Par Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju trešdien kļuvis vicemērs Vilnis Ķirsis (JV). Par Ķirsi deputāti nebalsoja, jo no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) saņemtajā atzinumā norādīts, ka Rīgā ir ievēlēti trīs domes priekšsēdētāja vietnieki, kuriem esot tiesības savstarpēji vienoties, kurš pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus.
Līdz ar to vicemēre Linda Ozola ("Kods Rīgai") atsauca savu priekšlikumu balsot par Ķirša iecelšanu par domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju.
VARAM skaidro, ka Pašvaldību likums nosaka - ja domes priekšsēdētājs ir atlaists, atbrīvots, atstādināts vai atkāpies no amata pienākumu pildīšanas vai citu iemeslu dēļ vairs nespēj pildīt priekšsēdētāja pienākumus, priekšsēdētāja vietnieks pilda domes priekšsēdētāja pienākumus, tādējādi šādas tiesības priekšsēdētāja vietniekam ir piešķirtas ar likumu.
Ja Rīgas dome ir ievēlējusi trīs priekšsēdētāja vietniekus, tad teorētiski jebkuram no trim būtu tiesības šobrīd pildīt priekšsēdētāja pienākumus. Ja dome nav noteikusi pašvaldības nolikumā, kurš no trim priekšsēdētāja vietniekiem pildīs priekšsēdētāja pienākumus, tad pēc noklusējuma uzticība ir izteikta visiem trim. Tādējādi attiecīgi būtu pieļaujami, ka priekšsēdētāja vietnieki savstarpēji vienojas, kurš pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus, un paziņo to deputātiem, skaidro VARAM.
Ķirsis informēja deputātus, ka visi trīs vicemēri vienojās, ka mēra pienākumus pildīs Ķirsis.
Domes sēdes laikā tika noskaidrots, ka tas nav oficiāls VARAM atzinums, bet gan vienas VARAM Pašvaldību departamenta amatpersonas viedoklis.
Ņemot to vērā, "Par/Progresīvie" (PP) frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs aicināja tomēr balsot par domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja iecelšanu, lai tas "būtu korekti". "Nespēlēsim politiskās spēlītes," aicināja Kossovičs. Viņš solīja ka PP nodrošinās sēdē kvorumu, lai lēmums tiktu pieņemts balsojot.
Taču ņemot vērā, ka lēmumprojekts par Ķirša iecelšanu par domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju tika atsaukts un ārkārtas sēdē jaunus lēmumprojektus nevar iesniegt, balsošana par mēra pienākumu izpildītāju nenotika.
Ķirsis informēja, ka pēc domes sēdes tiks nosūtīts oficiāls pieprasījums VARAM, lai saņemtu oficiālu atzinumu. Viņš atgādināja, ka ir skaidra juridiskā procedūra, kas nosaka, kā var iesniegt lēmumprojektu domes sēdei. Līdz ar to deputātiem esot iespēja iesniegt šādu lēmumprojektu un notiks balsošana par mēra pienākumu izpildītāja iecelšanu.
Kā novēroja aģentūra LETA, domes sēdē turpinājās asa vārdu apmaiņa starp bijušajiem koalīcijas partneriem, piemēram, apzīmējot notiekošo ar varas sagrābšanu domē.