Ja nu kāds vēl nav pamanījis – "Mājas Viesis" aktīvi darbojas ne tikai papīra formātā, bet arī virtuālajā pasaulē jeb sociālo tīklu portālā "Facebook".

Un tā nu ir sanācis, ka par saturu, kas tur parādās, lielākoties atbildu tieši es. Jāsaka, mani vienmēr ir fascinējusi soctīklu pasaule. Uz papīra nodrukātais nav izmaināms, tas paliek tāds, kāds ir, un žurnāla lappuses var šķirstīt turp un atpakaļ, atgriežoties pie tā, kas interesē – iespējams, tekstā iedziļinoties daudz nopietnāk. 

Taču internetā viss ir mainīgs, procesi norit zibens ātrumā, tekstus var uzlabot, izmainīt, publicēt neskaitāmi daudz ierakstu dienā – raksts, bildes, video. Gandrīz vai rodas sajūta, ka noteikumu nav, radošajām izpausmes formām zūd robežas, taču tam visam ir arī savas ēnas puses… 

Pavisam nesen interneta lietotāji sāka uztraukties par Velsas princeses Keitas Midltones ilgo prombūtni. Satraukums attīstījās tiktāl, ka daļa komentētāju pat pasludināja princesi par mirušu – Britu karaļnams to slēpjot. Izskanēja vēl viens variants – Velsas princim Viljamam ir mīļākā. Visi šie no pirksta izzīstie apgalvojumi noveda pie tā, ka princese Keita, manāmi uztraukusies, bija spiesta nākt klajā ar paziņojumu – viņai atklāts vēzis. Varam tikai iedomāties, ko šie muļķīgie un pārspīlētie komentāri nodarīja viņas mentālajai veselībai. 

Velsas princese Ketrīna.

Vēl viens gadījums, kas piesaistīja daudzus, – vietnē "TikTok", kuras aktīvākie lietotāji pārsvarā ir jaunieši, kāda meitene sacēla vētru, pasakot, ka algotu darbu strādā tikai neglītas un stulbas sievietes. Kas vēl – viņa negribot runāt ar nesmukiem cilvēkiem, kur nu vēl ar tādiem, kam ir liekais svars! Lieki teikt, kāda bija soctīklu lietotāju reakcija – protams, sašutums! 

Un kā gan bez Jelgavas novada domes priekšsēdētāja skandāla – tiešsaistes sēdes laikā viņš ļoti aktīvi pievērsa uzmanību kādai dāmai, kas sēdēja viņa auto aizmugurējā sēdeklī. Un attaisnojies, kā gribi, – tas, kas reiz parādījies internetā, ir neatgriezenisks.

Un te es velku paralēles arī ar reālo dzīvi ārpus datoru un telefonu ekrāniem – jā, gluži tāpat kā soctīklu vidē, arī parastās ikdienas situācijās, saskarsmē ar līdzcilvēkiem izlieto ūdeni atpakaļ nesasmelt. 

Kas pateikts – pateikts. Kas izdarīts – izdarīts. 

Jelgavas novada domes Budžeta komisijas attālinātās sēdes laikā domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis vienlaikus pievērsies personai aizmugurējā sēdeklī, kuras pēda bijusi redzama ekrānā pārējiem sēdes dalībniekiem.

Straujās ikdienas dēļ nereti nepiedomājam pie savas rīcības, kļūstam paviršāki, un reizēm nemaz nezinām, kādas sekas tas var radīt, ko ar izdarīto nodarām apkārtējiem (un arī paši sev). 

Tāpat aicinu pārdomāt, kāda veida saturu patērējam un līdz ar to – arī popularizējam. Manuprāt, medijpratības jautājums joprojām ir aktuāls, un akli dalīties ar jebko, kas nāk pretī, spļaut ārā pirmo, kas iešaujas prātā, nav prāta darbs. Par kvalitatīvu, vērtīgu un pārbaudītu informāciju! Lai mums visiem skaists un radošs pavasaris!

Jauno žurnālu "Mājas Viesis" abonē šeit

Žurnāla "Mājas Viesis" jaunais numurs.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.