdīgos plastmasas maisiņos, kuros ieliets mazliet ūdens. Visglītāk izskatās dzidri caurspīdīgie, kuros tirgo atklātnītes.

Raibi gaisīgais

Raibi gaisīgais.

Zilu, baltu, violetu toņu ziedi kārtoti spirālveida pušķī. Starp tiem liktas prosas slotiņas. To vietā var izmantot arī smilgas vai citas graudzāles no dārza. Tieši graudzāles kompozīcijām piešķir gaisīguma iespaidu.

Violeti sapņainais

Violeti sapņainais.

Pušķim savīts stingrs karkass, kurš arī ir kā daļa no dekora. Tādā labi turēsies puķes, kurām nav īpaši noturīgi kāti, piemēram, prīmulas. To violeto toni papildina sarkanzilas krizantēmu bumbiņas un ģipseņu baltums kontrastam. Šīs puķes ir sevišķi izturīgas un ilgi saglabā labu skatu arī bez ūdens. Ziedus papildina pieskaņotu toņu lentes. Tās sevišķi skaisti plīvos pavasara vējā.

Pieneņu priecīgais

Pieneņu priecīgais.

Pavasara ziedu karaliene ir pienene. Šīs ir saliktas spirālveida pušķī, cieši cita pie citas, lai galviņas veidotu blīvu puslodes formu. Arī pienenes pirms likšanas pušķī atdzirda, tāpat kā citas puķes. Piemēram, saplūc iepriekšējā vakarā un pa nakti ieliek ūdenī.

Abi pušķi sastiprināti ar stieplīti, kura notīta ar diedziņu. Profesionāli floristi stieples galu ieliek urbī un tad pieliek diegu – uztinas ļoti ātri.

Pieneņu pušķa trūkums – tas ir skaists tikai saulainā laikā. Tiklīdz nomāksies vai tuvosies vakars, pienenes aizvērsies. Taču, tiklīdz parādīsies saule, atkal atvērsies.

Meiteņu rožainais

Meiteņu rožainais.

Meitiņai un māmiņai, protams, pušķis rozā toņos! Šādu krāsu dalījumu pēc bērniņa dzimuma dažkārt uzskata par vecmodīgu vai nesvarīgu, taču tradīcija ir jauka un tāpēc saglabājama.

Ziedus izvēlas pēc principa – tikai rozā! Šim pušķim izmantoti rozā sniegogu zariņi, taču tikpat labi tie var būt ābeļziedi.

Lai pušķis labāk turētu formu, pamīšus liek ziedus ar noturīgākiem un ziedus ar maigākiem kātiņiem.

Pavasara klasiskais

Pavasara klasiskais.

Maijpuķītes un neaizmirstulītes aizkustinās visas māmiņas. Kātiņi likti spirālē. Jārēķinās, ka apjomīgam pušķim vajadzēs daudz ziedu. Mazais pušķītis stiprināms rotangā vai klūdziņā.

Arī šīs puķes noteikti sadzirda, jo ir īpaši tendētas uz vīšanu. Tik lielai augu masai vajag daudz ūdens. Tādēļ, ja pasniedz pušķi ārpus mājām, prātīgi būtu paņemt divus trauciņus ar ūdeni līdzi. Tajos ievieto ziedus, kamēr tie tiek aizvesti uz mājām. Derēs arī plastmasas maisiņi ar slapjiem virtuves dvieļiem vai speciālie tā dēvētie augu pamperi, kas paredzēti ziedu transportēšanai (var iegādāties floristikas preču veikalos).

Dāvājot tik spēcīgi smaržojošus ziedus kā maijpuķītes, lilijas, hiacintes, ievas u. c., der noskaidrot, vai saņēmējam nav alerģijas uz tiem. Jo īpaši, ja ziedi tiek nesti tieši uz dzemdību namu un tiks novietoti nelielā telpā, kur atrodas jaundzimušais ar māmiņu.

PRAKTISKIE ROKDARBI

Žurnāls "Praktiskie Rokdarbi" ir vienīgais izdevums, kas atspoguļo Latvijā darinātos rokdarbus jau kopš 2012. gada. Tajā publicē tādas populāras rokdarbu tehnikas kā adīšanu, tamborēšanu, aušanu, šūšanu, izšūšanu un plašu hobiju darbu klāstu. Sadarbojoties ar pirmsskolu un skolu pedagogiem, žurnālā redzami arī bērniem un skolniekiem saistoši darbiņi.