Cloudy 6.1 °C
P. 09.05
Einārs, Ervīns, Klāvs
SEKO MUMS
Reklāma
"Internets ir nākotnes radikalizētās jaunatnes perēklis," paziņoja Eriks Akerboms, Nīderlandes izlūkošanas un drošības dienesta ģenerāldirektors, lūdzot pusaudžu vecākus noskatīties seriālu "Adolescence" kopā ar bērniem.
"Internets ir nākotnes radikalizētās jaunatnes perēklis," paziņoja Eriks Akerboms, Nīderlandes izlūkošanas un drošības dienesta ģenerāldirektors, lūdzot pusaudžu vecākus noskatīties seriālu "Adolescence" kopā ar bērniem.
Foto: EPA/Scanpix

Nīderlandes izlūkošanas un drošības dienests (AIVD) aicinājis filmu "Adolescence" (latviski varētu tulkot kā "Pusaudžu vecums") bērniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem skatīties kopā ar vecākiem. Šī krimināldrāma straumēšanas vietnē "Netflix" skatāma arī Latvijā. Vai tā būtu jādara arī mums?

Reklāma

Britu seriāls "Adolescence" turpina piesaistīt kritiķu un skatītāju uzmanību ne tikai kā kino šedevrs, bet arī kā rūgts atgādinājums, ka jaunieši tiešsaistē nav pasargāti. Seriāls rosinājis nopietnas diskusijas par augošu radikalizācijas risku interneta vidē.

Seriāls, kas nesola mierinājumu

"Adolescence" četrās sērijās sniedz emocionāli smagu, atklātu un šokējošu ieskatu filmas varoņa Džeimija Millera un viņa ģimenes dzīvē, kad trīspadsmitgadīgo zēnu arestē par klasesbiedrenes Keitijas Leonardas slepkavību. "Es neko sliktu neesmu izdarījis," zēns sākumā apzvēr tēvam. Nonākot policijas iecirknī, Džeimijam un viņa tēvam parāda videonovērošanas ierakstu, kurā redzams, kā zēns nežēlīgi nodur klasesbiedreni tukšā autostāvvietā. Atklājas, ka Džeimijs neilgi pirms slepkavības darbojies manosfērā – vīriešu interneta kopienās, kuras aptver plašu ideoloģisko spektru: no pārliecības, ka vīriešu loma sabiedrībā mazinās, līdz pat galēji radikāliem un sievietes nicinošiem uzskatiem.

Katra sērija filmēta teju stundu garā nepārtrauktā kadrā, kas ļauj skatītājiem nepārtraukti lūkoties pusaudžu pasaulē, kurā digitālā vide, vientulība un identitātes meklējumi var novest līdz radikalizācijai. Tas atklāj, ka šķietami nevainīga interese par sociālajiem tīkliem un tiešsaistes kopienām var pārvērsties par bīstamu ceļu uz ekstrēmisma ideoloģijām. 

"Adolescence" ne tikai attēlo šo pārmaiņu, bet arī liek skatītājam aizdomāties par to, cik viegli jaunieši var kļūt par radikalizācijas upuriem, ja viņiem trūkst atbalsta un sapratnes no pieaugušajiem.​

Lai gan Džeimija rīcība ir nežēlīga, seriāla sižets ataino zēnu nevis kā briesmoni, bet gan kā apmaldījušos pusaudzi, kurš identitātes veidošanas svarīgākajā dzīves posmā – pusaudža gados – sapinies toksiskās tiešsaistes komūnās. Trešajā sērijā Džeimijs sarunājas ar psiholoģi. Puisis pauž neizpratni par notikušo, izrādot nespēju racionāli novērtēt savu rīcību. "Es neesmu izdarījis neko nepareizu," viņš skaidro. Pēc brīža viņš sevi attaisno: "Es varēju viņu aizskart, bet to nedarīju." Kad psiholoģe jautā par viņa tēva attieksmi pret sievietēm, viņš apmulsis vaicā: "Vai tas ir slikti? Ko tas nozīmē?" Šie dialogi atklāj, cik lielu ietekmi uz Džeimiju ir atstājusi manosfēra, jaucot viņa sapratni starp labo un ļauno.

