Kopumā no staignāju mežu teritorijas, kas ietverta 74 jaunajos dabas liegumos, 93% ir AS "Latvijas valsts meži" (LVM) pārvaldībā, liecina LVM publicētā informācija.

Uzņēmumā skaidro, ka jaunajos dabas liegumos ietverti staignāju meži 2088 hektāru kopplatībā, tostarp 93% iekļautās zemes atrodas LVM pārvaldībā. Tāpat paredzēts noteikt aizsardzības statusu arī vairāk nekā 4000 hektāru citu ES nozīmes meža biotopu.

Uzņēmumā norāda, ka 

jaunajos dabas liegumos būs spēkā mežsaimnieciskās darbības ierobežojumi - galvenās cirtes aizliegums un kopšanas cirtes aizliegums, sasniedzot noteiktu audzes vecumu.

LVM informē, ka staignāju mežu biotops Latvijā kopumā sastopams 28 550 hektāru platībā.

LVM norāda, ka staignāju mežu izplatība Latvijā ir sadrumstalota, tāpēc jauno īpaši aizsargājamo dabas teritoriju robežas tiek noteiktas, maksimāli apvienojot blakus esošu mērķa biotopu platības, kā arī ietverot pa vidu vai līdzās esošas bioloģiski nozīmīgas platības vienkopus. Tādējādi uzlabojot aizsardzības stāvoklis arī citiem Eiropas savienības (ES) nozīmes biotopiem.

Staignāju meži ir īpaši ar to, ka tajos sastopamas gan sugas, kam nepieciešami pārmitri apstākļi, gan tādas, kuras var izdzīvot mainīgos mitruma apstākļos. 

Lielākā daļa koku staignāju mežos aug uz ciņiem, kam raksturīga no pārējās zemsedzes atšķirīga veģetācija, skaidro LVM.

Uzņēmumā uzsver, ka vairāk nekā 24% no LVM pārvaldībā esošajām valsts meža zemju teritorijām uzņēmums patlaban apsaimnieko ar mērķi aizsargāt dabu. Arī lielākā daļa sauszemes ES nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju "Natura 2000" Latvijā atrodas LVM pārvaldībā un atbildībā.

Valdība otrdien, 21. novembrī, apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto noteikumu projektu, kas paredz Latvijā izveidot 74 jaunus dabas liegumus un paplašināt sešus esošos.

Tas tiek darīts, lai novērstu pret Latviju ierosināto pārkāpuma procedūru par pietiekama aizsardzības statusa nenodrošināšanu ES nozīmes biotopiem.

Jaunie dabas liegumi iespēju robežās veidoti valsts meža zemēs, lai samazinātu privāto zemes īpašnieku zaudējumus. Noteikumu projekts kopumā skar 20 553 hektārus zemes no kuriem 93% ir valsts meža zemēs.

No visām jaunveidojamos dabas liegumos iekļautajām zemēm 96,4% ir meža zemes, 1% - krūmāji, 1,6% - ūdeņi un 1% - lauksaimniecības zemes.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.