Latvijas hokeja izlase vakar Ostravā savā pēdējā pasaules čempionāta spēlē ar 3:6 (0:2, 1:1, 2:3) zaudēja ASV izlasei, noslēdzot dalību turnīrā.

Lai iekļūtu ceturtdaļfinālā, bija nepieciešama uzvara pamatlaikā. Latvijas hokejisti cīnījās kā lauvas, taču šoreiz amerikāņi, kurus pērn uzveicām bronzas spēlē, bija krietni meistarīgāki. Mūsējo labā vārtus guva Renārs Krastenbergs, Eduards Tralmaks un Roberts Mamčics.

Saldējums palīdz atjaunoties

Spēles dienas rītā vēl nebija skaidrs, vai mačā pret amerikāņiem laukumā varēs doties ceturtās maiņas centra uzbrucējs Haralds Egle, kurš kājas sasituma dēļ nevarēja pabeigt maču pret Slovākiju. No rīta ieslidošanās treniņā Haralds pamēģināja slidot, un bija skaidrs, ka viņam apakšgrupas pēdējais mačs būs jāskatās no malas. "Mums bija divi plāni – A, ja spēlē Egle, un B, ja viņš nespēlē. Haralds paslidoja, un bija skaidrs, ka viņš nevarēs aizvadīt tik augstas intensitātes spēli. Tāpēc ceturtajā maiņā kā centrs spēlēs Martins Laviņš," izmaiņas skaidroja viens no izlases treneriem Raimonds Vilkoits. Tikmēr daudz labākas ziņas bija par vārtsargu Kristeru Gudļevski, kurš pret slovākiem organisma atūdeņošanās dēļ cīnījās ar krampjiem un zaudēja septiņus kilogramus svara.

"Gudis teica, ka grib un var spēlēt. Atjaunošanās ierastā, daudz šķidruma, magnijs, banāni, redzēju, ka viņš vakar apēda arī ļoti lielu saldējumu. Viņš ir gatavs spēlei,"

ar labām ziņām padalījās Vilkoits.

Auksta duša

Latvijas spēles plāns bija no pirmā iemetiena spēlēt cieši, neļaujot amerikāņiem ieskrieties, taču visi nodomi sabruka jau otrajā minūtē pēc Mika Indraša neprecīzas piespēles uz pretinieku zonas zilās līnijas. Amerikāņi aizskrēja pretuzbrukumā, Kouls Kaufīlds atmeta ripu Breidijam Tkačukam, un ASV izlases kapteinis ietrieca to zem Gudļevska sargāto vārtu pārliktņa – 83. sekundē jau 0:1, iepriecinot hallē kuplā pulkā esošos slovāku fanus.

Vēl pēc minūtes ripa otro reizi pabija Latvijas vārtos, amerikāņiem to pāri līnijai raidot, kā hokejā mēdz teikt, "ar gaļu".

Latvijas treneru korpuss uzreiz pieprasīja videoatkārtojuma caurskatīšanu, tiesneši ilgi to pētīja un šoreiz bija Latvijas pusē, jo amerikāņi ripu izsita no Gudļevska cimda apakšas. Turpinājumā arī mūsējie biežāk viesojās pie Čārlija Lindgrēna vārtiem, taču īsti labas iespējas nebija, savukārt 14. minūtē amerikāņi pārsvaru dubultoja, kad Indrašis nogulēja pieredzējušā aizsarga Zeka Verenska pieslēgšanos uzbrukumam, vienatnē meistarīgi apspēlējot arī Gudļevski.

Līdz pēdējai sekundei

Arī otrā perioda sākumā Latvija zaudēja vārtus, šoreiz mazākumā, kad uz noraidīto soliņa atradās Oskars Cibuļskis, Kaufīldam trāpot līdz ar vārtu stabiņu un trešo reizi iepriecinot slovākus. Mūsējie gan rokas nenolaida, un pēc minūtes Renārs Krastenbergs ātrā uzbrukumā, ko iesāka Gudļevskis, atkal piešķīla uguni dziestošajam Latvijas cerību ugunskuram.

Vēl pēc piecām minūtēm vajadzēja būt 2:3, taču Roberta Bukarta mestā ripa atsitās pret vienu stabiņu, noslīdēja pa līniju un no otra stabiņa atlēca laukumā...

Turpinājumā mūsējiem bija vēl divu minūšu lielais vairākums pieci pret trim, taču ASV mazākums, kurš šajā čempionātā vēl vārtus nebija ielaidis, viegli tika galā, jo diemžēl uz viņu vārtiem bija tikai viens metiens un, atpūtā ejot, uz tablo palika 1:3.

Arī trešais periods Latvijai sākās ar zaudētiem vārtiem, šoreiz jau 15. sekundē, taču atbilde bija nekavējoša – vispirms Eduards Tralmaks bija pirmais pie vārtsarga atsistās ripas, bet 16 sekundes vēlāk mērķi sasniedza Roberta Mamčica metiens no zilās līnijas un vairs tikai 3:4. Amerikāņi paņēma 30 sekunžu pārtraukumu, un tas līdzēja, jo mazais nazītis Kaufīlds, izslidojis no aizvārtes, iemeta savus otros vārtus spēlē (viņam arī divas rezultatīvas piespēles). Atspēlēt divu ripu deficītu Latvija nespēja, lai gan cīnījās līdz pēdējai sekundei.

Austriešu fiasko

Vēl pirmdien kļuva zināms, ka elites divīziju pametīs Lielbritānijas un Polijas izlases. Briti izšķirošajā mačā par palikšanu ar 2:5 zaudēja norvēģiem, bet poļi, kuri vienīgo punktu čempionātā izcīnīja pirmajā spēlē pret Latviju, ar 1:3 atzina Kazahstānas pārākumu. Pēc divām trešdaļām vēl bija neizšķirts 1:1, taču desmit minūtes pirms pamatlaika beigām kazahi iemeta uzvaras ripu, kas viņiem ļauj palikt elitē arī uz nākamo gadu.

Tikmēr vakar pamatīgu fiasko piedzīvoja austrieši, kuri varēja sagādāt sensāciju un tikt ceturtdaļfinālā.

Viņiem vajadzēja uzvarēt britus un cerēt, ka Somija nepaņems punktus pret Šveici, taču paši austrieši neizpildīja pirmo noteikumu, zaudējot Lielbritānijai ar 2:4.

Čempionāta dārgākā komanda

• ASV izlasē šajā čempionātā ir 22 spēlētāji no NHL, kuru kopējā alga šajā sezonā pasaules labākajā hokeja līgā bija 94,5 miljoni ASV dolāru. Tas pārtrumpo gan kanādiešus (86,6 miljoni), gan zviedrus (70,2 miljoni). Viens pats Džonijs Gudro šosezon saņēma 9,75 miljonus, kas ir vairāk nekā visai Latvijas izlasei kopā. Tikai nedaudz mazāk bija aizsargiem Zekam Verenskim (9,58 miljoni) un Setam Džounsam (9,5 miljoni), savukārt 11 no 22 amerikāņu hokejistiem šosezon pelnīja vairāk par pieciem miljoniem dolāru.