Džeimija bērnišķīgums un naivums tiek atklāts vairākās sižeta daļās. "Es tikai gribēju būt kā viņi. Viņi teica, ka es beidzot būšu svarīgs," puisis stāsta tēvam pēc policijas nopratināšanas. Tas atklāj, ka šķietami nevainīga interese par sociālajiem tīkliem un tiešsaistes kopienām var pārvērsties par bīstamu ceļu uz ekstrēmisma ideoloģijām. "Adolescence" ne tikai attēlo Džeimija iekšējo konfliktu, bet arī liek skatītājam aizdomāties par to, cik viegli jaunieši var kļūt par radikalizācijas upuriem tiešsaistē.​

Nevajag ieroci, pietiek ar telefonu

"Internets ir nākotnes radikalizētās jaunatnes perēklis," intervijā ar "WNL op Zondag" saka AIVD ģenerāldirektors Ēriks Akerbums, uzrunājot pusaudžu vecākus un lūdzot tiem noskatīties seriālu kopā ar bērniem. Akerbums pauž, ka "Adolescence" attēlo sociālo mediju un tiešsaistes datorspēļu spēju ievilkt jauniešus paralēlā pasaulē, pakļaujot tos tiešsaistes draudiem un vardarbībai, vēsta "NL Times".

Lai gan seriāls attēlo, kā jaunieši tiešsaistē tiek ievilkti manosfērā un incelu (sieviešu nīdēju) forumos, Nīderlandes izlūkošanas un drošības dienests norāda, ka draudi tiešsaistē ir daudz plašāki. Miranda Hekmane, AIVD mediju pārstāve, "Latvijas Avīzei" pauda, ka 12–17 gadus veci jaunieši tiek arvien vairāk pakļauti teroristu propagandai tiešsaistē, kļūstot par tās galvenajiem veidotājiem un izplatītājiem. "Nepilngadīgo džihādistu skaits Nīderlandē ir pieaudzis kopš 2023. gada, un kopš 2020. gada Nīderlandes labējā spārna teroristu kustība lielākoties sastāv no nepilngadīgajiem."

Reklāma
Reklāma

Ekstrēmistu un teroristu propaganda internetā ir bieži sastopama un viegli pieejama, līdz ar to pieaug jauniešu skaits, kuri iesaistās teroristu darbībās tiešsaistē. 

Platformas "Discord", "Instagram", "Roblox", "Snapchat", "Telegram" un "TikTok" kalpo kā galvenie instrumenti jauniešu vervēšanai. "Sociālo mediju lietotājiem ne vienmēr pašiem ir jāmeklē ekstrēmistu vai teroristu saturs. Viņi var nonākt saskarē ar šo saturu arī netīši un bez ideoloģiskas motivācijas," skaidro Hekmane.

AIVD pārstāve piebilda, ka jaunieši ir īpaši pakļauti radikalizācijai tiešsaistē, jo liela daļa viņu dzīves norisinās interneta vidē. "Savas identitātes veidošana – kas tu esi, kam tu tici, kur tu piederi un ar ko tu sevi asociē – un eksperimentēšana ar to ir svarīga pusaudža vecuma sastāvdaļa. Tā rezultātā nepilngadīgie var būt uzņēmīgi pret propagandas ietekmi." Tieši tādēļ Nīderlandes izlūkošanas aģentūra uzstāj, ka bērniem un jauniešiem būtu jābūt informētiem par potenciāliem draudiem. Lai gan seriāls "Adolescence" var šķist bērniem par smagu, par to ir svarīgi runāt atklāti.

Pieaug nepilngadīgo iesaiste terorismā

Nīderlandes statistikas pārvalde ziņo, ka 2024. gadā manāms pieaugums noziegumos tiešsaistes iespaidā, uzsverot, ka jaunieši vecumā no 15 līdz 25 gadiem ir ietekmēti vairāk nekā citas vecuma grupas. Tāpat statistika liecina par pieaugošu jauniešu pievienošanos terorisma tiešsaistes komūnām un dalās ar terorismu rosinošām ziņām internetā. Saskaņā ar Nīderlandes Nacionālā pretterorisma koordinatora (NCTV) ziņojumu, 2024. gada pirmajā pusē divas trešdaļas no 61 aizturētā par aizdomām terorismā bija 14–19 gadus veci jaunieši.

NCTV pārstāvis Jobs Holzhauers skaidro, ka NCTV īsteno visaptverošu pieeju, lai cīnītos pret tiešsaistes ekstrēmismu un terorismu, balstoties uz četrām pamatjomām. Tiek stiprināta sadarbība ar interneta nozari, pilnībā izmantoti juridiskie instrumenti, notiek zināšanu pieauguma veidošana vietējā līmenī, piedāvājot jaunas apmācības, un aktīvi iesaistīta starptautiskā sadarbība.

