Kurš teicis, ka Jāņu siers der tikai Jāņos? Ogres "Lapsu mājas" siera ražotāju Jāņa Lapsas un Sabīnes Vaskas pieredze rāda ko citu – sienot cauru gadu. Gadatirgos un veikalos viņu ritulīšiem ar nosaukumu "Jāņu siers" allaž atrodas savi cienītāji.
Iepriekš esam apciemojuši Carnikavas nēģu, kurzemnieku sklandraušu, Rucavas baltā sviesta un salinātās rudzu rupjmaizes ražotājus. Rakstu sēriju par Latvijas produktiem, kas kā unikāli ierakstīti kādā no trim Eiropas Savienības reģistriem, turpinām ar Jāņu sieru.
Kā daudziem mājražotājiem arī Lapsu mājas siers top pašu virtuvē. Darbs norit gandrīz bez brīvdienām, tāpēc ka nedēļas nogalēs ar saražoto jādodas uz gadatirgiem. Ceļojot pa visu Latviju – no Ventspils līdz Alūksnei un Valmieras līdz Elejai. "Agrāk nebraucām uz Latgali ar domu, kāpēc ar savu malku jābrauc uz svešu mežu, taču, apciemojot Līvānus, Rēzekni, Daugavpili, Preiļus, izrādījās, ka arī tur cilvēki grib mūsu sieru," stāsta Sabīne Vaska. Lapsu mājas sieru iecienījuši arī pircēji "Rāmkalnu" veikalā Murjāņos un "Liepkalnu" veikalā Limbažu pusē. Gada sākumā viņus uzrunājis Rīgas "Stockmann", kas produkcijai ir ļoti augsts novērtējums, atzīst ražotāji.
Skaidrs, ka abiem ar dzīvesdraugu Jāni Lapsu prieks par pašu gatavotā siera panākumiem, jo ne vienam, ne otram profesija nav saistīta ar pavārmākslu vai pārtikas ražošanu. Jānis ir santehniķis, Sabīne – juriste.
Par Jāņu siera ražotājiem reģistrējušies šā gada februārī ar apņemšanos, ka gatavos visu gadu. Pārdošanas cipari rāda, ka lēmums bijis pareizs.
Turpināt tradīciju
Nu jau nedaudz piemirsies, ka pirms deviņiem gadiem ne mazums satraucošu jautājumu radīja ziņa, ka sieru ar nosaukumu Jāņu siers varēs ražot un tirgot tikai tie uzņēmumi, kas saņēmuši speciālu atļauju un to gatavo pēc noteiktas receptes un veida. Tas bija 2015. gads, kad pēc biedrības "Siera klubs" iesnieguma un ar Eiropas Komisijas lēmumu Jāņu siers tika reģistrēts Eiropas Savienības (ES) garantēto tradicionālo īpatnību shēmā, kur jau bija ierakstīti sklandrauši un salinātā rudzu rupjmaize. Pieteikumā biedrība atsaucās uz senu kulināro tradīciju, kas gadu simtos saglabājusi Jāņu siera pagatavošanas veidu, receptūru, izskatu, krāsu un garšu un ko apstiprināja arī dažādi literārie avoti, tostarp 18. un 19. gadsimtā izdotās pavārgrāmatas.
Viens no būtiskiem iemesliem, kāpēc bija jāpanāk produkta iekļaušana ES reģistrā, lai tradicionālā Jāņu siera ražošanā netiktu izmantota citronskābe, ko bieži lieto tā saucamā svaigā siera gatavošanā,
skaidro Zemkopības ministrijas biotehnoloģijas un kvalitātes nodaļas vecākā eksperte Ginta Dzerkale. Viņa uzsver, ka garantēto tradicionālo īpatnību shēmas ir paredzētas, lai aizsargātu konkrēta produkta ar konkrētu nosaukumu receptūru un tehnoloģisko procesu. "Tā ir iespēja ražot produktu ar papildu pievienoto vērtību un popularizēt to kā īpašu mūsu nacionālo produktu."
Jaunākā informācija Pārtikas un veterinārā dienesta mājaslapā rāda, ka par Jāņu siera ražotājiem un tirgotājiem reģistrēti: akciju sabiedrība "Lazdonas piensaimnieks", "Rankas piens", "Valmieras piens", "Jaunpils pienotava", piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība "Straupe", zemnieku saimniecības "Juri" un "Bļodiņas" un mājražotājs Jānis Lapsa.