Pagājušajā nedēļā, 24. janvārī, mūžībā devies filmu studijas "Animācijas Brigāde" vadītājs, leļļu mākslinieks, scenārists, producents un bērnu grāmatu autors Māris Putniņš.

"Latvijas kinovēsturē laikam gan nav neviena cita cilvēka, kurš kinomākslā būtu darbojies tik daudzās un dažādās profesijās – Māris Putniņš kinovidē parādījās kā jauns un spurains aktieris Rīgas kinostudijas 70. gadu spēlfilmās, šajā jomā 21. gadsimtā turpinājis darbu arī kā scenāriju autors un režisors, bet jau 80. gadu vidū atradis savu stabilo vietu – Latvijas leļļu animāciju, un radošā mūža laikā piedalījies vairāk nekā 80 filmu veidošanā, bijis vairāk nekā 50 filmu producents," stāsta Kristīne Matīsa, Nacionālā kino centra (NKC) filmu nozares informācijas speciāliste.

"Ienācis kā jauns mākslinieks ar neparasti nosacītu un spilgti atšķiramu rokrakstu (un pārsteidzis Arnoldu Burovu, uzzīmējot lellēm milzīgus degunus), viņš jau drīz sāka rakstīt asprātīgus scenārijus kolēģu filmām un lika lietā savus muzikālos talantus, bet tad nonāca un 30 gadus darbojās Latvijas leļļu kino "atslēgas pozīcijā" – producējis gandrīz visas leļļu animācijas filmas neatkarīgajā Latvijā (kopā vairāk nekā 50 īsfilmu un vairākas pilnmetrāžas filmas) un vadījis studiju "Animācijas Brigāde", kas ir īpaša pat Eiropas mērogā, jo arī šajā vispārējās datorizācijas laikmetā jau ilgus gadus neatlaidīgi kopj augstu vērtējamo roku darba tradīciju, veidojot un kustinot "dzīvas lelles"," viņa teic.

Kopā ar režisoru Jāni Cimmermani Māris Putniņš izveidojis Latvijas kinovēsturē unikālu fenomenu – vairāku paaudžu skatītāju iemīļoto īsfilmu ciklu "Avārijas brigāde", kurā trīs galvenie varoņi ar viņa zīmētajiem deguniem jau vairāk nekā 30 gadus amizanti un enerģiski, kaut brīžiem neveikli, taču vienmēr ar laimīgām beigām dara labu visiem līdzcilvēkiem. Kaut vai tikai šī fenomena dēļ Māra Putniņa ieguldījums Latvijas kinomākslā ir nepārvērtējams, tomēr paralēli viņš ilgus gadus producējis arī vairāku kolēģu režisoru kinodarbus (Jāņa Cimmermaņa, Daces Rīdūzes, Māra Brinkmaņa un citu režisoru filmas), tādējādi izveidojot studiju "Animācijas Brigāde" par Latvijas klasiskās leļļu animācijas simbolu.

Kadrs no animācijas filmas "Zvēri".

Māris Putniņš producējis visus īsfilmu ciklus un seriālus, ar kuriem 90. gados kļuva slavena leļļu filmu studija, – "Avārijas brigāde" (30 īsfilmas kopš 1991), "Munks un Lemijs" (10 īsfilmas kopš 1993), "Zvēri" (sešas īsfilmas kopš 1996). Bijis producents arī trim pilnmetrāžas animācijas filmām, un jaunākā no tām – paša Māra Putniņa grāmatās balstītais mežonīgo pīrāgu stāsts "Lielais Indriķis" (2023) – saņēmusi nacionālās kinobalvas "Lielais Kristaps" nomināciju kā labākā animācijas filma, bet Māris Putniņš nosaukts kā labākais mākslinieks. Filma tiks demonstrēta viņa piemiņas seansā sestdien, 3. februārī, kinoteātrī "Splendid Palace".

"Lielais Indriķis" ir patriotiska animācijas filma, kuras autori vēlas veicināt bērnu un jauniešu interesi par vēsturi. 16. gadsimta Livonijas notikumus filmā izdzīvo apmēram 200 ar rokām darinātas lelles.

NKC portālā "filmas.lv" izveidota 15 filmu kolekcija, kas dod ieskatu Māra Putniņa daudzpusīgajā kinodarbībā 30 gadu garumā. Tajā atrodams gan seriāls "Avārijas brigāde" dažādās desmitgadēs, seriāli "Munks un Lemijs" un "Zvēri" no tālajiem 90. gadiem un atsevišķas citas filmas – piemēram, izcili asprātīgā īsfilma "Latvietis" (2007), kur Māra Putniņa scenārijs pamanās īsfilmas deviņās minūtēs izstāstīt visu Latvijas vēsturi no seniem gadsimtiem līdz mūsdienām. "Es mācos joprojām katru dienu no tā, ko es redzu. Man ir ļoti daudz mīļu mākslinieku, un, ja man izdodas kaut nedaudz pietuvoties tai kvalitātei, kas man liekas pareiza, tad es esmu ļoti priecīgs," mākslinieks teicis intervijā portālā "lsm.lv".

Izsakām visdziļāko līdzjūtību Māra Putniņa tuviniekiem un kolēģiem.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.