Tomēr apturēt pusaudžu radikalizāciju tiešsaistē nav tik vienkārši. Nesen, 28. aprīlī, Nīderlandes policija arestējusi desmit jauniešus vecumā no 14 līdz 30 gadiem saistībā ar teroristu aktu iedrošināšanu sociālo mediju platformā "TikTok", ziņo "NL Times". Septiņi no aizturētajiem ir nepilngadīgi.

Ko darīt vecākiem?

Nīderlandes izlūkošanas un drošības dienests ziņo, ka jauniešu radikalizācija tiešsaistē ir aktuāla problēma arī citviet pasaulē, piesaistot citu rietumvalstu inteliģences aģentūru uzmanību. 

"Aicinām vecākus ne tikai vērot, ko jaunieši dara tiešsaistē, bet arī aktīvi raisīt sarunas par to, cik tas var būt bīstami," 

mudina Miranda Hekmane.

Lisa Nele, Nīderlandes iedzīvotāja, atzīst, ka pēc "Adolescence" noskatīšanās uztraucas par savas desmitgadīgās meitas drošību internetā vēl vairāk. "Adolescence tikai pierāda, ka var domāt, ka zini, kas notiek ar tavu bērnu, bet patiesībā ne." Daudziem vecākiem šādas bažas ir saistītas ar pornogrāfiju vai vardarbību, bet, kā norāda Nīderlandes drošības iestādes AIVD un NCTV, arvien lielāka uzmanība jāpievērš arī tiešsaistes radikalizācijas draudiem. "Sākumā jauniešu radikalizācija nebija augstu manā bažu sarakstā," viņa atzīst, "bet pēc šova noskatīšanās tagad tā ir."

Uzziņa

Vai balstīts uz patiesu stāstu?

Seriāla "Adolescence" kadrā galvenais varonis Džeimijs Millers, kuru atveido Ovens Kūpers.

Britu krimināldrāmu "Adolescence" ("Pusaudzība" jeb "Pusaudžu vecums") "Netflix" demonstrē kopš šā gada marta un jau uzreiz sasniedza skatījumu rekordus – pirmajās dienās Lielbritānijā to noskatījās miljoniem cilvēku. Kritiķi slavē filmu par tās spēju atklāt mūsdienu sabiedrības sarežģītās problēmas. Seriāls Lielbritānijā arī izraisījis plašas diskusijas par vecāku lomu bērnu aizsardzībā pret tiešsaistes apdraudējumiem un nepieciešamību pēc izglītības sistēmas reformām.

Daudzi skatītāji jautā, vai spēlfilma balstīta uz patiesiem notikumiem? Gan filmas režisors Džeks Torns, gan viens no scenārija autoriem, aktieris, kurš spēlē zēna tēvu, Stīvens Greiems, teikuši, ka "Adolescence" nav balstīts uz patiesu stāstu tādā nozīmē, ka tas nav kāda konkrēta nozieguma pārstāsts. Tomēr Greiems teicis, ka domu veidot šādu seriālu radījušas satraucošās ziņas par to, ka Apvienotajā Karalistē pieaug uzbrukumu ar nažiem skaits. Britu mediji atsaucas uz valsts statistikas biroja datiem, ka pēdējo desmit gadu laikā Anglijā un Velsā uzbrukumi ar nazi ir dubultojušies, Tieslietu ministrija 2023. gada martā ziņojusi, ka gada laikā izskatīti vairāk nekā 18 tūkstoši noziegumu, kas saistīti ar uzbrukumiem nazi. 17,3% no likumpārkāpējiem šajos uzbrukumos bijuši jaunieši vecumā no 10 līdz 17 gadiem. "Viens no mūsu mērķiem bija jautāt - kas notiek ar mūsu jaunajiem vīriešiem šajās dienās un kāds ir tas spiediens, ko viņi saņem no saviem vienaudžiem, interneta un sociālajiem medijiem," intervijā teicis Stīvens Greiems.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties vēstkopai un divas reizes nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.

Ko tu saņemsi:

  • Daudzveidīgus komentārus un kompetentus Latvijas Mediju žurnālistu un autoru viedokļus par aktuālo
  • Ekspertu komentārus par dažādiem praktiskiem, noderīgiem tematiem
  • Aizraujošus materiālus par vēsturi, psiholoģiju, kultūru
  • Gata Šļūkas karikatūru
  • Tavā e-pasta kastītē katru ceturtdienu

 

Reklāma
Reklāma
Reklāma
Reklāma
DDvestkopa

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT

Dārzs un Daba vēstkopa

Pieraksties vēstkopai un saņem aktuālo dārza darbu kalendāru un rakstu izlasi katru nedēļu.

PIERAKSTIES ŠEIT
LATVIJĀ PASAULĒ
Reklāma