Metodiskie materiāli par seksuālo izglītību, kas septembrī tika izņemti no mācību materiālu vietnes "Skola2030", tajā vairs neatgriezīsies, tātad skolās netiks izmantoti. Taču vienošanās par to, kā ar bērniem būtu jārunā par seksualitāti un reproduktīvo veselību, nav, var prognozēt, ka panākt šādu vienošanos nebūs vienkārši.
Pagājušajā nedēļā notika Valsts izglītības satura centra (VISC) rīkotā konference "Zināšanas pasargā", kurā dažādu jomu speciālisti sprieda, kā ar bērniem runāt par šiem tematiem.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, uzsverot, ka bez veselības izglītības tematiem skolā neiztikt, tomēr norādīja, ka tāpat kā, piemēram, matemātiku māca atbilstoši skolēnu vecumposmam, būtu jāmāca par seksualitāti un reproduktīvo veselību. Mērķis šo tematu iekļaušanai izglītības saturā ir, lai pieaugot bērns spētu būt laimīgs, neļautu darīt pāri sev un nedarītu pāri citiem.
VISC vadītājas vietniece Diāna Šavalgina piekrita, ka ļoti svarīgi ir pielāgot informāciju bērnu vecumam. Vairāki klātesošie norādīja: informēts bērns spēs sevi arī pasargāt, piemēram, no seksuāliem pieskārieniem.
Biedrības "Vecāku alianse", kas arī bija pauduši sašutumu par nu jau noraidīto metodisko materiālu, pārstāve Agnese Geduševa sacīja:
"Vienā svaru kausā ideoloģija un reliģija, otrā svaru kausā izglītības saturs. Taču vecākiem svarīgākais ir vērtības: tās, kas nostiprinātas Satversmē: cieņa, mīlestība, pieņemšana.
Mēs kā vecāki vēlamies, lai sākam ar vērtībām."
Kāda teikšana būs vecākiem?
Ir arī citi vecāki, kas iebilst pret to, ka skolās tiek runāts par reproduktīvo veselību un seksuālām tēmām, uzskatot, ka paši var bērnus izglītot, turklāt atbilstoši savām vērtībām. Tāpēc konferencē izskanēja jautājums, vai vecāki drīkstēs neļaut bērniem apmeklēt attiecīgas mācību stundas vai lekcijas.
Kā norādīja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Iveta Brīnuma, Eiropas Cilvēktiesību tiesa jau izskatījusi lietas par to, vai vecāki drīkst nelaist bērnu skolā seksuālās izglītošanas dēļ. Tiesa atzinusi, ka skolai ir pienākums to mācīt, taču svarīgi, lai informācija, ko sniedz skolēniem, ir precīza un zinātniski pamatota. "Valstij ne tikai jāgādā, lai tiktu mācīts par šiem tematiem, bet ir arī pienākums gādāt, lai informācija būtu kvalitatīva," norādīja I. Brīnuma.
Tam piekrita Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere:
"Skolai jābūt vietai, kur nodrošina ticamu, zinātniski pamatotu informāciju. Bērnam ir tiesības uz informāciju, uz veselības aizsardzību. Taču izglītības saturam jābūt tādam, lai vecākiem nebūtu pret to iebildumu."
Pediatre Dace Gardovska pastāstīja, ka Lielbritānijā ir mācību priekšmets, kurā māca par attiecībām, seksu un veselību. Vecāki drīkst atteikties no seksualitātes tēmu apguves, bet no pārējām divām gan ne.
Centra "Dardedze" pārstāve Anda Avena piebilda, ka informācijai par to, ko tad māca bērniem, jābūt atklātai un vecākiem pieejamai.
Konferencē arī izskanēja – diemžēl arī vecāki ne vienmēr ir izglītoti, dažkārt sašutums rodas nezināšanas dēļ. Organizācijas "Mammām. Tētiem" pārstāve Inga Akmentiņa-Smildziņa pauda: "Daļa vecāku nesaprot, kas vispār ir metodiskais materiāls, tāpēc arī bija tāds troksnis."