Janvāris sācies ar sniegu, salu, cerību, ka labais kaut kad ņems virsroku pār ļaunuma klātesamību Ukrainā. Janvāris ir emocionāli skaists un draudīgu atmiņu piesātināts laiks, un lūk – daži zibšņi, kas sasaista kultūras notikumus un atgādina vēstures ainas caur šo notikumu prizmu.

ASV Kinoakadēmija latviešu režisores Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filmu "My Love Affair With Marriage" jeb latviski "Mans laulību projekts" iekļāvusi filmu sarakstā, kas pretendē uz "Oskara" balvas nominācijām pilnmetrāžas animācijas filmu kategorijā. Galīgais nomināciju vērtējuma saraksts būs zināms 23. janvārī, tad arī kļūs zināms, vai filma tiks iekļauta piecu labāko filmu vidū savā kategorijā. Signe Baumane filmai atvēlētajā mājaslapā raksta: "No 33 filmām, kas tiek skatītas "Oskaram" labākajā animācijas filmu kategorijā "My Love Affair With Marriage" ir VIENĪGĀ filma, ko sarakstījusi UN režisējusi sieviete." Pagājušajā nedēļā sociālajos tīklos par šo pilnmetrāžas animācijas filmu vēstīja arī Latvijas Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča ieraksts, kurā uzteikts režisores darbs, kā arī pausts aicinājums sabiedrībai filmu noskatīties, un tāda iespēja ir.

Sandra Vensko, dzejniece, publiciste

Pagājušajā nedēļā tika izziņoti Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" nominanti, par mūža ieguldījumu balva tiks piešķirta filmu māksliniecei un ilggadējai Latvijas Kinematogrāfistu savienības (LKS) priekšsēdētājai Ievai Romanovai. Rīgas Kinostudijā Romanova sākusi darbu 1978. gadā kā māksliniece inscenētāja un kopš tā laika par labāko mākslinieka darbu ir saņēmusi piecus "Lielos Kristapus".

Svētku diena šajā nedēļā ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) studentiem un mācībspēkiem – JVLMA un LMT Gada balvas laureātu apbalvošanas ceremonija un svētku koncerts notiks dzimšanas dienas zīmē rīt, 11. janvārī. Nozīmīgāko apbalvojumu – Gada balvu jaunajam mūziķim – par izciliem sasniegumiem mūzikā un radošu aktivitāti 2023. gadā saņems divi jaunie mākslinieki – klavierspēles students Daniils Mickevičs un kordiriģēšanas students Artūrs Švarcbahs, savukārt ar JVLMA un LMT Gada balvu mācībspēkam tiks godināts komponists, docents Jānis Petraškevičs. Te arī atkāpe – Latvijas Konservatorijas dibināšana un atklāšana notika 1920. gada 11. janvārī, runu sacīja pirmais rektors, profesors Jāzeps Vītols, Izglītības ministrijas darbinieki, Vītola komponēto dziesmu "Līgai" izpildīja Nacionālās operas koris. Pēc 24 gadiem, tālajā 1944. gadā, profesors Vītols, kurš ir arī viens no Latvijas Centrālās Padomes memoranda parakstītājiem (pavisam šo vēsturisko dokumentu parakstīja 189 Latvijas politiskie un kultūras darbinieki), devās prom no Latvijas bēgļu gaitās kā daudzi tā laika kultūras un inteliģences pārstāvji.

Janvāra stingajās sala dienās ir jādomā par talantīgiem cilvēkiem, kuru veikums ir redzams te un šobrīd. Tauta viņus nekad neaizmirsīs, jo viņu paveiktais nezaudēs savu unikalitāti, atstās savu zīmogu uz daudziem gadiem līdzīgi kā atmiņas, kas neizdziest un ir būtiskas Latvijas tapšanā par valsti. Aizejot mūžības ceļos, kā tāds cilvēks atmiņās ir palikusi Ita Kozakeviča, skaista sieviete it visā – vārdos, tekstos, ko runāja no sirds, ticot jaunai, labākai dzīvei brīvā zemē. Viņa bija politiķe, kura pārvaldīja deviņas valodas, apbūra ar inteliģenci un gudrību. Pērn atdzimusi – aktrise Ērika Eglija-Grāvele atveidotajā kinolomā, smalka un ar pietāti pret uzticēto, tver laiku pirms trīsdesmit gadiem, atdzīvina savu tēlu režisores Ilzes Kungas-Melgailes pilnmetrāžas spēlfilmā "Mana brīvība", kas diemžēl nav nominēta "Lielā Kristapa" balvai.

Itas Kozakevičas vārds pāri varaskārei, necieņai, iztapībai – tā ir kā maza zvaigznīte debesjumā, kad janvāri iezīmē barikāžu laiks. Janvāris ir mēnesis, kad katram jāatgādina sev, cik būtiski bija sargāt Rīgu 1991. gada janvārī un arī tagad, kad norimuši citās laika joslās izskanējušie salūti. Dārga un vērtīga dāvana ir un nemainīgi paliek garīgās barikādes, stāja, cieņa. Tā izteic piederību valstij.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.