Tuvojas Ziemassvētki, ar skubu jādomā, kā tikt pie savas svētku eglītes. Šogad, tāpat kā citus gadus, Latvijas valsts mežos iedzīvotājiem atļauts nocirst vienu eglīti svētkiem. Lai saudzētu mežu, jāievēro vairāki priekšnoteikumi.

Pirmkārt, eglīti svētkiem var doties raudzīt tikai AS "Latvijas valsts meži" (LVM) apsaimniekotajos mežos, kas dabā apzīmēti ar LVM īpašuma zīmi – uz dzeltena fona attēlots LVM logotips. "Latvijas valsts mežos" īpašuma zīmes uzstādītas uz LVM robežas ceļa vai kvartālstigas malā un kvartālstigu krustpunktos. Par to var pārliecināties, izmantojot mobilo lietotni "LVM Meža karte" , kur ar apzīmējumu "LVM" attēlotas valsts meža teritorijas. Privātīpašnieku mežos bez saskaņojuma eglīti cirst aizliegts.

Otrkārt, jāatceras, ka arī valsts mežos ne visās vietās eglītes drīkst cirst. Eglīti droši var meklēt meža ceļu malās, kvartālstigās, grāvju malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem. Savukārt stingri aizliegts eglītes cirst jaunaudzēs, jo tur aug nākotnes mežs. Eglīšu ciršana aizliegta arī aizsargājamās teritorijās, kas apzīmētas ar ozollapas zīmi.

Treškārt, izvēlētās eglītes augstums nedrīkst būt lielāks par trim metriem un celma diametrs 10 cm augstumā virs sakņu kakla nedrīkst pārsniegt 12 cm. Eglītes gādāšanai vislabāk derēs zāģis, jo eglīte jānocērt iespējami tuvu zemei. Zāģējot celms paliek līdzens, bet, cērtot ar cirvi, celms būs ass un tad uz tā var savainoties gan meža dzīvnieki, gan meža apmeklētāji. Pēc eglītes nociršanas vieta ir jāsakopj.

Pēc eglītes podiņā

Ja svētku priekam izvēle ir par labu podiņā augošai eglītei, tad jādodas uz Latvijas valsts mežu vēstniecību Rīgā, Vaiņodes ielā 1, kur plašā izvēlē pieejamas kvalitatīvas LVM kokaudzētavās audzētas eglītes podiņos, pārsteidzot ar neparastām formām un dažādām skuju nokrāsām.

Ikviena no podiņā augošajām eglītēm piepildīs mājokli ar zaļojošas Ziemassvētku eglītes smaržu, turklāt, pareizi kopta un pavasarī pārstādīta laukā, zaļos un kuplos vēl daudzus gadus. Latvijas valsts mežu vēstniecībā pieejamas tradicionālas formas un krāsas toņa eglītes. Šī gada jaunums – frēzera formētās baltegles. Tās var ierobežot vēlamajā augstumā un kuplumā.

Vēstniecībā ir iespēja ne tikai izvēlēties savu īsto eglīti svētkiem no plašā dažādu egļu šķirņu piedāvājuma, bet arī saņemt konsultāciju par tās kopšanu, lai izvēlētais kociņš priecētu arī pēc svētkiem.

Visas podos augošās egles pavasarī var pārstādīt dārzā, lai tās turpinātu zaļot un iepriecināt vēl vairākus gadus. Tiesa, lai nopirktu īsto eglīti podiņā, jāsaprot, cik liela vieta izvēlētajam kokam atvēlēta piemājas apstādījumos, izvērtējot gan eglītes augstumu, gan vainaga platumu.

Lai eglīte podiņā turpinātu zaļot un augt arī pēc svētkiem, tai jānodrošina pietiekams mitruma daudzums un vēsa vieta. Laikam, ko eglīte pavada siltā telpā, jābūt iespējami īsākam, turklāt jāizvairās no krasām temperatūras izmaiņām. Eglīti vēlams pēc iespējas ātrāk iznest uz balkona, neļaujot saknēm pamosties pirms laika. Ja ziema ir barga un ārā ir ļoti stiprs sals, pirms nešanas ārā no siltās istabas eglīti vēlams paturēt vēsākā vietā. Kad eglīte ir iznesta laukā, to droši ar visu podu var likt kupenā. Ja sniega nav, podu vēlams ierakt zemē. Lai katrs Latvijas valsts mežu vēstniecības klients tiktu pie savas svētku rotas, veikals atvērts katru dienu no plkst. 8.30 līdz 17, sestdienās – no plkst. 9 līdz 15.

Aptauja

Kas jums ir svarīgākais Ziemassvētku laikā?

Izzinošs ceļojums

Ziemassvētku gaidīšanas laikā plaši pasākumi notiek arī LVM tūrisma objektos. 

  • Šo laiku ļoti gaidījušas Jaunmoku pils Meža muzeja fejas, lai satiktos un svinētu svētkus kopā ar bērniem, dodoties izzinošā un darbīgā ceļojumā "Ballīte pie Meženītēm". Meža muzeja fejas – Ziedu feja un Koku feja – savā svētku gaidīšanas priekā iesaista ciemiņus Meženīšu darbos un māca dažādas svētku gudrības. Bērni darbnīcas laikā var aktīvi iesaistīties un līdzdarboties jautrās aktivitātēs – būs pikošanās, radošās darbnīcas, piparkūku rotāšana, meža un pļavu gudrību izzināšana.
  • Ziemas pievakares ir īstais laiks, lai dotos baudīt krāsainas un mierpilnas pastaigas LVM dabas parkā Tērvetē. Katru dienu, sākot no plkst. 16, dabas parkā iedegas laternas un svētku apgaismojums. Izgaismojas būves, tilti, dižsila priedes, daļa pastaigu taku un dižais koka skatu tornis. Rūķīšu mežā izgaismotās pastaigu takas stiepjas 2,5 km garumā, vietām radot noslēpumainu noskaņu. Svētku apgaismojums meža takās iedegts līdz plkst. 20. Tos, kuri naksnīgajā mežā nejūtas līdz galam droši, LVM aicina līdzi ņemt kabatas lukturīti. Parka takās kursē gaismām rotāts Pasaku vilcieniņš, radot īpašu svētku noskaņu.
  • Arī Latvijas valsts mežu Kalsnavas arborētums aicina ciemos, lai piedzīvotu brīnumskaistu pastaigu neparasto koku dārzā, iepazīstot skaisto egļu dažādību. Tāpat arborētumā notiek dažādas svētku tematiskās aktivitātes. 

Plašāka informācija par svētku aktivitātēm LVM tūrisma objektos atrodama tīmekļvietnē "mammadaba.lv".

Publikācija tapusi sadarbībā ar AS "Latvijas valsts meži".

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.